Ana Sayfa Blog Mühendislik Harikaları Colorado Nehri'nin Efendisi Hoover Dam

Colorado Nehri’nin Efendisi Hoover Dam

Vahşi Colarado Nehri ‘ni dize getiren Hoover Dam Barajı modern mühendisliğin zaferi niteliğindedir.Nevada Arizona sınırında , Las Vegastan 5 km uzaklıkta bulunan Hoover Dam’ın inşaatına Birleşik Devletler Arazi Islah Dairesi tarafından 1931 yılında başlandı.Kısa sürede Amerika’nın simgelerinden biri haline gelen Hoover Dam’a 1935 yılında tamamlandığında dünyanın 8. harikası deniyordu.Şimdi bu yapıyı birkaç alt başlıkta inceleyelim.

   Yapılış Amacı

Hoover Dam başlıca 3 amaç için planlanmıştı ;

1. Vahşi Colarado Nehri’ni dizginlemek, selleri kontrol etmek.

2. Engin çöllerdeki tarlaları sulayacak suyu depolamak , Los Angeles ve Last Vegas gibi şehirlerin su ihtiyacını karşılamak.

3. Amerika’nın Güney Batı’sına temiz ve sürekli elektrik üretmek.

 

Enerji Santrali

Hoover Dam hidroelektrik santralinde 2 milyon kilowat yani 1.7 milyon eve yetebilecek kadar elektrik üretebilen 17 jeneratör bulunuyor.Jeneratör ünitelerinin 9’u Arizona diğer 8’i ise Nevada tarafında bulunuyor. Kısacası bu baraj dev bir bayındırlık projesi.

İnşaat Aşamaları

Barajın yapım aşamasında iş gücü ve malzemenin gidebileceği bir karayolu yoktu.Kanyonda dinamitler yardımıyla bir yol açıldı ve bir demiryolu kuruldu.İşçilerin konaklama yapabileceği bir alan yok hatta havalandırma sistemi ve su tesisatı kurulamadığından dolayı çevre şartları çalışmak için neredeyse imkansızdı.Bu yüzden 6 şirket kooperatifi projenin yanında bir şirket kasabası kurdu ancak bu bir yıl sürdü.O zamana kadar işçiler nehir kıyısındaki çadırlarda ve kulübelerde havalandırma ve su tesisatları olmadan yaşadı.Çalışma şartları ve iş güvenliği eksikliğinden dolayı resmi kayıtlara göre Hoover Dam’ın yaklaşık 4 yıl süren inşaası boyunca 112 işçi hayatını kaybetti.

Barajın inşaatına başlamak için öncelikle nehir suyunun yolunu değiştirmek ve inşaat alanının kurumasını beklemek gerekiyordu . Bu işlem yaklaşık 2 yıl kadar sürmüştür. Suyun yönünü değiştirmek için devasa yön değiştirme tünelleri kullanıldı.Her tünel 17 metre çapa sahip 1200 metre uzunluğundadır. Nehrin her iki tarafında 2’şer tünel bulunmaktadır.

Beton Dökümü

Yontma betondan yapılan ve dev bir beton piramit olan Hoover Dam 6.6 milyon ton ağırlığında 3.4 milyon metreküp betondan oluşmaktadır.Bu da ekvator çevresinde 1.2 metre genişliğinde bir kaldırım yapmaya yetecek beton demektir.Mühendisler bu kadar fazla beton kullanarak barajın yüzlerce belki de binlerce yıl ayakta durmasını umuyor.

İlk beton 1 Haziran 1933’te döküldü ve beton dökme işlemi 7 gün 24 saat durmaksızın devam etti.Beton döküldüğü zaman ısınıp soğuduğu için mühendisler eğer baraj sürekli olarak tek aşamada beton dökülerek inşaa edilirse, betonun oturmasının 100 yıl alacağını hesaplamıştı.Aynı zamanda hasar verebilcek çatlaklara gebe olacaktı.

Bu nedenle mütahitler betonu içiçe geçmiş bloklar halinde döktü.Bu küçük bölmeler halindeyken bile kanyondaki yoğun yaz sıcakları sebebiyle betonu soğutmak büyük bir zorluktu.İnşaat işçileri bu sorunu çözmek için her bloğun içine borular döşeyip , boruların içinden soğuk su geçirildi.Beton dökme işlemi 2 yıl sürdü ve inşaat 1935 Mart ayında tamamlandı.

Mead Gölü

Oluşturduğu rezervuar yani Mead Gölü 620 kilometrelik  alan kaplıyor ve 35 trilyon litrelik bir alana sahip .Bu da tüm New York’u 30 santimetre yüksekliğinde suyla kaplamaya yeter.

Giriş Kuleleri

 

        1. Elektrik santraline su sağlamak konusudaki anahtar yapılar giriş kuleleridir. Nevada tarafında 2 Arizona tarafında 2 olmak üzere 2 giriş kulesi bulunur.Her kule 120 metre uzunluğunda ve cebri boru adındaki boru hattıyla elektrik santraline su sağlıyor.

       

Baraj Özellikleri

- Advertisement -

Gövde Dolgu Tipi : Beton Kemer

Amaç:Enerji ve Sulama

Yer: Clark County, Nevada / Mohave County, Arizona, ABD

Nehir: Colorado Nehri

Yükseklik: 726.4 feet (221.3 metre)

Kret uzunluğu: 1244 feet (379.2 metre)

Kret genişliği: 45 fit (13.7 metre)

- Advertisement -

Taban genişliği: 1660 feet (201.2 metre)

Beton hacmi: 4.25 milyon metreküp (3.24 milyon metreküp)

Güç Santralı Özellikleri

Ticari üreten üniteler: 17

İstasyon servis birimleri (baraj ve santralı çalıştırmak için): 2

İsim etiketi kapasitesi: 2080 megawatt (istasyon servisi dahil)

Uzunluk (her kanat): 650 feet (198 metre)

Genişlik (her kanat): 55 feet (16.8 metre)

Yükseklik (her kanat): 75 feet (22,8 metre)

 

KAYNAKLAR :

National Geographic Megayapılar HooverDam Belgeseli

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ana_Sayfa

http://www.engineering.com/

 

 

 

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Mehmet KARA
Ege Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Öğrencisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Deprem izolatörü ilk kez konut projesinde

 Türkiye’de deprem izolatörlerinin uygulandığı ilk konutlar Başakşehir’de hayata geçiriliyor. Deprem kuşağında bulunan Türkiye’de daha önce birçok alanda uygulanan deprem izolatör sistemi ilk kez konutlarda uygulandığı...

Avrupa Neden Gökdelen İnşa Etmiyor ?

Dünya üzerinde bulunan kıtalar arasında Avrupa, en gelişmiş, yoğun nüfuslu ve ekonomik olarak refah seviyesi oldukça yüksek sayılabilecek kıtalardan birisidir. Peki buna rağmen neden...

Zamansız Güzelliğin İsmi: Valarte Neo Banyo Dolabı

Zamansız Güzelliğin İsmi: Valarte Neo Banyo DolabıYaşam alanınızda gerek işlevselliği gerekse de tasarımları ile kullanım kolaylığı sağlayan VitrA, banyolarınıza da alternatif çözümler getiriyor....

Betonarme Statiği/Çelik Statiği/Ahşap Statiği

Statik, betonarmede de aynı, çelikte de ayni, ahşapta da ayni. Dinamik betonarmede de ayni, çelikte de ayni, ahşapta da ayni. Bir mühendis statik ya biliyordur...

SON YORUMLAR