Ana Sayfa Blog Bir Şehir İklim Değişikliğine Nasıl Hazırlanmalı ?

Bir Şehir İklim Değişikliğine Nasıl Hazırlanmalı ?

İklim değişikliği özellikle son zamanlarda üzerinde çokça konuşulan bir konu, küresel ısınma ile birlikte daha da önemli hale geliyor. Birleşik Krallık’ın Glasgow şehrinde başlatılan “Climate Ready Clyde” adında bir çalışma ile şehrin iklim değişikliğine nasıl hazır hale getirilebileceğini belirlenmeye çalışılıyor.

Kısaca “Climate Ready Clyde” iklim değişikliği ile başa çıkmak için bir eylem planı oluşturmak amacıyla 13 farklı kuruluş tarafından kurulmuş bir girişimdir. Bu kuruluşlar içerisinde yerel yönetimler, altyapı düzenleyiciler, üniversiteler, İskoç Çevre Koruma Ajansı ve bir sağlık kurulu bulunuyor.

İklim Değişikliği İçin Risk Değerlendirme Yaklaşımları

Girişim yakın zamanda bir “2018-2019 Etki Raporu” ve“İklim Değişikliği Risk ve Fırsat Değerlendirme Raporu” yayımladı. Bu raporları hazırlayarak olası iklim değişikliklerine hazır bir şehrin nasıl oluşturulması gerektiğini ölçmeye çalışıyorlar. Glasgow şehri için yaptıkları çalışmaları bir standart haline getirip tüm dünyada kullanılabilecek bir iklim değişikliğine hazırlık standardı oluşturmayı amaçlıyorlar.

Her bir risk veya fırsat için , dört acil durum planı oluşturuldu. Bu planların hangisinin uygulanacağı ise büyüklük, uyum eksikliği ve daha bir çok kriterler puanlanarak belirleniyor. Şimdiye kadar 100’ün üzerinde insan bu puanlamalara katılarak değerlendirmelerde bulundu.

Climate Ready Clyde’ın çalışmalarına göre Glasgow şehrinin 2015 yılındaki iklim değişikliklerine hazırlanması için 400 milyon sterlinlik (3 milyar TL) maliyete ihtiyaç var. Bu miktarın sadece bir aşırı bir hava olayının vereceği zarardan daha az maliyetli olduğunu belirten girişim, bu yolculuğa şimdiden adapte olmanın önemini vurguladı.

İnşaat Mühendislerinin Rolü

Hazırlanan risk değerlendirmesinde, altyapıları iklim değişikline uyumlu hale getirmenin hayati derecede önemli olduğu vurgulanmaktadır. Altyapıların yanında köprüler, demiryolları ve karayollarının fırtınalardan zarar görmesi, kıyı erezyonu, sel ve toprak kaymaları gibi riskleri önemle vurgulamıştır.

İnşaat mühendislerinin, toplumun sürekli refahını ve canlılığını destekleyen hayati altyapıları tasarlama, inşaa etme ve sürdürme becerileri, mevcut altyapıların sorunuz bir şekilde çalışmaya devam etmesi için kullanılmalıdır. Gelecek nesiller için yapılar inşa eden yapılar ortaya çıkaran inşaat mühendisleri bu çalışmada çok önemli bir rol üstleniyor.

Birlikte düşünüldüğünde inşaat mühendisliği mesleğinin, Glasgow şehri ve dünyanın gelecekte ilkime adaptasyon sağlaması konusunda önemi büyüktür.

Kaynak:

https://www.ice.org.uk/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Haziran Ayı İşsizlik Rakamları Açıklandı: Her 4 Gençten 1’i İşsiz

Kritik öneme sahip olan haziran ayı işsizlik rakamları TÜİK tarafından açıklanırken yıllık bazda artış gözlemlendi. 2019 Haziran ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla artış %2,38 oldu....