Ana Sayfa Blog Bir Düşünce İnşası Olarak Mimarlık..

Bir Düşünce İnşası Olarak Mimarlık..

- Reklam-

Merhabalar öncelikle. Bu benim burada yazdığım ilk yazı bu nedenle bu yazımda mimarlıkla ilgili düşüncemi genel olarak aktarmaya çalışacağım.Bundan sonraki süreçte de meslekle ilgili yazacağım her türlü kapsamlı olacağını umduğum yazılarda karşılıklı iletişim ve bilgi paylaşımıyla birbirimize fayda sağlayabileceğimizi düşünüyor ve öyle olmasını temenni ediyorum.

Mimarlık 3.sınıf öğrencisiyim, henüz çoğunlukla öğrenme aşamasında olduğum için daha çok bilgiyi almaya çalışma, kavrama keza onu kullanabilme, sonrasında kendi hayatına uyarlayabilme evresinde olduğumu düşünüyorum. Çünkü, mimarlık bir hayat tarzıdır. Mimarlığı tercih kağıdına yazarken ya da ilk sınıfta farkında olunmuyor fakat projelerle, çizimlerle, en basit örnekle projeyi yetiştirebilme adına zamanla girdiğimiz yarışta daha çok farkında oluyoruz. Artık bir mimar olma olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz ve hayatımız çok önemli bir bölümünde var. Zaten ister istemez hayatımızın çok önemli bir bölümünde olacak olmalı da.. Mimarlığı gerçekten severek yapan, mesleğine aşık olan biri için bu işi yapmak bu işle uğraşmak apayrı bir zevktir eminim ki. Buna gönülden inanıyorum. Bir yapıyı kurgulamak,tasarlamayı düşlemek ve sonrasında inşa etmek bir hayalden ortaya çıkar. Bir mimarlık öğrencisi olmadan önce hayalperest bir insandım ve hala öyleyim. Mimarlığın ise tam da bana ve benim gibilere göre bir meslek olduğunu iddia ediyorum. Hayal olmadan kurgu olmaz, kurgusuz tasarı olmaz, tasarı olmadan plan olmaz… hayalimizi, kafamızdaki içinde o belki de en ufak detayları çizgiyle ifade edebildiğimiz sürece başarıya bir o kadar yaklaşırız.Yoksa düşüncede kaldığı sürece sürece paslanmaktan ve ziyan olmaktan başka hiç bir işe yaramaz ve gerek mimara, mühendise gerekse çevremizdeki varlıklara hiçbir faydası olmaz. Düşüncelerim ilk okunduğunda soyut anlam içeriyor gibi görünebilir. Şöyle düşünüyorum ki her yapı kaba işlerle,ince işlerle,formuyla tasarısıyla, müşteriye verebildiği cevapla, işlevsellik-estetik-kullanışlılık kavramlarıyla genel olarak düşünüldüğünde bir tasarım sonucu ortaya çıktığını, orada mutlak surette birilerinin yaşayacağını belki bir ömür geçireceğini düşünerek tasarlanmış olduğu sonucunu ortaya çıkarabiliriz. Mimarlık benim için için tasarıdan inşaadır.. Ve hayalinden hiçbir zaman vazgeçmemek dileğiyle. Her ne hayalimiz varsa koşarak peşinden gidelim ve onu başarana kadar bırakmayalım. Başardıktan sonra ise yenilerinde sıra:)

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Değerli Konut Vergisi’nde değişiklik

Değerli Konut Vergisi'ne ilişkin değişiklik yapıldı. TBMM Genel Kurulunda Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri düzenlendi. Görüşmeler esnasında değerli...