Ana Sayfa Blog Bir Şehir İklim Değişikliğine Nasıl Hazırlanmalı ?

Bir Şehir İklim Değişikliğine Nasıl Hazırlanmalı ?

İklim değişikliği özellikle son zamanlarda üzerinde çokça konuşulan bir konu, küresel ısınma ile birlikte daha da önemli hale geliyor. Birleşik Krallık’ın Glasgow şehrinde başlatılan “Climate Ready Clyde” adında bir çalışma ile şehrin iklim değişikliğine nasıl hazır hale getirilebileceğini belirlenmeye çalışılıyor.

Kısaca “Climate Ready Clyde” iklim değişikliği ile başa çıkmak için bir eylem planı oluşturmak amacıyla 13 farklı kuruluş tarafından kurulmuş bir girişimdir. Bu kuruluşlar içerisinde yerel yönetimler, altyapı düzenleyiciler, üniversiteler, İskoç Çevre Koruma Ajansı ve bir sağlık kurulu bulunuyor.

İklim Değişikliği İçin Risk Değerlendirme Yaklaşımları

Girişim yakın zamanda bir “2018-2019 Etki Raporu” ve“İklim Değişikliği Risk ve Fırsat Değerlendirme Raporu” yayımladı. Bu raporları hazırlayarak olası iklim değişikliklerine hazır bir şehrin nasıl oluşturulması gerektiğini ölçmeye çalışıyorlar. Glasgow şehri için yaptıkları çalışmaları bir standart haline getirip tüm dünyada kullanılabilecek bir iklim değişikliğine hazırlık standardı oluşturmayı amaçlıyorlar.

Her bir risk veya fırsat için , dört acil durum planı oluşturuldu. Bu planların hangisinin uygulanacağı ise büyüklük, uyum eksikliği ve daha bir çok kriterler puanlanarak belirleniyor. Şimdiye kadar 100’ün üzerinde insan bu puanlamalara katılarak değerlendirmelerde bulundu.

Climate Ready Clyde’ın çalışmalarına göre Glasgow şehrinin 2015 yılındaki iklim değişikliklerine hazırlanması için 400 milyon sterlinlik (3 milyar TL) maliyete ihtiyaç var. Bu miktarın sadece bir aşırı bir hava olayının vereceği zarardan daha az maliyetli olduğunu belirten girişim, bu yolculuğa şimdiden adapte olmanın önemini vurguladı.

İnşaat Mühendislerinin Rolü

Hazırlanan risk değerlendirmesinde, altyapıları iklim değişikline uyumlu hale getirmenin hayati derecede önemli olduğu vurgulanmaktadır. Altyapıların yanında köprüler, demiryolları ve karayollarının fırtınalardan zarar görmesi, kıyı erezyonu, sel ve toprak kaymaları gibi riskleri önemle vurgulamıştır.

İnşaat mühendislerinin, toplumun sürekli refahını ve canlılığını destekleyen hayati altyapıları tasarlama, inşaa etme ve sürdürme becerileri, mevcut altyapıların sorunuz bir şekilde çalışmaya devam etmesi için kullanılmalıdır. Gelecek nesiller için yapılar inşa eden yapılar ortaya çıkaran inşaat mühendisleri bu çalışmada çok önemli bir rol üstleniyor.

Birlikte düşünüldüğünde inşaat mühendisliği mesleğinin, Glasgow şehri ve dünyanın gelecekte ilkime adaptasyon sağlaması konusunda önemi büyüktür.

Kaynak:

https://www.ice.org.uk/

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al



-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Ahşap Çatılar, Yapılarda Neden Tercih Edilmektedir?

Çatılar, yapı sistemlerinin en üst kısmında yer alan elemanlardır. Bu elemanlarda kullanılan yapı malzemesi de genellikle ahşaptır. Biz de bu yazımızda ahşap malzemesinin kullanılma...

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Aksaray'da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Olay, Taşpazar Mahallesi Ebulfeyz...

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı Türkiye’nin ilk insansız hızlı metrosu olan ve 120/km saat hız ile seyir edilebilecek İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın inşaat...

Endüstriyel İzolasyon

Endüstriyel İzolasyon Ortamların belirli etkenlerden ve zararlı maddelerden arındırılması, daha istenilen duruma getirilmesi anlamına gelen izolasyon, evlerde isteğe bağlı olsa da, endüstriyel işletmelerde endüstriyel izolasyon...

SON YORUMLAR