Ana Sayfa Blog Depreme Ne Kadar Hazırız ?

Depreme Ne Kadar Hazırız ?

Depreme Ne Kadar Hazırız ?

Depreme ne kadar hazırız sorusu için deprem gerçeği ile geçtiğimiz hafta yüzleştik. Şimdi sizlere depremlerden bir nebze olsun bahsedeceğim.

Şili’de meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki deprem ve insanların deprem karşısındaki soğukkanlılığı.

Demek ki korkutucu olan deprem değil! Güvenmediğimiz binalarımız. Zira korkutucu olan deprem olsaydı şu görüntülerde sağa sola kaçışan insanlar görürdük. Ama onlar deprem ile en güzel mücadele yöntemi olan savaşmayı seçmişler ve depreme meydan okuyan yapılar inşa etmişler, tıpkı Japonya gibi. Depremi hayatlarından çıkaramadıkları için sağlam yapılarla korkuyu çıkarmışlar.

İnşaat Mühendisliği 2.sınıftayken yapı statiği dersi hocamız ilk dersinde şöyle bir konuşma yapmıştı hiç unutmuyorum : “Depreme dayanıklı bir evde oturmanız sizi güvende tutmaz. Çünkü depreme evde yakalanacağınız ne malum belki okulda belki markette belki de bir akşam bir misafirlikte deprem gerçeğiyle yüzleşeceksiniz.

Onun içindir ki sadece kendi oturduğunuz evin sağlam olması yetmez. Şehrinizdeki hatta ülkenizdeki yapıların sağlam olması gerekir. O yüzden inşa edeceğiniz her binayı yahut yapıtı kendiniz ve aileniz kullanacakmış gibi inşa edin.” Mesele tam olarak da bu, bizler yaptığımız inşaatlara sanki hayatımız boyunca bir daha uğramayacakmışız gibi inşa ediyoruz.

Türkiye Depreme Ne Kadar Hazır?

Madem ki ülkemiz bulunduğu coğrafi konum itibari ile deprem gerçeği ile karşı karşıya o zaman depremi değil belki ama korkuyu hayatımızdan çıkarmak bizim elimizde.

türkiye

Maalesef üzülerek belirtmek isteriz ki : Deprem gibi kadına şiddet ve çocuk istismarı gibi toplum psikolojisini etkileyen olaylar sadece ortaya çıktığında birkaç gün gündem de kalıp sonra unutuluyor. 99 depremini ne çabuk unuttuk ya da 99 dan beri deprem ile ilgili ne gibi önlemler aldık? Zannediyorum ki biz deprem konusunda çokta ders çıkarmadık.

Deprem denilen olayı halletmek 3-5 ayda bir iki tane binayı yıkıp yeniden inşa etmekle olmaz. Ülkede çürük bina bırakmayacak şekilde ciddi bir devlet politikasıyla beraber 10-15 yıl sürecek yerinde ve hakkıyla yapılarak ancak bir dönüşümle elde edilir. Ama bu dönüşüm gerçek manada “rantsal değil de kentsel” olursa o zaman bir şeyler düzelir. Sürekli aynı şeyleri konuşup durmanın hiç kimseye faydası yok.

Söylenecek çok şey var fakat artık konuşmak değil, bir şeyleri gerçekten değiştirmek ve değiştirmeye başlamak gerek.

Dileriz ki ülkemiz tekrar o kötü günleri bir daha yaşamaz.

Esen kalın…

Muhammet Talha Salman

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

 

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 25 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


 

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Muhammet Talha Salman
Muhammet Talha Salman
Editör / Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğrencisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Baraj inşaatında iş makinesiyle suya düşen işçi kayboldu

Baraj inşaatında iş makinesiyle suya düşen işçi kayboldu - Muş’ta yapımı devam eden Alparslan-2 Barajı’nda iş makinesi ile suya düşen bir işçi kayboldu. Olay, Muş-Varto yolunun...

Çin’de Danimarka Pavyonu

Danimarka Pavyonu Pavyon deyince aklınıza başka bir şey gelmesin, Danimarka'nın World Expo China'da sergilediği Danimarka Pavyonu performans alanından bahsedeceğiz.Çin’in Şangay şehrinde gerçekleşen World Expo 2010’da...

Emirsultan Camii depreme dayanamaz

  Emirsultan Camii depreme dayanamaz  Emirsultan Camii'nin ana kubbesindeki 8 ayrı çatlak restorasyonu durdurdu İki Ramazandır açılmayan Emirsultan Camii'nde restorasyon çalışması sil baştan yapılacak  Restorasyon çalışması...

İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi

İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi | İş sağlığı ve güvenliği dünyada, çalışan işçilerin sağlıklarının korunması ve çalışma devamlılıklarının...

SON YORUMLAR