Ana Sayfa Güncel Haberler Dünya Devi, Londra’da “Lale” Açmak İstiyor!

Dünya Devi, Londra’da “Lale” Açmak İstiyor!

- Reklam-

Dünyanın en ünlü mimarlarından biri olan Norman Foster’ın kurucusu olduğu Foster + Partners Mimarlık Şirketi şimdi de Londra’da sıradışı bir proje planladıklarını açıkladı. Bölgenin en ünlü gökdelenlerinden olan 30 St Mary Axe’in hemen yanında yapılması düşünülen 305 metrelik yapı, ucundaki lale şekliyle şehrin silüetini değiştirecek.

Eğer imar izni çıkarsa Londra’nın en yüksek yapısı olacak olan Lale Kulesi (The Tulip), sıkıştırılmış beton gövde üzerine 12 kattan oluşan cam kaplı bir lale tomurcuğundan oluşacak. Öncelikle turistik bir alan oluşturulması amaçlanırken, içerisinde devlet okullarına yönelik bir eğitim tesisi de olacak. Tesiste tarih, mimari ve şehrin diğer yönleri hakkında dersler verilecek. Proje ortağı ve finansmanı olan Safra Group, her yıl 5-16 yaş arasından 20.000 çocuğun burada eğitim alacağını iddia ediyor.

Lale tomurcuğunda bulunacak olan camlı gondolların dönmesiyle Londra’nın panoramik manzarasını sunacağı dört cam yapraklar ile çevrelenecek. Gökdelen halka tamamen açık olacak. Ziyaretçiler, gökyüzü köprüleri olarak adlandırılan ve yaprakların içine sabitlenmiş, şeffaf zeminli yürüyüş yolları boyunca yürüyebilecekler. İçerisinde aynı zamanda restoran ve kafeler de bulunacak.

- Reklam-

Yapının teknik özellikleri arasında çelik ve alüminyum çerçeveler, kompozit taban plakaları ve yüksek performanslı cam bulunuyor. Etrafına eklenecek bitkilerle kaplı duvarlar sayesinde yeşil alanın arttırılması planlanıyor. Ayrıca, çevre duyarlılığının ön planda olacağı yapıda, enerji tüketimini minimum seviyede tutan bir altyapı kurulacak. Yerinde elektrik üretmek için fotovoltaik paneller eklenecek (Fakat şuan için üretilecek olan enerjinin kapasitesi hakkında herhangi bir bilgi yok.).

Ünlü Mimar Norman Foster ise proje hakkında “Geleceğe dönük bir şehir olan Londra’nın, ruhunu yansıtacak” dedi. Her şey yolunda gider ve imar izni verilirse, Londra’nın yeni çiçek dekorasyonuyla ilgili inşaatı 2020 yılında başlayacak. İnşaatın ise beş yıl sürmesi bekleniyor.

Projenin tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Daha fazla video için Youtube Sanal Şantiye

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al
Furkan Polat
Furkan Polat
Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

“Yurt dışında dil öğrenmek sandığınız kadar zor değil”

Dil eğitimi almak günümüzde bir ihtiyaç haline geliyor. Dil öğrenmede en etkili yöntem olarak yurt dışı eğitimi görülüyor. Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Uzmanı Volkan Gülen, yurt dışında...