Ana Sayfa Blog Çelikten Bile Daha Güçlü Bir Bitki - Bambu Nedir?

Çelikten Bile Daha Güçlü Bir Bitki – Bambu Nedir?

- Reklam-

Bambu çelikten çok daha güçlü bitki

Betonarme elemanlar bilindiği üzere kompozit yapılardır.  Yani iki farklı malzemenin (beton ve çeliğin) ihtiyaçlara göre belli oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşurlar. Betonarme elemanlarda bu durum genel olarak şu şekilde işlemektedir;  elemanda kullanılan beton basınç kuvvetlerini aktarırken çelik donatılar ise çekme kuvvetini aktarmaktadırlar. Bu yüzden çelik donatı elemanlarının çekme dayanımı çok önemlidir.

Bambu
Bambunun doğal yetiştiği ortam

Bambu oldukça yüksek çekme dayanımına sahiptir. Hatta o kadar yüksektir ki çelik donatılar ile karşılaştırılabilir. Ayrıca bambu neredeyse bütün organik maddeler için büyük problem sudan dolayı çürümeye karşı geçirimsiz koruyucu bir tabakaya sahiptir.

- Reklam-

Gelişmekte olan Singapur’da gün geçtikçe betonarme çeliğine olan talep artmaktadır. Ancak çoğu zaman bu talebi karşılayan çelik üretim araçlarına sahip değillerdir. Bolca üretim kapasitesi, sürdürülebilir ve son derece esnek olan bambu gelecekte çeliğin kolayca üretilemediği yerlerde ideal bir alternatif olma potansiyeline sahiptir.

Singapur’un Gelecek Şehirler Laboratuvarı’nda yapılan çekme dayanımı denemelerinde, takviye çeliği de dahil olmak üzere birçok malzemeden daha iyi performans göstermiştir.

Bambu
Bambu çapları

Peki bu kadar kapasiteyi nerede kullanıyor?

Bambu doğada yetişirken ekildiği tarihten itibaren ortalama 4-5 yıl boyunca hiç gelişim göstermiyor. Buna karşılık topraktan ilk çıktığı andan itibaren günde ortalama 30-40 cm uzayabiliyor. Bu kadar hızlı gelişmeye dayanabilmek ve uzun boyunu doğal kuvvetlere karşı ayakta tutabilmek için bu kadar dayanıklı olması gerekiyor.

Bambunun eleman olarak test edilmesi
Bambunun eleman olarak test edilmesi

Singapur’da şu sıralar inşaat mühendisliği alanında pek çok kişi, donatı için çelik yerine kullanıyor. Ayrıca bambu ağırlığına göre çeliğe kıyasla daha yüksek mukavemeti nedeniyle betonarme de donatı yerine kullanmak için mükemmel bir alternatiftir. Bambunun inch kare başına çekme dayanımı 28000N iken çeliğin aynı ebatta çekme dayanımı 23000N’dur. Ayrıca bambu üretmek için kullanılan enerji çelik üretmek için kullanılan enerjinin 1/50’sidir. Gerçekten çekme yükü uygulamasında bambunun verdiği sonuçlar heyecan vericidir. Çünkü bambunun özgül ağırlığa oranla çekme dayanımı çeliğe göre 6 kat daha fazladır.

Bambu
Bambunun kullanıldığı bir kare

Bu yazımızda Bambu’nun yapısal eleman olarak kullanımı hakkında biraz bilgi sahibi olduk. Umarım hoşunuza gitmiştir. Okuduğunuz İçin Teşekkürler…

Ayrıca olumlu yada olumsuz her türlü etkileşimlerinizi  bekliyorum.

Diğer yazılarım için tıklayın>

https://www.sanalsantiye.com/author/mustafazdmr/

İletişim için=> İnşaat Mühendisi Mustafa ÖZDEMİR

 

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al

5 YORUM

  1. Şefim öncelikle merhabalar iyi çalışmalar.İsmim ercan bayram ve peyzaj mimarıyım. Dayanım ve uzun ömürlü kullanım açısından ele alındığında bambunun beton içerisinde çeliğe göre çürüme yada mukavemetini kaybetme durumu nedir?

  2. Merhabalar Ercan bey mukavemetini koruma ve çürüme durumunu kendi etrafında oluşturduğu koruyucu zar sayesinde aşıyor. Yani bu koruyucu zar sayesinde ne mukavemetini kaybediyor nede çürüyor. Ama şunu da belirtmek isterim bunların hepsi sudan uzak tutulduğu taktirde geçerli. En nihayetinde bambu da organik bir madde ve su ile temasa geçince ömrü kısalır.

  3. Merhabalar Oğuzhan bey bambu hakkında yerli kaynak bulmak neredeyse imkansız. Ayrıca yabancı kaynaklardan da ne kadar araştırma yapsamda; basınç dayanımı hakkında sağlıklı bir bilgiye ulaşamadım. O yüzden yazımda da yer vermedim. Kendi düşüncemi soracak olursanız eğer basınç tarafında çelik kadar dayanima sahip olmayacaktır. Çünkü gevrek bir malzeme. Teşekkürler.

  4. Çeliğin yokluğunda güzel bir alternatif olmuş. Ancak aklıma ilk takılan 2 konu; beton ile arasındaki aderansın (koruyucu tabakayı da düşünürsek) zayıf olacağı ve kesme kuvvetine karşı zayıf kalacağını düşünüyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

24 Ocak 2020 Elazığ Depremi

Elazığ’da 6.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. #Elazığ #Malatya #Deprem Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre, saat 20.55’te merkez üssü Elazığ’ın Sivrice...