Ana Sayfa Blog Doğadan Bir Parça : Yeşil Çatı

Doğadan Bir Parça : Yeşil Çatı

Bizler her bir yeni evin inşasında zorunlu olarak bir parça doğayı yok etmekteyiz.Ama kaybolan yeşil alanların büyük bir bölümünü, çatılarımızı yeşillendirerek geri kazanabiliriz.

Düz çatı uygulamalarından biri olan yeşil çatılar çok eskiden Babiller’de vardı. Berlin’de 1890 yılında çiftlik evleri yangından korunmak amacıyla üzerinde bitkilerin yetiştirilebildiği humuslu bir katmanla örtülürdü. Unutulmuş olan bu düz çatı uygulaması 20. yy’ da tekrar hatırlandı.

NEDEN YEŞİL ÇATI ?

  • Ses Yalıtımı Özelliği Vardır

Sert yüzeylerde yani geleneksel çatıda ses yansırken ; yeşil çatıda, yumuşak bitki yüzeyleri sayesinde ses emilimi gerçekleştirilir.

Yeşillikler ile kaplanan yüzeylerin, diğer çatı yüzeylerine göre yansıttıkları ses miktarı 3 dB daha düşüktür.Yeşil çatılar ile yapı içerisine ulaşan gürültü 8 dB kadar azaltılabilir.
Havalimanları, otoyollar gibi gürültülü yerlerin yakınlarında bulunan yapılar için bu özellik önemli bir avantaj sağlar.

  • Tozların Filtrelenmesini Sağlar, Kent Havasını İyileştirir

Geleneksel çatılarda toz üretimi ve yükselme mevcutken ; yeşil çatıda, bitkiler oksijen üretir ve tozların filtrelenmesini, tutulmasını sağladığı için kent havası iyileşir.

Nitratlar gibi yağmur sularında havada bulunan, çevreye zararlı bu maddeler emilerek toprağa iletilir.

  • Yeşil Çatılar Isı Yalıtımının Arttırılmasını Sağlar.

Isı yalıtım özelliğine sahip yeşil çatılar, polistiren köpüğü ilavesiyle ısı yalıtım kapasitesinde %50 ye varan artış sağlamak mümkündür.

  • Çevremizin İklim Özellikleri Değişir

Nefes alma özelliğine sahip bitkiler sayesinde, inşaat ve trafi yoğunluğu yüksek kent bölgelerinde oksijen miktarının artması sağlanır. Aşırı ısınmış kuru şehir havasına karşın; enerji tüketen bitkilerin terlemesiyle serin ve nemli havaya sahip olunabilir.
Daha çok yağış alan, yaz mevsimlerinde bunaltıcı sıcakların yerine serin kalan çevreler yaratmak artık yeşil çatılar ile mümkün.

  • Daha Uzun Ömürlü Su Yalıtımı Sağlar

Geleneksel çatılar yerine yeşil çatı tercih etmemiz, kış mevsiminde dondurucu soğukların yapıya erimesine engel olur ve aynı zamanda yazın yapı kabuğunun ısınmasını engeller. Kuvvetli sıcaklık değişimleri koruyucu çim ve toprak tabaka sayesinde önlenir. Yani yalıtım malzemelerimizi hem aşırı sıcaklık farklarından hem de mekanik darbelerden daha iyi koruyabiliriz.

  • Yeni Kullanım Alanları Sağlanır

Geleneksel, kiremitle kaplı çatıların yerine, bitkiler ile kombinlenmiş yaşanabilir dış mekanlar elde etmek yeşil çatılar ile mümkün. Şehir merkezlerinde yok denilecek kadar az olduğunu dikkate aldığımızda, bahçe fonksiyonu gören yeşil çatılar harika bir fikir olur.

  • Yeşil Çatı Demek Güzellik Demektir

Yeşil alanlarnı yetersiz olduğu bugün ki şehirlerimizde, hepimiz doğal ortam eksikliğini hissetmekteyiz. Bu eksikliği çatıların yeşillendirilmesiyle en aza indirgemek mümkün.
Mevcut kent yapılarının geleneksel, estetikten yoksun çatılarına doğanın güzelliklerini getirebiliriz.

 

Kübra GÜRBÜZ

KAYNAKLAR:

https://tr.onduline.com/tr/urunlerimiz/cati-kaplama/ondugreen-sistem
Neufert,Yapı Tasarımı,Sayfa 104

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Kübra Gürbüz
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Akkuyu NGS’nin, Türkiye ekonomisine katkısı

Mersin’de yapımı devam eden Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS’nin, Türkiye’nin gayrisafi yurtiçi hasılasına 50 milyar dolara, vergi geliri olarak ise 70 milyar...

Sanal Şantiye’ye özel indirimli Eğitimler – Ağustos 2020

İnşaat mühendisliği, mimarlık ve teknikerlik gibi meslek gruplarına hitap eden, bu aya özel indirimli eğitimler aşağıdadır. Satın al butonuna tıklayarak indirimli fiyatlardan eğitimleri satın...

Malatya’daki deprem Elazığ’da hissedildi

Malatya’da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki deprem Elazığ’da da şiddetli hissedildi.Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, merkez üsttü Malatya’nın...

Asmolen Döşeme Sistemlerin Deprem Davranışları

Bu yazımızda, son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan asmolen döşeme sistemlerin deprem karşısındaki davranışını inceleyeceğiz. Yazıya başlamadan önce asmolen döşemeyi kısaca hatırlayalım. Asmolen Döşeme Birbirine paralel dişlerin...

SON YORUMLAR