Ana Sayfa Blog Devlet Müteahhitliği Bırakmalı

Devlet Müteahhitliği Bırakmalı

Devlet müteahhitliği bırakmalı! Neden mi? Evet arkadaşlar 2000’li yıllarda inşaat sektörünün ekonomiye katkısı oldukça büyüdü. Ülkemiz her geçen gün gelişen ve buna bağlı olarak ihtiyaçları artan bir ülke konumundadır. Ülkemizde inşaat sektörü GSMH içindeki payın %30’una sahiptir. Bu yüzden ülkemizde inşaat sektöründeki tökezleme ülke ekonomisiyle doğru orantılı olarak sıkıntıya girmiştir.

Devlet; TOKİ, Emlak Konut vb. taşeron firmalar ile garibana daire yapacağım  diyerek milyon TL’lik daireler yapmakta ve bir müteahhit gibi yap-sat mantığıyla hareket etmektedir ve bunu da üretimmiş gibi insanlara göstermektedir. Buna bir de büyükşehir belediyeleri ve küçük ilçe belediyeleri taşeronları katılarak piyasada ihtiyaçtan fazla daire oluşturmuş, arz talep dengesinin bozulmasına neden olmuştur.

Devlet ve diğer devlet  kurumları kendilerine göre özel imar kanunları ile arsaları parselleyerek arsalara hiç para ödemeden büyük yapılar yapmakta, şehirleri beton yığınları haline getirmektedir.

Devlet ve kurumları artık kar amacıyla daire yapıp satmayı bırakmalı; garibana, ihtiyaç sahibine ,daire alamayacak durumdaki kişilere uygun fiyatlara daireler yapıp vererek hizmet etmeye devam etmeleri piyasalar için en doğru yol olacağı kanaatindeyim.

Devletin daire üretimi yerine yapı malzemelerine el atmalı, inşaatlarda kullanılan malzemelerin yerli olması için fabrikalar açması gerekmektedir. Bence üretim budur ,kendi yapı malzemelerimiz ile kendi yapılarımızı yapmaktır. Diğer türlü yapılan tüm yapıları ben bir montaj olarak görüyorum.

Buradan tüm devlet ve kurumlarına sesleniyorum. inşaat sektörünü devlet kontrolünde özel sektöre bırakın. Hayvancılığın, çiftçiliğin, tarımın ve yapı malzemelerin gelişmesi için fabrikalar kurun,  teknolojimizi artırın üretimi bu manada büyütün.

  Sevgi ve saygılarımla….

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Adem UZUN
Çevre ve İnşaat Mühendisi / Çevre Görevlisi / Roman ve Köşe Yazarı

2 YORUM

 1. ESPİTLERİNİ DOĞRU DEĞİL.. ÖNCELİKLE DEVELETİN İNŞAAT MALZEMESİ ÜRETMESİ FİKRİ GERÇEKTEN ÇOK İSABETSİZ. ÇİMENTO VE DEMİR ÜRETİMİNİN DEVLET TEKELİND EOLDUĞU DÖNEMELERDE YAŞANANLARI BİLMEDİĞİNİZ İÇİN AKLINIZA GELEN DAYANAĞI OLMAYA BİR SÜRÜ FİKİR ÖNE SÜRMÜŞSÜNÜZ. GEREKİRSE, DEMİR TEVZİİ DEPOLARININ 70 Lİ YILARDA NASIL İŞLEDİĞİNİZ SİZE ANLTIRIM. ÇİMENTO FABRİKALARININ DEVLET ELİNDE OLDUĞU DÖNEMLERDEKİ REZALETLERİ DE ANLATIRIÇÇÇ

  GELELİM, DEVLETİN ARSA RANTI ÜZERİNDEN KAYNAK YARATMASINA OLAN İTİRAZINIZA, BU KONULARIN ARKASINDAKİ GERÇEKLERİ, ŞEHİRCİLİK VE TÜRKİYEDEKİ GALİŞMELERİ VE ANALİZ EDEMEDİĞİNİZ O KADAR BELLİ Kİ… LÜTFEN BİRAZ, BU KONUALRI ARAŞTIRIN VE TARİHÇESİNİ ARAŞTIRIN.

  80 Lİ YILLARA KADAR, TÜRKİYEDEKİ TEMEL SORUN GECEKONDU SORUNU VE KONUT AÇIĞI İDİ. BUNU SİZE BURADAN AYRINTILI OLARAK ANLATMAMA GEREK YOK. AMA, DEVLET BATMIŞ, MAAŞ ÖDEYEMEZ DURUMA DÜŞMÜŞ. İKEN, BÜYÜKKENTİLERİN ÜÇTE İKİSİ GECEKONDULARLA KAPLANMIŞTI.

  1978 YILIND HZIRLADIĞIM TOPLU KONUT KANUNU NU OTARİHTE KURULAN YEREL YÖNEİTM BAKANLIĞINA UNUMUŞTUM. BAKANIN DANIŞMANI OLARAK ÖNERİLERİM DİKKATE ALINMADI. DAHA SONRA SÜLEYMAN DEMİREL HÜKÜMETİ DÖNEMİNDE 1979 DA BAŞBAKANLIK MÜSTEŞARI OLAN TURGUT ÖZEL, BU TARASIYI DUMUŞ ÇAĞIRDI, BENİN DİNLEDİ. O ZAMAN İÇİN HAZIRLADIĞIM KANUN TASARISININ YANIND AİMAR BE YAPI KNUNALRIN DAİR AYRINTII TASARILARI DA SUNDUM. 1980 YILIND AİLK KEZ TÜRKİYENİN MİLLİ KONUT POLİTİKASI BELGESİNDE, (TARAFIMDAN HZIRLANMIŞTIR) DEVLETİN KENDİSİNİN KONUT YAPMASI DEĞİL, KENTLERİN ÇEPERLERİNDE ARSA ÜRETMESİ VE BUNLARI MÜTEAHHİTLER VASITASI İLE DEĞERLENDİREREK (KAT KARŞILIĞI VEYA HASILAT PAYLAŞIMI İLE) KAYNAK YARATMADI, BU KAYNAKALRLA DEVLETİNİHTİYACI OLAN HİZMET BİNALARININ YANI SIRA, KENTSEL ÇEVRELER (TOPLU KONUT DEĞİL ) ÜRETMESİNİ ÖNGÖRDÜK.

  SÖYLEDİKLERİMİZ VE HAZRILADIKLARIMIZ ZAMAN ZAMAN AMACINDAN APTIRILDI, AŞIRI DERECEDE RANT LEHİNE KULLANILDI , AMA SONUÇTA BU SÜREÇ BAŞARILI SAYILMALIDIR. TÜRKİYEYİ GECEKONDULARDAN TEMİZLEYEN, BİR SÜREÇTÜR. DEVLETİN RANTTAN YASAL OLARAK VE ŞEHİRCİLİK İLKELEİRNDEN SAĞMADAN YARARLANMAMASI DOĞRUDUR. AKSİ HALDE, GEÇMİŞTE OLDUĞU İBİ; HALİNDE GECEKONDUCU , GECEKONDU MAFİASI, ARSA SPEKÜLATÖRLERİ, RÜŞVETÇİ BÜROKRATLAR, BELEDİYE BAŞKANALRI, İKTİDARIN GİZLİ KASASI OLAN MÜTEAHHİTLER BU RANTI CEPLERİNE DOLDURDUR.
  SEVGİLER….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Türkiye genelinde 52 HES’in toplu açılışı yapılacak

 Milli Enerji ve Maden Politikası çerçevesinde yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarını artıran Türkiye, pazar günü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından işletmeye alınan 52...

Son dakika: İşte Türkiye’deki bölge bölge koronavirüs vaka sayıları

Türkiye'deki bölge bölge koronavirüs vaka sayılarıSağlık Bakanlığı, 'Covid-19 Durum Raporu'nu yayımladı. Koronavirüs salgınıyla ilişkin çok sayıda detayın grafiklerle belirtildiği raporda, bölge bölge koronavirüs...

Sanal Şantiye’ye özel indirimli Eğitimler – Temmuz 2020

İnşaat mühendisliği, mimarlık ve teknikerlik gibi meslek gruplarına hitap eden, bu aya özel indirimli eğitimler aşağıdadır. Satın al butonuna tıklayarak indirimli fiyatlardan eğitimleri satın...

Akkuyu NGS birinci güç ünitesinin ikinci katmanının iç kaplama montajı tamamlandı

Akkuyu NGS birinci güç ünitesinin ikinci katmanının iç kaplama montajı tamamlandı Mersin’de inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) birinci güç ünitesi reaktör binasının...

SON YORUMLAR