17 Ocak 2020
Ana Sayfa Blog Bir Asrın Mimarı: Mimar Sinan

Bir Asrın Mimarı: Mimar Sinan

Türk mimari tarihine adını altın harflerle yazdırmış olan Mimar Sinan, 29 Mayıs 1489 tarihinde Kayseri’nin Ağırnas Köyü’nde doğdu. Yavuz Sultan Selim zamanında devşirme olarak İstanbul’a getirildi. Osmanlı padişahlarından I. Süleyman, II. Selim ve III. Murat dönemlerinde baş mimar olarak görev yapan Mimar Sinan, yaptığı eserleriyle dünya tarihine adını yazdırdı. 17 Temmuz 1588’de İstanbul’da öldüğünde ardından yüzlerce mimari eser bırakan Mimar Sinan’ın beyaz taşlı, sade bir yapı olan türbesi, Süleymaniye Külliyesi’ndeki, Haliç duvarının önündedir.

- Reklam-

 

 

Eserleri

Eserleri

Mimar Sinan’ın resmi olarak bilinen 375 tane eseri bulunuyor. Bunların arasında mescit, cami, türbe, medrese, kervansaray, saray, köprü ve hastane gibi birçok yapı yer alıyor. Hüsreviye Külliyesi, Çoban Mustafa Paşa Külliyesi, İstanbul’da bulunan ve Hürrem Sultan için yaptığı Haseki Külliyesi, Baş Mimar olmadan önce yaptığı önemli eserleri arasında. Baş Mimar olduktan sonra yaptığı eserlerini birkaç cümleyle anlatmak yetersiz kalacağı için, gelin yakından bakalım.

Şehzadebaşı Cami ve Külliyesi

Şehzadebaşı Cami ve Külliyesi
- Advertisement -

Şu an İstanbul Fatih’te bulunan Şehzadebaşı Cami’yi, Kanuni Sultan Süleyman döneminde ölen Şehzade Mehmed Saruhan adına inşa etti. Padişahın emriyle yaptırılan bu camiden Mimar Sinan, “Şehzadepaşa Cami benim çıraklık dönemi eserimdir” diye bahseder. 1543-1548 yılları arasında yapılan cami, Avrupa mimarlarını kıskandıracak özelliklere sahip. Dört yarım kubbeli merkezi bir yapıyla, yarım kubbe sorununu çözerek büyük bir başarı gösterdi.

Süleymaniye Cami

Süleymaniye Cami

Mimar Sinan’ın İstanbul’da inşa ettiği en önemli eseri diyebileceğimiz Süleymaniye Cami, adından da anlaşılacağı gibi Süleymaniye’de bulunuyor. Mimar Sinan bu cami için, kalfalık dönemi eseri olduğunu söyler. Yaklaşık olarak 7 yıl süren ve Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle inşa ettirilen Süleymaniye Cami, Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselişinin bir simgesi olarak kabul edilir. Ayrıca caminin büyüleyici bir akustiği olduğunu da söyleyebiliriz. Koca Sinan, yüzlerce devekuşu yumurtası kullanarak, bu yumurtaların kokusu sayesinde haşerelerin camiden uzak durmasını sağlar. Şunu da eklemek gerekir ki devekuşu yumurtasının kokusunu insanlar alamaz. Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın türbeleri de burada yer alıyor.

Selimiye Cami

Selimiye Cami

Mimar Sinan, Edirne’nin simgesi hâline gelmiş olan Selimiye Cami’den, ustalık eserim diye bahseder. Ayrıcı Selimiye Cami, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde de yer alıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselişindeki gücü aklıyla birleştiren Mimar Sinan, tüm ihtişamıyla Selimiye Cami’yi inşa ederek tüm dünyayı kendisine hayran bıraktı. Şehrin neresinden bakılırsa bakılsın, bu muazzam yapı görülebilir, ancak içerisine girildiğinde etkileyiciliği on kat daha artıyor. Her biri üç şerefeli olan ve caminin dört köşesinde yer alan minareler, dünyada bulunan en zarif yapılar arasında bulunuyor. Tezkiret-ül Bünyan adlı eserinde Mimar Sinan, Selimiye Camisi’nin kubbesinin Ayasofya’nın kubbesini geçtiğini ve minarelerinin eşsiz olduğunu belirterek, eserinden övgüyle bahseder.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
Avatar
Neslihan Özay
İnşaat mühendisliği öğrencisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here