Ana Sayfa İnşaat Medya Mühendislik Harikaları Colorado Nehri'nin Efendisi Hoover Dam

Colorado Nehri’nin Efendisi Hoover Dam

Vahşi Colarado Nehri ‘ni dize getiren Hoover Dam Barajı modern mühendisliğin zaferi niteliğindedir.Nevada Arizona sınırında , Las Vegastan 5 km uzaklıkta bulunan Hoover Dam’ın inşaatına Birleşik Devletler Arazi Islah Dairesi tarafından 1931 yılında başlandı.Kısa sürede Amerika’nın simgelerinden biri haline gelen Hoover Dam’a 1935 yılında tamamlandığında dünyanın 8. harikası deniyordu.Şimdi bu yapıyı birkaç alt başlıkta inceleyelim.

   Yapılış Amacı

Hoover Dam başlıca 3 amaç için planlanmıştı ;

1. Vahşi Colarado Nehri’ni dizginlemek, selleri kontrol etmek.

2. Engin çöllerdeki tarlaları sulayacak suyu depolamak , Los Angeles ve Last Vegas gibi şehirlerin su ihtiyacını karşılamak.

3. Amerika’nın Güney Batı’sına temiz ve sürekli elektrik üretmek.

 

Enerji Santrali

Hoover Dam hidroelektrik santralinde 2 milyon kilowat yani 1.7 milyon eve yetebilecek kadar elektrik üretebilen 17 jeneratör bulunuyor.Jeneratör ünitelerinin 9’u Arizona diğer 8’i ise Nevada tarafında bulunuyor. Kısacası bu baraj dev bir bayındırlık projesi.

İnşaat Aşamaları

Barajın yapım aşamasında iş gücü ve malzemenin gidebileceği bir karayolu yoktu.Kanyonda dinamitler yardımıyla bir yol açıldı ve bir demiryolu kuruldu.İşçilerin konaklama yapabileceği bir alan yok hatta havalandırma sistemi ve su tesisatı kurulamadığından dolayı çevre şartları çalışmak için neredeyse imkansızdı.Bu yüzden 6 şirket kooperatifi projenin yanında bir şirket kasabası kurdu ancak bu bir yıl sürdü.O zamana kadar işçiler nehir kıyısındaki çadırlarda ve kulübelerde havalandırma ve su tesisatları olmadan yaşadı.Çalışma şartları ve iş güvenliği eksikliğinden dolayı resmi kayıtlara göre Hoover Dam’ın yaklaşık 4 yıl süren inşaası boyunca 112 işçi hayatını kaybetti.

Barajın inşaatına başlamak için öncelikle nehir suyunun yolunu değiştirmek ve inşaat alanının kurumasını beklemek gerekiyordu . Bu işlem yaklaşık 2 yıl kadar sürmüştür. Suyun yönünü değiştirmek için devasa yön değiştirme tünelleri kullanıldı.Her tünel 17 metre çapa sahip 1200 metre uzunluğundadır. Nehrin her iki tarafında 2’şer tünel bulunmaktadır.

Beton Dökümü

Yontma betondan yapılan ve dev bir beton piramit olan Hoover Dam 6.6 milyon ton ağırlığında 3.4 milyon metreküp betondan oluşmaktadır.Bu da ekvator çevresinde 1.2 metre genişliğinde bir kaldırım yapmaya yetecek beton demektir.Mühendisler bu kadar fazla beton kullanarak barajın yüzlerce belki de binlerce yıl ayakta durmasını umuyor.

İlk beton 1 Haziran 1933’te döküldü ve beton dökme işlemi 7 gün 24 saat durmaksızın devam etti.Beton döküldüğü zaman ısınıp soğuduğu için mühendisler eğer baraj sürekli olarak tek aşamada beton dökülerek inşaa edilirse, betonun oturmasının 100 yıl alacağını hesaplamıştı.Aynı zamanda hasar verebilcek çatlaklara gebe olacaktı.

Bu nedenle mütahitler betonu içiçe geçmiş bloklar halinde döktü.Bu küçük bölmeler halindeyken bile kanyondaki yoğun yaz sıcakları sebebiyle betonu soğutmak büyük bir zorluktu.İnşaat işçileri bu sorunu çözmek için her bloğun içine borular döşeyip , boruların içinden soğuk su geçirildi.Beton dökme işlemi 2 yıl sürdü ve inşaat 1935 Mart ayında tamamlandı.

Mead Gölü

Oluşturduğu rezervuar yani Mead Gölü 620 kilometrelik  alan kaplıyor ve 35 trilyon litrelik bir alana sahip .Bu da tüm New York’u 30 santimetre yüksekliğinde suyla kaplamaya yeter.

Giriş Kuleleri

 

        1. Elektrik santraline su sağlamak konusudaki anahtar yapılar giriş kuleleridir. Nevada tarafında 2 Arizona tarafında 2 olmak üzere 2 giriş kulesi bulunur.Her kule 120 metre uzunluğunda ve cebri boru adındaki boru hattıyla elektrik santraline su sağlıyor.

       

Baraj Özellikleri

Gövde Dolgu Tipi : Beton Kemer

Amaç:Enerji ve Sulama

Yer: Clark County, Nevada / Mohave County, Arizona, ABD

Nehir: Colorado Nehri

Yükseklik: 726.4 feet (221.3 metre)

Kret uzunluğu: 1244 feet (379.2 metre)

Kret genişliği: 45 fit (13.7 metre)

Taban genişliği: 1660 feet (201.2 metre)

Beton hacmi: 4.25 milyon metreküp (3.24 milyon metreküp)

Güç Santralı Özellikleri

Ticari üreten üniteler: 17

İstasyon servis birimleri (baraj ve santralı çalıştırmak için): 2

İsim etiketi kapasitesi: 2080 megawatt (istasyon servisi dahil)

Uzunluk (her kanat): 650 feet (198 metre)

Genişlik (her kanat): 55 feet (16.8 metre)

Yükseklik (her kanat): 75 feet (22,8 metre)

 

KAYNAKLAR :

National Geographic Megayapılar HooverDam Belgeseli

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ana_Sayfa

http://www.engineering.com/

 

 

 

 

Mehmet KARA
Mehmet KARA
Ege Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Öğrencisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Kentsel Dönüşüm Eylem Planı Neler Getiriyor?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, başlattıkları ve devam aşamasında olan tüm unsurlarıyla Kentsel Dönüşüm Eylem Planı detaylarını paylaştı. Türkiye için en önemli konuların...