Ana Sayfa Blog Bims mi Gazbeton mu? (Sanal Şantiye Soru Cevap #2)

Bims mi Gazbeton mu? (Sanal Şantiye Soru Cevap #2)

Sanal Şantiye olarak 2009 senesinden beri “Bilgi paylaştıkça artar.” felsefesi ile siz değerli takipçilerimize faydalı bilgiler sunma çabası içindeyiz. Bunun bilincinde olarak sizler için yeni bir yazı serisini geçen günlerde başlatmıştık. Bu yazı serisinde, sitemizin soru-cevap bölümüne gelen soruları ve doğru olan cevapları paylaşacağız. Umarız yazı serimiz sizler için faydalı ve devamlı olur.

Yazı serimizin ikinci yazısında sitemizin soru-cevap bölümünde sorulan bims ve gazbeton arasındaki farklar ile ilgili sorumuza yer vereceğiz.

Takipçimizin sorusu şöyle: (Soru ve cevaplarda anlaşılırlığı sağlamak için soru ve cevabın özünü bozmamak kaydıyla gerekli düzeltmeler yapılmıştır.)

Merhaba arkadaşlar, ev almak istiyorum ama kararsız kaldığım bir nokta var. Ev bims kullanılarak yapılmış. Ben gazbeton daha iyi diye biliyorum. 5 katlı bir binanın 3. katı. Denizli’de yaşıyorum, ısı yalıtım gibi acılardan işin uzmanlarından bir değerlendirme alabilir miyim acaba bims ve gazbeton üzerine?

Sitemizde takipçilerimiz tarafından bu soruya verilen cevaplar ise şöyle:

Ben bitirmemi bu konu üzerine yaptım. Hatta Pamukkale Üniversitesi’nden Yapı Anabilim Dalı Yrd.Doç.Dr. Hayri ÜN hocamdan alıp 100 ile geçmiştim. Konunun tartışılacak bir tarafı yok. Bims Blokların ısı geçirim katsayıları Gazbetonlardan çok daha yüksek. Üstüne ekstra ağır bir malzeme. Yapıya gereksiz yük. Gazbeton Bims Blok’u tokatlar geçer. Bir de güzel eps li mantolama varsa tadından yenmez. Sağlıcakla…

Sağlamlık bakımından bims çünkü çimento esaslıdır. Ama yalıtım bakımından ise gazbeton. Karar senin.

Gazbeton biraz daha ekonomik olur ama bims daha sağlam.

Merhaba Ali, Aykut kardeşimin bu konu ile ilgili bir yazısı var
http://www.aykutozdemir.com.tr/insaat/gazbeton-vs-tugla.html
Bir incelemeni tavsiye ederim. Biz de tavsiye ederiz :)

Sizler de soru-cevap bölümümüzde hem sorularınıza cevap alabilir hem de sorulan soruları “bilgi paylaştıkça artar” felsefesi ile cevaplayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Google kurucuları yönetim görevini bıraktı

Dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Google ’da kurucuları yönetimi bırakma kararı aldı. Larry Page ve Sergey Brin, görevlerini Sundar Pichai’ye devretti. ABD merkezli teknoloji...