Ana Sayfa Blog Çivisiz Cami, 8 Asırdır Ayakta

Çivisiz Cami, 8 Asırdır Ayakta

- Reklam-

Bundan tam 8 asır önce Samsun’un Çarşamba ilçesinde tek bir çivi bile kullanılmadan inşa edilen Göğceli diğer adıyla Çivisiz Cami…

Selçuklu Sultanı Gıyasettin Keyhüsrev’in talimatıyla yapıldığı rivayet edilen Çivisiz Cami, Türkiye’deki en büyük yığma ahşap camilerden biridir ve 17.44×21.55 metre dış boyutlara, 392m2‘lik bir alana sahiptir.

Dendrokronoloji (ağaç halkaları ile tarihleme yapma bilimi) alanındaki çalışmaları ile bilinen Amerikalı bilim insanı P.I. Kuniholm, camiden aldığı ahşap oyma örnekleri üzerinde çalışmalar yapmıştır ve bu çalışmaların neticesinde caminin 1206 yılında inşa edildiği sonucuna ulaşmıştır.

- Reklam-

Yapıda kullanılan kalaslar giydirme tekniği kullanılarak birbirlerine monte edilmiş, köşeler kurtboğazı geçme tekniği ile birbirlerine bağlanmıştır. çatısı ise üç omuz kırma tekniğiyle kaplanmıştır. Aynı zamanda zeminde deprem takozu kullanılmış olması dikkat çekmektedir.

Kurtboğazı tekniği tahtaların enine bir burgu ile delinerek içine hazırlanmış çubukların yerleştirilmesiyle, tahtaların birbirine bağlandığı tekniğe verilen isimdir.

Duvarlarda tek parça olarak kullanılan, yalnızca kestane ağacından yapılmış kalaslar kullanılmıştır. Direklerde,kirişlerde,merteklerde ise karaağaç,dışbudak ve kestane gibi ağaçların kullanıldığı biliniyor.

Duvarlarda kullanılan bu kalaslar yaklaşık 15-18 cm kalınlınlığında, 50-70 cm eninde ve yine yaklaşık olarak 10-15 metre uzunluğunda olduğu biliniyor. Çivi dahil olmak üzere başka hiçbir ilave malzeme kullanılmamıştır.

Caminin içerisinde bulunan ahşap kolonlar ise belli bir meyilde kıble yönüne eğimli olarak yapılmıştır. Cami imamı ise bu durumu tahmini bir şekilde açıklıyor ve ” caminin yıkılması halinde cami kıble yönüne doğru yıkılır. ” diyor.

Kök boyalar kullanılarak çizilen cami içerisindeki süslemeler ise adeta ilk günü canlılığını koruyor. Hemen hemen her tahtada farklı motifler kullanılmaya dikkat edilmiş, süslemelerde tekrarlardan kaçınılmıştır. Rumi motiflerinin yoğunlukta olduğu bu süslemelerin yanında mertekler üzerindeki aşı boyası kullanılarak yapılmış, baklava dilimini andıran şekillerde dikkat çekmektedir.

Bu süslemeler caminin yapım yılına göre daha yeni tarihli olduğu için Osmanlı döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir.

2007 yılında kapsamlı bir restorasyon geçiren Çivisiz Cami şuan ibadete açıktır.

Kübra GÜRBÜZ

Kaynaklar :

https://www.wikizero.com/tr/G%C3%B6%C4%9Fceli_Camii

http://aktuelarkeoloji.com.tr/turkiyenin-en-eski-ahsap-camisi–gogceli-camii

http://www.dengegazetesi.com.tr/civisiz-cami-811-yildir-ayakta-127867h.htm

 

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
Avatar
Kübra Gürbüz
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Sağlık Bakanı Koca: “Durumu ağır olan vatandaşımız bulunmuyor”

Elazığ depremi hakkında konuşan Bakan Kurum: "Dün itibariyle yıkımı acil olan ağır binaların yıkımlarını başlattık" Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, durumu ağır olan vatandaş bulunmadığını...