Ana Sayfa Video Mühendislik Harikaları İtalyan mühendisler "dalış maskesi"ni solunum cihazına dönüştürdü (Videolu)

İtalyan mühendisler “dalış maskesi”ni solunum cihazına dönüştürdü (Videolu)

Dalış maskesi solunum cihazına dönüştürülebilir mi?

Covid-19 salgınının tüm dünyada yayılmasıyla birlikte dünya ülkeleri birçok sorunla başa çıkmak zorunda kaldı. Bu sorunlardan bazılarına ise çok beklenmedik çözümler ortaya koyuluyor. Bunlardan biri de; Dalış maskesi ni solunum cihazına dönüştürme.

Dünyada yeni tip koronavirüs salgınında en çok can veren ülke İtalya’da hastanelerde yeterince suni solunum cihazı bulunmuyor. Bu sorun karşısında Decathlon spor mağazalarında satılan su altı keşif maskelerinin bu görevi yerinde getirebileceği ortaya çıktı.

İşte bu dalış maskesi İtalyan mühendisleri tarafından modifiye edildi. Her ne kadar standartlara uygun olmasa da yapılan ilk denemelerde solunum problemini çözmede ekili olduğu açıkça görüldü.

Her geçen gün yüzlerce insanın hastanelerde öldüğü İtalya’da bu keşfin birçok hastayı kurtarabileceğine inanılıyor.

Eski Bir Doktorun Pratik Zekası

İtalya’da salgından en çok etkilenen Lombardiya’da eski bir hastanede görevlisi Dr.Renato Favero, bu fikri suni solunumun cihazları için kapak üreten “Isinnova” adlı İtalyan şirkete sundu.

İtalyan mühendisler, Easybreath markalı maskeyi modifiye ederek, hastanelerdeki oksijen tüplerine bağlanabilen solunum cihazı görevini getirecek hale soktu. Decathlon mağazası da bu gelişmeler üzerine maskenin teknik planlarını mühendislere gönderdi.

Isinnova, bir 3D yazıcı kullanarak, modifiye maske ve hastane tüpleri arasındaki bağlantı parçalarını geliştirdi. Şirket, mümkün oldukça, hastanelerin kullandığı borulara uyum sağlayan standart parçalar ürettiğini bildirdi.

La Repubblica gazetesine göre, ilk prototip Brescia kentindeki iki hastanede test edildi ve “sonuçların cesaret verici” olduğu açıklandı. Maskelerin en yakın zamanda yeterinde solunum cihazı olmayan hastanelere gönderilmesi bekleniyor.

Dalış Maskesi Solunum Cihazına Nasıl Dönüştürülür? (Videolu anlatım)

 Ticari amaç olmadıkça proje herkesin kullanımına açık

Şirket olası spekülasyonları önlemek adına geliştirdiği projenin patentini aldı. Fakat tüm proje internette mevcut ve ticari amaçlar dışında, dileyen herkes planları indirip maskeyi modifiye edebilir.

Decathlon sözcüsü ise “koronavirüs salgınıyla mücadele etmeyi amaçlayan tüm girişimleri destekliyoruz, fakat ürünlerimizin tıbbi kullanım için olmadığını ve bu nedenle en tedbirlerin alınması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz” diye konuştu.

Mağaza, maskenin bu alanda kullanılması için Avrupa’daki bazı araştırma merkezlerini teknik olarak desteklediklerini doğruladı.

Kaynak

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

 

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 25 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


 

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Mehmet Toprak
Mehmet Toprakhttps://wikikultur.com
Editör / İnşaat Mühendisliği Öğrencisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Baraj inşaatında iş makinesiyle suya düşen işçi kayboldu

Baraj inşaatında iş makinesiyle suya düşen işçi kayboldu - Muş’ta yapımı devam eden Alparslan-2 Barajı’nda iş makinesi ile suya düşen bir işçi kayboldu. Olay, Muş-Varto yolunun...

Çin’de Danimarka Pavyonu

Danimarka Pavyonu Pavyon deyince aklınıza başka bir şey gelmesin, Danimarka'nın World Expo China'da sergilediği Danimarka Pavyonu performans alanından bahsedeceğiz. Çin’in Şangay şehrinde gerçekleşen World Expo 2010’da...

Emirsultan Camii depreme dayanamaz

  Emirsultan Camii depreme dayanamaz   Emirsultan Camii'nin ana kubbesindeki 8 ayrı çatlak restorasyonu durdurdu İki Ramazandır açılmayan Emirsultan Camii'nde restorasyon çalışması sil baştan yapılacak  Restorasyon çalışması...

İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi

İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi | İş sağlığı ve güvenliği dünyada, çalışan işçilerin sağlıklarının korunması ve çalışma devamlılıklarının...

SON YORUMLAR