Ana Sayfa Blog Çin'de Danimarka Pavyonu

Çin’de Danimarka Pavyonu

Danimarka Pavyonu

Pavyon deyince aklınıza başka bir şey gelmesin, Danimarka’nın World Expo China’da sergilediği Danimarka Pavyonu performans alanından bahsedeceğiz.

Çin’in Şangay şehrinde gerçekleşen World Expo 2010’da yer alan Danimarka Pavyonu, sadece Danimarka’nın güçlü taraflarını sergilemekle kalmadı; Kopenhag’ın cazibe noktalarına dair en iyi deneyimi yaşattı. Özel bir konsept ile yarışmayı kazanan BIG (Bjarke Ingels Group) Danimarka’nın fuarda ikon haline gelen nefes kesici bir yapıyla boy göstermesini sağladı. Mimarın 2009 yılında Kazakistan’ın başkentinde inşa ettiği Ulusal Kütüphane’nin yükseldiği Mobius şeridinin kompleks geometrisi ve Danimarka’nın yaşam alışkanlıklarının bir araya gelişi, 3000 metrekarelik bu alanında spiral formda tasarlamasında zemin oluşturmuş.

Peki Bu Pavyon Ne İşe Yarıyor?

Temel olarak pavyon, ziyaretçilerin girişte mevcut olan 1500 bisiklet ile dolaştığı büyük bir döngü ve ziyaretçilerine Danimarka şehir yolunu deneyimleme şansı tanıyor. Pavyonun merkezinde dünyanın en temiz sularından birine sahip olan Kopenhag Limanı’ndan getirilen su ile doldurulmuş büyük bir havuz bulunuyor ve ziyaretçiler bu havuzda yüzebiliyor. Havuzun merkezinde geçici olarak Çin ’e taşınan Danimarka ’nın sembolü olan küçük deniz kızı heykeli var. Bjarke Ingels’in deyimiyle “Küçük deniz kızının Çin ’e taşınması, 1,3 milyar Çinli’nin Kopenhag’a taşınmasından daha etkilidir.”

Tüm yapı beyaz boyalı çelikten yapılmıştır ve çatı parlak açık mavi yüzeyli bir kaplama ile kaplanmıştır. İç kısımda ayrıca ışık epoksi ile kaplanmış ve bisikletler için mavi bisiklet yoluna sahip. Bisiklet sürmek için kullanılan parklara karşı seçebileceğiniz gerçek bir mimari harikasıdır. Bu teras hakkında gerçekten ilginç olan şey, tüm yeri kaplayan 30 m boyundaki Norfolk Pine duvarları. Tasarımcıların ortaya koyduğu bu yaratıcı çözüm, gürültü sorununu çözmek için harika bir yol. Teras, gürültüyü kapalı tutarak ve mahremiyetini koruyarak komşularına saygı duymalıydı ve tam olarak ne olduğu da çok şık bir yol.

Danimarka Pavyonu üzerinden sürdürülebilirlik kavramı

Bjarke Ingels, Danimarka Pavyonu üzerinden sürdürülebilirlik kavramını sorguluyor. Sıcak su ile uzun duş alınmamalı, tatil için uzun uçuşlar yapılmamalı gibi ‘bir şeyin faydalı olabilmesi için acı vermesi gerek’ yaklaşımını eleştiren Ingels, bu yaklaşımın sürdürülebilirliği sıkıcı bir kavram olarak gösterdiğini söylüyor. Bu bağlamda Ingels, sürdürülebilir tasarımların etkili olabilmesi için yalnızca politik ve ahlaki değerler çerçevesinde yapılmaması gerektiğini savunuyor. Sürdürülebilir tasarımlar, sürdürülebilir olmayan tasarımlara kıyasla daha çekici olabilmeyi başarmalı. BIG, Danimarka Pavyonu ile sürdürülebilir bir şehir olan Kopenhag’ın hayat kalitesini nasıl arttırabildiğini gösteren birtakım deneyimleri sergiliyor.

Çok uzun duvarlar gürültüyü saptırarak emer ve aynı zamanda çok sıcak ve davetkar bir alan yaratırlar. Rahatlamak, kahvaltı yapmak, arkadaşlarınızla ve akrabalarınızla mavi gökyüzü altında veya gece yıldızların altında bir şeyler içmek için mükemmeldir. Dahası, tasarım sadece pratik değil, aynı zamanda zariftir, çünkü otelin geri kalan kısmının art deco formunda bulunan güzel eğrileri içermektedir.                     

Ömercan Ergüç

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi

İnşaat Mühendisliği

 

Kaynakça:

https://tur.thehomelifemag.com

https://www.arkitektuel.com

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Asmolen Döşeme Sistemlerin Deprem Davranışları

Bu yazımızda, son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan asmolen döşeme sistemlerin deprem karşısındaki davranışını inceleyeceğiz. Yazıya başlamadan önce asmolen döşemeyi kısaca hatırlayalım. Asmolen Döşeme Birbirine paralel dişlerin...

5 katlı binanın iki balkonu çöktü, facianın eşiğinden dönüldü

5 katlı binanın iki balkonu çöktü, facianın eşiğinden dönüldü Küçükçekmece'de binanın balkonunun çökme anı kamerada Küçükçekmece’de cadde üzerindeki 5 katlı bir binanın 3. ve 2. katındaki...

1915 Çanakkale Köprüsü’nde itme-sürme metodu uygulandı

1915 Çanakkale Köprüsü’nde itme-sürme metodu uygulandı 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında itme-sürme tekniği kullanıldı. Avrupa’da 1960’lı yılların başında kullanılmaya başlanan itme-sürme yöntemi Türkiye’de de genellikle köprü...

İnşaat sektörü uygun arsa bulmakta zorluklar yaşıyor

İnşaat sektörü uygun arsa bulmakta zorluklar yaşıyor Konya Müteahhitler Birliği Derneği (KOMÜT) Başkanı Adem Bulut, yeni konut üretimi için müteahhitlerin arsa bulma konusunda büyük...

SON YORUMLAR