Ana Sayfa Blog Mühendislik Harikaları Dünya Tarihinden Önemli Yapılar

Dünya Tarihinden Önemli Yapılar

Yapı Tarihi

Yapı tarihine bakıldığı zaman barınma ihtiyacından doğduğu görülmektedir. Bu yüzden de insanlık tarihi kadar eski olduğunu düşünmek yanlış olmaz. Yapılan ilk yapıdan günümüze kadar tüm yapılardaki en önemli unsur güvenli olmasıdır. Eski zamanlarda bilim ve teknoloji yetersizliğinden ötürü mühendislik tecrübe ve önsezi ile yapılmaktaydı.

Eskiden dönemlerde yapılan inşaat sayısı az olduğundan daha seçici davranıp önemli yapılarda bilgisi ve tecrübesi en çok olan kişiler ön planda tutularak daha anıtsal yapılar ortaya çıkarılıyordu. Günümüze kadar gelen ve hayranlık içinde baktığımız yapılar bu ustaların ellerinden çıkmıştır.

* ZOSER PİRAMİDİ (MISIR – KAHİRE)

ZOSER PİRAMİDİ bilinen en eski yapıdır. (Firavun Djoser adına) Mısır Kralı İmhotep tarafından M.Ö. 2760 Yılında  kesme taşlar ile yığma olarak  yaptırılmıştır.

* STONEHENGE YIĞMA TAŞLARI (İNGİLTERE – WİLTSHİRE)

M.Ö. 2750-1500 tarihi aralığında İngiltere’de yapıldığı tahmin edilen Stonehenge’in yapımcısı ve yapım amacı tam olarak bilinmemektedir. Gözlemevi ve tapınak amacıyla inşa edildiği düşünülmektedir.

* KEOPS PİRAMİDİ (MISIR – KAHİRE)

Eski Mısır’da 4. Hanedan dönemine denk gelen Keops Piramidi,  M.Ö. 2600 ile 2480 Yılları arasında anıt mezar niteliğinde inşa edilmiştir.

* AMON (LUXOR) TAPINAĞI (MISIR – UKSUR)

Amon Tapınağı,  bugüne kadar inşa edilmiş en büyük ve en dikkate değer dini yapıdır.  Karnak mevkinde Amon rahiplerinin “Cennetin en büyüğü, Dünyanın en eskisi” ilahileriyle, Luksor yakınlarında inşa edilmiştir. M.Ö. 1530-323 yılları aralığında inşa edildiği tahmin edilmektedir.

*ÇİN SEDDİ (ÇİN)

Çin Seddi, kuzeyden gelen Türk saldırılarına karşı Çin Krallığı tarafından savunma amacıyla yapılmıştır. M.Ö. 214 yılında, daha önceki yapılan duvarları birleştirerek Çin Seddi’nin yapımına başlanmıştır. Seddi onaran ve savunma amaçlı kullanan son hanedan Ming Hanedanı (1368-1644) olmuştur.  M.S. 17. yüzyıla kadar uzatılmaya devam edilmiştir.

* COLOSEUM (İTALYA -ROMA)   

Colosseum, Roma halkını eğlendirmek amacıyla komutan Vespasianus tarafından Amfitiyatro olarak M.S. 70-82 yılları arasında Roma’da kesme taş ile yığma olarak  inşa edildi. Colosseum  Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri seçildi. (7 Temmuz 2007)

*AYASOFYA CAMİİ (TÜRKİYE – İSTANBUL)

Ayasofya Kilisesinin ismi Kutsal Bilgelik anlamına gelmektedir.  532-537 yılları arasında Bizans imparatoru Lustinianos tarafından beş yıl gibi çok kısa bir süre içerisinde inşa ettirilmiştir. O günün dünyasında hiçbir kilise Ayasofya’nın kubbesinin boyutunda bir kubbe ile örtülü değildi ve böylesine bütünlüklü bir iç mekâna sahip değildi. Ayasofya kilisesi; yarım kubbeler, tonozlar ve kemerlerden oluşturulmuştur.  Fatih Sultan Mehmed`in İstanbul’u fethinden (1453) sonra camiye dönüştürülmüştür.

* MESCİD-İ AKSA (FİLİSTİN – KUDÜS)

Mescid-i Aksa, Kudüs kentinin en büyük camisi  Harem-i Şerif diye adlandırılmıştır. Hz. Süleyman tarafından 684 yılında,  peygamber efendimizin üzerine bastığı bir taşın üzerine inşa edilmiştir. Bundan ötürü kutsal bir değeri olan cami çeşitli sebeplerle yıpranmıştır.

* PİSA KULESİ (İTALYA – PİSA)

Pisa Kulesi, 1063-1350 yılları arasında İtalya’da ki Pisa şehrinde  yapılmıştır. Aslında şehir katedralinin çan kulesi olarak inşa edilmiştir. Kesme taş ve beyaz mermerden yapılmıştır. Pisa Kulesi bitirildiği tarihten itibaren gevşek zemin sebebiyle eğilmeye başlamıştır.

* AACHEN KATEDRALİ (ALMANYA – AACHEN)

Aachen Katedrali, Almanya’nın ve Kuzey Avrupa’nın bilinen en eski katedralidir. İmparator Şarlman döneminde yığma olarak 792-805 yılları arasında  inşa edilmiştir. 1978 tarihinde dünya mirası listesine UNESCO tarafından  alınmıştır.

OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM SERİNİN DEVAMI YAKINDA GELECEK…

KAYNAK: BAUN İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ YAPI BİLGİSİ DERS NOTLARI (GÖRSELLERDE KAYNAĞA TABİDİR.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Google kurucuları yönetim görevini bıraktı

Dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Google ’da kurucuları yönetimi bırakma kararı aldı. Larry Page ve Sergey Brin, görevlerini Sundar Pichai’ye devretti. ABD merkezli teknoloji...