Ana Sayfa Güncel Çin'de İnşa Edilen 107 m Yükseklikteki Yapay Şelale

Çin’de İnşa Edilen 107 m Yükseklikteki Yapay Şelale

107 m Yükseklikte Yapay Şelale

Şelaleler doğanın en görkemli manzaralarını bizlere sunuyor. İnsanlar şelaleleri görmek için uzun seyahatleri dahi göze alıyor. Çin’de bir inşaat şirketi olan Guizhou Ludiya bu durumu farketmiş olacak ki “Neden gökdelenimize bir şelale inşa etmiyoruz?” diyerek dünyanın en uzun insan yapımı şelalesini oluşturdular. Bu fikir sizce ne kadar mantıklı ?

Saatte 100$ Enerji Harcıyor

Güneş doğduğunda şelalenin oluşturduğu muhteşem manzarayı kimse inkar edemez ancak 107 m yüksekliğindeki şelalenin akabilmesi için suyun 4 büyük pompa yardımıyla yukarıya çıkarılması gerekiyor. İnşaası sırasında büyük mühendislik zorluklarıyla karşılaşılan şelale aktif haldeyken saatte 100 doların üzerinde elektrik tüketiyor. Bu nedenle şelale sadece özel durumlar için kullanılıyor.

 

Savurganlık Mı? Gereklilik Mi?

Şirket yetkililerinden olan Tengyu Zhang şelale hakkında “Şahsen ben güzel olduğunu düşünüyorum. Guizhou eyaletinin turizmi açısından gerekli,  eyaletimizdeki Huangguoshu şelalesi Çin’deki en ünlü şelale bu yapı bu şelale için bir reklam olabilir. Bir çok kişi bunun savurgan bir makyaj projesi olduğunu düşünüyor ancak şelale her zaman açık değil. Sadece önemli ve uluslararası olaylar olduğunda çalışacak. Her yerde fıskiyeler ve süsler var eğer buna itiraz ediyorsanız onlar için de etmeniz gerekir.” dedi.

Ayrıca şelalenin şehre olumlu katkılarından da bahseden Tengyu, Guiyang şehrinin gelecekte daha iyi bir ekonomiye sahip olacağını söyledi. Görünüşe göre gelecekte Çin’de çok daha fazla ilginç yapılar ortaya çıkacak.

Aşşağıdaki videodan şelalenin çalışırken nasıl göründüğünü seyredebilirsiniz:

Kaynak: https://engineeringdiscoveries.com

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Binalar Kaç Büyüklüğündeki Depreme Karşı Tasarlanıyor?

Bu yazının belli bölümlerini sıradan bir vatandaş anlayabilirken, belli bölümlerini ise sadece teknik elemanlar anlayabilecek. Teknik elemanlardan kastım, mühendisler ve mimarlar. Bu yazıda, çoğu mimar/mühendislerin...