Devlet müteahhitliği bırakmalı! Neden mi? Evet arkadaşlar 2000’li yıllarda inşaat sektörünün ekonomiye katkısı oldukça büyüdü. Ülkemiz her geçen gün gelişen ve buna bağlı olarak ihtiyaçları artan bir ülke konumundadır. Ülkemizde inşaat sektörü GSMH içindeki payın %30’una sahiptir. Bu yüzden ülkemizde inşaat sektöründeki tökezleme ülke ekonomisiyle doğru orantılı olarak sıkıntıya girmiştir.

Devlet; TOKİ, Emlak Konut vb. taşeron firmalar ile garibana daire yapacağım  diyerek milyon TL’lik daireler yapmakta ve bir müteahhit gibi yap-sat mantığıyla hareket etmektedir ve bunu da üretimmiş gibi insanlara göstermektedir. Buna bir de büyükşehir belediyeleri ve küçük ilçe belediyeleri taşeronları katılarak piyasada ihtiyaçtan fazla daire oluşturmuş, arz talep dengesinin bozulmasına neden olmuştur.

Devlet ve diğer devlet  kurumları kendilerine göre özel imar kanunları ile arsaları parselleyerek arsalara hiç para ödemeden büyük yapılar yapmakta, şehirleri beton yığınları haline getirmektedir.

Devlet ve kurumları artık kar amacıyla daire yapıp satmayı bırakmalı; garibana, ihtiyaç sahibine ,daire alamayacak durumdaki kişilere uygun fiyatlara daireler yapıp vererek hizmet etmeye devam etmeleri piyasalar için en doğru yol olacağı kanaatindeyim.

Devletin daire üretimi yerine yapı malzemelerine el atmalı, inşaatlarda kullanılan malzemelerin yerli olması için fabrikalar açması gerekmektedir. Bence üretim budur ,kendi yapı malzemelerimiz ile kendi yapılarımızı yapmaktır. Diğer türlü yapılan tüm yapıları ben bir montaj olarak görüyorum.

Buradan tüm devlet ve kurumlarına sesleniyorum. inşaat sektörünü devlet kontrolünde özel sektöre bırakın. Hayvancılığın, çiftçiliğin, tarımın ve yapı malzemelerin gelişmesi için fabrikalar kurun,  teknolojimizi artırın üretimi bu manada büyütün.

  Sevgi ve saygılarımla….

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here