Bilim İnsanları, Depremin Yıkıcı Etkisini Azaltacak Bükülebilir Beton Geliştirdi

Avustralya’da Bilim İnsanları Bükülebilir Beton Geliştirdi

Avustralya Melbourne’da bulunan Swinburne Teknoloji Üniversitesinde bilim insanları klasik betonun aksine bükülebilir beton keşfetti. Geleneksel beton karışımlarına farklı maddeler ekleyen bilim insanlarının geliştirdiği yeni beton türü, klasik betonlardan 400 kat daha fazla bükülebiliyor.

Ayrıca beton içerisinde kullanılan malzemelerle, karbon ayak izinin büyük ölçüde düşeceği de verilen bilgiler arasında.

Bükülebilir beton teknolojisi hayatımıza yeni giren bir teknoloji. Bilim insanları bu özellikteki beton sayesinde yapıları, depreme ve olası doğal afetlere karşı daha dayanıklı hale getirmeyi amaçlıyor. Yapılan deneyler ise bunu kanıtlar nitelilkte. Nitekim yapılan son bükülebilir beton klasik betonlardan 400 kat daha fazla bükülebiliyor.

Bilim İnsanları Bükülebilir Beton Geliştirdi sanalsantiye.com
Bilim İnsanları Bükülebilir Beton Geliştirdi sanalsantiye.com

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan araştırmacı Behzad Nematollahi ise yaptığı bir açıklamada özellikle depremlerin fazla görüldüğü yerlerde bu tür betonların kullanılması gerektiğini, bu sayede depremin yıkıcı etkisinin en aza indirilebileceğini söyledi.

Bu yeni beton geleneksel “Portland” çimentosu yerine, yanan kömürün bir yan ürünü olan uçucu kül içeriyor. Beton yapımında kül kullanmak çok eski bir taktiktir. Etrafınızı biraz incelediğinizde çoğu Roma eserinin(köprü,kale vs) hala ayakta olduğunu görebilirsiniz. Eski Roma mühendisleri, bı tarz sağlam yapıları oluşturmak için volkanik kül ve sönmemiş kireci karıştırdılar. İnşa ettikleri yapıların bugün hala ayakta kalmasının nedenlerinden biri de budur.

Swinburne Üniversitesi’ndeki ekibin yapmayı başardığı şey, sentetik elyafları beton karışımlarına dahil etmek ve karışımı iyileştirmek için karışımı ısıtmadan üretmek için bir süreç oluşturmaktır.

Bilim İnsanları, Depremin Yıkıcı Etkisini Azaltacak Bükülebilir Beton Geliştirdi
Bilim İnsanları Bükülebilir Beton Geliştirdi sanalsantiye.com

Bükülebilir yeni nesil betonun tek faydası, deprem anında bükülebilir olması değil. Bilim insanları, bu tür bir betonun üretim sürecinin daha fazla çevre dostuolduğunu söylüyorlar. Yapılan açıklamalara göre bu betonu oluşturabilmek için kireç taşını ısıtmak gerekmiyor. Bu da enerjiye duyulan ihtiyacı yüzde 36 azaltıyor ve üretim süreci sırasında % 76 oranında daha az karbondioksit yayılmasını sağlıyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bükülebilir beton yeni bir kavram değildir. İlk olarak 1990’ların başında Michigan Üniversitesi’nde inşaat ve çevre mühendisliği profesörü olan Dr. Victor Li tarafından geliştirildi.

Bununla birlikte, bir sorun vardı ki, üretilen betonun fiyatı çok fazlaydı. Anlayacağınız üzere sorun her zaman uygun fiyatlı malzeme üretmektir. Dr. Li’nin ürettiği beton, geçen yıl itibariyle geleneksel betondan dört kat daha pahalıydı. LSU araştırmacılarından oluşan bir ekip, malzemenin üretimini daha az maliyetli hale getirmenin bir yolunu geliştirdi, ancak seri üretime geçmesi için halen zaman gerekiyor.

İlgili Video

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=FgJcSlqBnjk&w=560&h=315]

Kaynak/Source

İlgili İçerik

Sonraki İçerik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşgeldin!

Hesabınıza giriş yapın

Yeni Hesap Oluştur

Kayıt olmak için formu doldurun

Şifrenizi geri alın

Şifrenizi yenilemek için e-posta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin