Ana Sayfa Blog Çelikten Bile Daha Güçlü Bir Bitki - Bambu Nedir?

Çelikten Bile Daha Güçlü Bir Bitki – Bambu Nedir?

Bambu çelikten çok daha güçlü bitki

Betonarme elemanlar bilindiği üzere kompozit yapılardır.  Yani iki farklı malzemenin (beton ve çeliğin) ihtiyaçlara göre belli oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşurlar. Betonarme elemanlarda bu durum genel olarak şu şekilde işlemektedir;  elemanda kullanılan beton basınç kuvvetlerini aktarırken çelik donatılar ise çekme kuvvetini aktarmaktadırlar. Bu yüzden çelik donatı elemanlarının çekme dayanımı çok önemlidir.

Bambu
Bambunun doğal yetiştiği ortam

Bambu oldukça yüksek çekme dayanımına sahiptir. Hatta o kadar yüksektir ki çelik donatılar ile karşılaştırılabilir. Ayrıca bambu neredeyse bütün organik maddeler için büyük problem sudan dolayı çürümeye karşı geçirimsiz koruyucu bir tabakaya sahiptir.

Gelişmekte olan Singapur’da gün geçtikçe betonarme çeliğine olan talep artmaktadır. Ancak çoğu zaman bu talebi karşılayan çelik üretim araçlarına sahip değillerdir. Bolca üretim kapasitesi, sürdürülebilir ve son derece esnek olan bambu gelecekte çeliğin kolayca üretilemediği yerlerde ideal bir alternatif olma potansiyeline sahiptir.

Singapur’un Gelecek Şehirler Laboratuvarı’nda yapılan çekme dayanımı denemelerinde, takviye çeliği de dahil olmak üzere birçok malzemeden daha iyi performans göstermiştir.

Bambu
Bambu çapları

Peki bu kadar kapasiteyi nerede kullanıyor?

Bambu doğada yetişirken ekildiği tarihten itibaren ortalama 4-5 yıl boyunca hiç gelişim göstermiyor. Buna karşılık topraktan ilk çıktığı andan itibaren günde ortalama 30-40 cm uzayabiliyor. Bu kadar hızlı gelişmeye dayanabilmek ve uzun boyunu doğal kuvvetlere karşı ayakta tutabilmek için bu kadar dayanıklı olması gerekiyor.

Bambunun eleman olarak test edilmesi
Bambunun eleman olarak test edilmesi

Singapur’da şu sıralar inşaat mühendisliği alanında pek çok kişi, donatı için çelik yerine kullanıyor. Ayrıca bambu ağırlığına göre çeliğe kıyasla daha yüksek mukavemeti nedeniyle betonarme de donatı yerine kullanmak için mükemmel bir alternatiftir. Bambunun inch kare başına çekme dayanımı 28000N iken çeliğin aynı ebatta çekme dayanımı 23000N’dur. Ayrıca bambu üretmek için kullanılan enerji çelik üretmek için kullanılan enerjinin 1/50’sidir. Gerçekten çekme yükü uygulamasında bambunun verdiği sonuçlar heyecan vericidir. Çünkü bambunun özgül ağırlığa oranla çekme dayanımı çeliğe göre 6 kat daha fazladır.

Bambu
Bambunun kullanıldığı bir kare

Bu yazımızda Bambu’nun yapısal eleman olarak kullanımı hakkında biraz bilgi sahibi olduk. Umarım hoşunuza gitmiştir. Okuduğunuz İçin Teşekkürler…

Ayrıca olumlu yada olumsuz her türlü etkileşimlerinizi  bekliyorum.

Diğer yazılarım için tıklayın>

https://www.sanalsantiye.com/author/mustafazdmr/

İletişim için=> İnşaat Mühendisi Mustafa ÖZDEMİR

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Eylül 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 36.99 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

5 YORUM

  1. Şefim öncelikle merhabalar iyi çalışmalar.İsmim ercan bayram ve peyzaj mimarıyım. Dayanım ve uzun ömürlü kullanım açısından ele alındığında bambunun beton içerisinde çeliğe göre çürüme yada mukavemetini kaybetme durumu nedir?

  2. Merhabalar Ercan bey mukavemetini koruma ve çürüme durumunu kendi etrafında oluşturduğu koruyucu zar sayesinde aşıyor. Yani bu koruyucu zar sayesinde ne mukavemetini kaybediyor nede çürüyor. Ama şunu da belirtmek isterim bunların hepsi sudan uzak tutulduğu taktirde geçerli. En nihayetinde bambu da organik bir madde ve su ile temasa geçince ömrü kısalır.

  3. Merhabalar Oğuzhan bey bambu hakkında yerli kaynak bulmak neredeyse imkansız. Ayrıca yabancı kaynaklardan da ne kadar araştırma yapsamda; basınç dayanımı hakkında sağlıklı bir bilgiye ulaşamadım. O yüzden yazımda da yer vermedim. Kendi düşüncemi soracak olursanız eğer basınç tarafında çelik kadar dayanima sahip olmayacaktır. Çünkü gevrek bir malzeme. Teşekkürler.

  4. Çeliğin yokluğunda güzel bir alternatif olmuş. Ancak aklıma ilk takılan 2 konu; beton ile arasındaki aderansın (koruyucu tabakayı da düşünürsek) zayıf olacağı ve kesme kuvvetine karşı zayıf kalacağını düşünüyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

İnşaat Mühendisliği Bölümüne Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

İnşaat mühendisliği bölümüne yeni başlayanlar için; öncelikle sizlere, sektörümüze ve bölümümüze hoş geldiniz diyerek başlamak istiyorum. Yazının buradan sonraki kısmı, bölümü bilinçli olarak yazıp...

Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelikte Yürütmenin Durdurulması Kararı Verildi!

23/09/2020 tarihli güncelleme: Tmmob web sitesinde bir duyuru daha yayınladı. Yayınladığı yeni duyuruda Danıştayın tekniker ve teknik öğretmenlerin şantiye şefliği yapabilmesi konusunda almış olduğu iptal...

Şiddetin Meşru Olduğu Meslek Grubu

Başlığa bakıp da "Şiddetin meşru olduğu meslek grubu mu olur? " diyenlerimiz illaki vardır. Son zamanlarda ülkemizde kadına şiddet, çocuğa şiddet, istismar, sağlık çalışanına...

Üniversite Eğitimindeki En Büyük Aksaklık

Üniversiteyi sadece bir öğretim kurumu olarak görmek doğru değildir. Üniversite aynı zamanda eğitim kurumudur. Genelde üniversitelerin kalitesini hoca sayılarıyla ölçersiniz, bulunduğu yerle ölçersiniz, öğretim...
• Yeni REVIT STRUCTURE Eğitimi 41.99₺! Son gün 30 Eylül! ⇒KAYDOL
+