Ana Sayfa Blog Mühendislik Harikaları Bir Mühendislik Dehası "Londra Köprüsü (Tower Bridge)"

Bir Mühendislik Dehası “Londra Köprüsü (Tower Bridge)”

Tower Brige, Londra’nın sembol yapılarından biri olan Köprü Kulesi (Tower Bridge) 1886 – 1894 yılları arasında sekiz yıllık bir çalışmayla hayata geçirilmiştir. Köprü, hemen yakınında bulunan Londra Kulesi ile (London Tower) benzer bir mimari yapıya sahiptir.

İki kulesi bulunan Tower Bridge, hem araç yolunun kenarında, hem de yukarıda kulelerin arasında yaya geçidine sahiptir. 244 metre uzunluğa ve 65 metre yüksekliğe sahip olan köprü, kentin gelişimine paralel bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmıştır.

1877 yılında, nehir geçişi sorununa bir çözüm bulunması amacıyla Sir Albert Joseph Altman başkanlığında oluşturulan bir komite, köprü için bir tasarım yarışması düzenledi. Yarışmaya 50 proje katıldı ancak büyük tartışmalar başladı ve hangi projenin uygulanacağı 1984 yılına kadar kararlaştırılamadı.

Sir John Wolfe Barry adlı mühendisin, basküller üzerine oturtulmuş iki kule ve gemilerin geçişini sağlayacak yeterli aralığa sahip, kulelerin tepesinde ayrıca bir asma köprü bulunan projesi kabul edilerek 1986 yılında köprünün yapımına başlanmıştır. Köprünün açılışı ise, dönemin Galler Prensi (Daha sonra Kral Edward olarak tahta oturacaktır) tarafından yapılmıştır.

Tower Bridge hakkında pratik bilgiler

Tower Bridge’de kanatların açılıp kapanması beş dakika sürüyor.

8 yıl süren inşaatta 432 işçi görev almıştır.

Kulelerin yapımı için 31 bin tane tuğla kullanılmıştır.

Köprünün yapım maliyeti 118 milyon pounddur. (44,7 milyon TL)

Kapaklar maksimum 86 derece açılabilmektedir.

Köprüde araç geçiş hızı maksimum 20 km’dir.

Kapakları yılda ortalama 1000 defa açılıp kapanan köprüyü günde ortalama 40 bin kişi kullanmaktadır.

Avatar
Neslihan Özay
İnşaat mühendisliği öğrencisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Tek Yönlü Tali ve İki Yönlü Tali Kirişlerin (Kaset) Kullanıldığı Döşeme...

Tek Yönlü Tali ve İki Yönlü Tali Kirişlerin (Kaset) Kullanıldığı Döşeme ve Kiriş Sistemleri Hakkında Teknik Değerlendirmeler Bilindiği üzere geniş açıklıklarda, düşey yüklerin taşıtılmalarının sakıncalı...