Ana Sayfa Güncel Doğal Afet ve Afetlere Hazırlık

Doğal Afet ve Afetlere Hazırlık

Doğal Afet Nedir?

Can ve mal kaybına yol açan olağan dışı doğa olaylarının tümüne doğal afet denir. Geniş manada insanlara ve diğer canlılara zarar veren olaylar bütünüdür.

Doğal Afetler Nelerdir?

Endonezya Depremi

Jeolojik Afetler:
 1. Deprem
 2. Heyelan
 3. Yanardağ Patlamaları
 4. Tsunami

Ordu Sel Felaketi

Meteorolojik (Hava Olayları) Afetler:

 

 

 1. Sel
 2. Çığ
 3. Fırtına
 4. Kuraklık
 5. Orman Yangını
 6. Hortum

Baraj Yıkılması

Teknolojik Afetler:

 1. Sanayi Patlamaları
 2. Baraj Yıkılmaları

Japonya Depremi ve Tsunami

 

 

 

Bunlar ve bir çoklarına ülke olarak hazır mıyız? Son günlerde göründüğü üzere, komşumuz Yunanistan yangın felaketiyle bir çok can kaybetti. Türkiye’de meydana gelen Ordu sel felaketi ve diğer ilerde oluşan seller ile bir çok maddi ve manevi zararlar oluştu. Japonya depreminde depreme en hazırlıklı ülkelerden biri olan Japonya tsunami ile neredeyse mahvoldu.

Türkiye Felaketlere Hazır mı?

Yunanistan Yangını

Peki bizler hazır mıyız? Görünen o ki hayır. Felaket bizi yakalayana kadar hiç biri hiç kimsenin umurunda değil. Neden peki niye bu kadar rahatız?

Doğal afet gerçekleşmeden önce tedbir almamak gibi bir özelliğimiz var. Bu insanoğlunun başına gelmeden anlaşılamayan olaylar aslında bir çoğumuzun gözü gibi baktığı ailelerimizi, mal varlıklarımızı tehlikeye atan durum normal hayatın akışında hiç olmadığı ve başımıza gelmediği için bir çoğumuza yabancı.

1999 depremini gören ve bu depremden sonra inşaat mühendisi olan biri için afetin ne olduğunu anlamak ve her an olabileceğini görmek bizim neslimiz için bir nebze yaşanmışlıkların tecrübesi. 1999 depremi ülkemizin bu denli felaketlere ne kadar hazırlıksız olduğunu hepimize göstermişti. Ancak üzerinden 19 yıl geçmesine rağmen hala bir çok felakettin olduğunu ve buna karşı hazırlıksız olduğumuzu görmek oldukça üzücü. Çözüm ne diye soracak olursanız. Çözüm belli bireysel bilinçlenme ve tatbik etmede geçiyor.

Ayrıca son zamanlarda meydana gelen sel felaketleri maalesef ülkemizin alt yapı olarak henüz yetersiz olduğunun bir göstergesi. Evet bu tarz felaketler dünyanın her yerinde gerçekleşiyor ama bir çok ülkede ki daha önce bu konu ile ilgili Meksika’nın deprem erken uyarı sistemini sizlerle paylaşmıştık. Bu ve bu tarz felaketlerde bilinçli olmak ve önceden uyarılarla bu bilinci aktif hale getirmek oldukça önemli. Bir bölgenin yağış alacağını ve bunun bir felakete yol açabileceğini tahmin etmek zor olmasa gerek. En son bu olayı İstanbul’a dolu yağacak dendiğinde yaşamıştık. Alınan tedbirleri hepimiz gördük, önemli olan araçları korumaktı bunu çok güzel başardık bravo.

- Advertisement -

Peki ya daha belirsiz bir afet en büyük örneği ”Deprem” için ne yaptınız? Aracınız tehlikede olunca aldığınız ilkel önlemi bile deprem öncesinde kendiniz için aldınız mı? Unutmayın önce kendinize sonra ailenize faydalı olmak için bilinçlenmemiz gerekiyor. Deprem öncesi eğitim, depreme hazırlık, deprem çantası gibi bir çok olgunun depremden önce yapılması gerekiyor. Bu bir çok afet için geçerli. Ben bunu şu olguya benzetiyorum. İş sağlığı ve güvenliğine göre kazaların %97’lik kısmı önceden önlem ile önlenebilir. Toplum sağlığı ve güvenliği için de bu tarz bir olgunun var olabileceğini düşünün ve ona göre hazırlanın.

Yük. İnş. Müh. Muhammed Demirkollu

Dağ Arama ve Kurtarma Derneği Üyesi

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Aksaray'da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Olay, Taşpazar Mahallesi Ebulfeyz...

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı Türkiye’nin ilk insansız hızlı metrosu olan ve 120/km saat hız ile seyir edilebilecek İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın inşaat...

Endüstriyel İzolasyon

Endüstriyel İzolasyon Ortamların belirli etkenlerden ve zararlı maddelerden arındırılması, daha istenilen duruma getirilmesi anlamına gelen izolasyon, evlerde isteğe bağlı olsa da, endüstriyel işletmelerde endüstriyel izolasyon...

İBB’den deprem raporu! İşte en riskli 9 ilçe

İBB'den deprem raporu! İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve 39 ilçedeki olası deprem kayıpları ile hasarlarını ortaya koyan "İstanbul Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi...

SON YORUMLAR