Ana Sayfa Blog Beygir Gücü Nedir?

Beygir Gücü Nedir?

- Reklam-

Beygir gücü kavramı, geçmişte madenlerden daha doğrusu kömür madenlerinden çıkan suyu insanlar at veya öküz gibi hayvanları kullanarak tahliye ediyorlardı. Bu tahliyede kullanılan hayvanların günü daha sonra buharlı makinelerin keşfi ile birlikte makinelerin gücünü belirlemek için bir karşılaştırma aracı olarak kullanılmaya başlandı. Bununla birlikte 1 beygirin gücü olarak ortaya çıkan bu kavram günümüzde motorlu taşıtların ve makinelerin güçlerinin belirlenmesinde kullanılmaya başlandı.

Peki nedir 1 beygir gücü?

Fiziki olarak düşündüğümüzde 75 Kg yükü 1 saniyede 1 metre hareket ettirebilen güce 1 beygir gücü deniyor. Gerçek şu ki aslında atların 1 saniyede 1 metre hareket ettirebildiği yük miktarı yaklaşık 50 Kg olarak bilinmektedir. Ancak mühendislik olarak bu güç 75 Kg yük üzerinden hesaplanmıştır. Bu kavramı ilk kullanan ise bir çoğumuzun bildiği ünlü mucit James Watt’dır. HP adı ile birimlendirilen beygir gücü, İngilizce Horse ve Power kelimelerinin kısaltımı olarak HP şeklinde yazılmaktadır.

Kısaca James Watt’tan bahsedeyim,1736 ve 1819 yılları arasında yaşamış,buharlı motorların performanslarını arttırmak üzerine bir çok çalışma yapmıştır. Literatüre kazandırdığı SI birimlerine Watt olarak yerleşen bir mühendistir.

Beygir gücü enerjiye nasıl dönüştürülüyor?

- Reklam-

Kilowatt beygir gücü oranları
1 kilowatt = 1.341 hp yapar.

1 beygir gücü = 0.745 kw yapar.

160 beygir gücü olan bir araba 160 x 0.745 = 119.2 kw

1400 kilowattlık bir motorun beygir gücü 1400 x 1.341 = 1877.4 hp

James Watt bu hesaplarını yaptıkları bu buharlı makine için hesaplamıştır.

James Watt’ın Buhar Motoru

James Watt buharlı motorlar üzerinde yaptığı çalışmalar ile daha yüksek verimli bir motor yapmayı başardı. Ama James Watt’ın bu yeni motoru pazarlaması gerekiyordu. Aslında bu pazarlama işlemi oldukça kolaydı, zaten buharlı motora (NewComen) sahip müşterilere bu yeni verimli ürününü tanıtması ve onlara satması gerekiyordu. Ancak bununla birlikte halen hayvan gücünü kullanan potansiyel müşterilere ürününü nasıl pazarlaması gerektiğini düşündü. James Watt bunu yeni motorunun “Gücü” üzerinden, yük kaldırmak için halen iyi bir ata ihtiyacı olan müşterilere bir tanıtım yapmayı planlayarak gerçekleştirdi. “Eureka“,”Beygir Gücü“ne ne dersiniz ? “10 beygir gücünde bir makine!” şeklinde tanıtımlar ile müşterilerine ulaşmayı başardı. Tabi ki o devirde at gücünü bu kadar kullanan insanların bu yeni terimi benimsemesi oldukça hızlı geçekleşti ve sonunda bugün bile halen kullandığımız beygir gücü(HP) literatüre girmiş oldu.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Kombi Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey: Nasıl Seçilir, Neye Dikkat Edilir?

Kombi Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey: Nasıl Seçilir, Neye Dikkat Edilir?   Yaşam alanlarınızı ısıtmak ve sıcak su ihtiyacınızı karşılamak için kombilere ihtiyaç duyulur. Mekanın ihtiyaçlarına...