Ana Sayfa İnşaat Mühendisliği Yapı Betonda Çatlak Oluşumu

Betonda Çatlak Oluşumu

 

Betonda Çatlak Oluşumu Nedir?

İnsanlık tarihi her zaman barınma gibi bir temel ihtiyaca sahip olmuştur. Barınma ihtiyacımız artan nüfus, yaşam standartlarının değişmesi ve teknolojinin ilerlemesi ile şekillenmiştir.

Bir yapının projelendirilmesinden yapımına kadar birçok faktör vardır. Yapının estetikliği, kullanışlı olması, servis ömrü boyunca maruz kalacağı yükler ve zorlanmalara karşı dayanımı, ihtiyaca cevap verebilmesi, uygulamanın doğru yapılması, her safhasında denetime tabi tutulması bunlar yapım aşamasının bel kemiğidir. Bütün bu etmenlerin emek boyutu ve ekonomik boyutu vardır. Bu sebeple yaptığımız yapının servis ömrü boyunca kalıcılığını koruması sonraki süreçte en az bakım yapılacak şekilde uygulanması gerekir.

Betonun dolayısıyla yapının kalıcılığını etkileyen en önemli faktörlerden biri de betonun herhangi bir noktasında oluşabilecek olan çatlaklardır.

Çatlağım Oluşumu ve Türleri

Çatlak oluşumu beton daha tazeyken oluşabildiği gibi beton sertleştikten sonra da oluşabilir. Tazeyken oluşan çatlaklar;

1-Plastik büzülme: Çimentoda meydana gelen hidratasyon ürünleri nedeniyle bir büzülme gerçekleşir, su kapiler boşluktan yukarı çıkar ve terleme olayı gerçekleşir. Çoğunlukla yüzeyi geniş olan elemanlarda oluşan bu çatlak tipidir.

2-Plastik oturma: Beton dökümünün gerçekleşmesinin ardından agregaların kalıp dibine doğru çökme istemine beton donatısı direnir. Bu direniş sonucunda çatlaklar gözlemlenir. Bu çatlak oluşumunu donatının bulunduğu yerlerde gözlemleyebiliriz.

 3-Doğru olmayan sıcaklıkta beton dökümü: Soğuk havada dökümü gerçekleştirilen betonun içerisindeki su kimyasal yapısı gereği donarken hacim genişlemesine neden olur. Sıcaklık artınca tekrar çözünür. Bu nedenle oluşan çatlaklar betonun aderansını düşürür.

Sertleşmiş betonda oluşan çatlaklar; sıcaklığın değişimine bağlı olarak çimentonun içerisindeki kimyasal reaksiyonları etkileyerek meydana gelirler. Bir başka sebebi ise aşırı yükleme, yapının deprem kuvvetlerine maruz kalması durumudur.

Çatlak tiplerinin ana nedenleri olduğu gibi ikincil nedenleri de vardır. Her çatlak tipinin görüldüğü yerler farklı olmakla beraber önlemleri ve görülme zamanı da farklı olur. Fakat genel olarak alabileceğimiz önlemler su miktarının doğru ayarlanması, beton döküldüğü zaman hava sıcaklığının doğru olması, hava katkısı ve vibrasyonun yapılması, kür koşullarını düzeltmek, perdah işlemlerinin düzeltilmesidir. Dikkate alınması gereken bu işlemler çok zaman harcamamıza neden olmayan fakat yapının ömrünü uzatan önlemlerdir. Bunların takibinin yapılması gerektiğini unutmayalım.

 

İnş. Müh. Handan KESKİN

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Eylül 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 36.99 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Bir Mühendis Gözüyle Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii, Osmanlı dönemi mimarisini yansıtan en ihtişamlı mühendislik yapılarından biridir. Biz de bu yazımızda Mimar Sinan’ın “kalfalık eserim” diye bahsettiği bu muhteşem yapıyı...

İnşaat işçilerinden ilginç kum taşıma yöntemi

Ankara'da bir apartmanın çatı katına kum çıkartmakta zorlanan inşaat işçileri, çareyi makaraya sardıkları halatı otomobille çekmekte buldu.4 katlı apartmanın çatısına kum çıkartmakta zorluk çeken...

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor Türkiye’de yapılan anketlerde yatırımlarınızı hangi alana yaparsınız sorusu sorulduğunda ilk cevaplar hep gayrimenkul alırım üzerine olmaktadır. Bu anketlerde şunu bize...

Düşey Doğrultudaki Yapı Düzensizlikleri

Yapı düzensizlikleri, yaşadığımız son depremlerde hasarlara sebep olan en temel sebeplerden biridir. Biz de bu yazımızda bu düzensizliklerden düşey doğrultuda yer alanları incelemeye çalışacağız.Mimari...

SON YORUMLAR