Ana Sayfa Blog Dünya Üzerindeki En Karanlık Bina: Vantablack Köşkü

Dünya Üzerindeki En Karanlık Bina: Vantablack Köşkü

- Reklam-

Güney Kore’nin PyeongChang şehrinde yer alan Hyundai binası dünya üzerindeki en karanlık bina ünvanına sahip. Mimar Asif Khan tarafından 2018 Kış Olimpiyatları için tasarlanmış olan Vantablack Köşkü, şu ana kadar icat edilmiş olan en karanlık pigmentlerden biriyle kaplanarak bu şekilde tasarlandı.

Dış cephesinde “Vantablack VBX 2” isimli malzeme kullanılan yapı 35 metre genişliğinde ve 10 metre uzunluğunda, parabolik duvarlara sahip binanın dış cephesi tamamıyla özel olarak tasarlandı. SurreyNanoSystems tarafından üretilen “Vantablack VBX 2” görünür ışığın %99’unu emerek uzay boşluğu benzeri bir karanlık hissine neden oluyor.

- Reklam-

Vantablack VBX 2 adı verilen madde her biri yaklaşık 20 nanometre çapında (bir insan saçı genişliğinden 3,500 kat daha küçük) ve 14 ila 50 mikron uzunluğunda (1 mikron 0.001 milimetre) olan, dikey olarak hizalanan milyonlarca karbon nanotüpünden yapılır. Işık bu nanotüplerin arasına giren ışık sıkışır ve ısı olarak dağılıncaya kadar içerisinde seker.

Mevcut malzemenin Vantablack VBX 2 nanotüpleri ile kaplanması için kullanılan yöntem bunları “kimyasal buhar birikimi” yoluyla büyütmektir. Araştırmaya göre bu işlemden sonra bu materyal görünür, kızılötesi ve ultraviyole ışınlarının % 99.6’sını emebilmektedir. Konu üzerinde çalışan SurreyNanoSystems, bina duvarı gibi genel yüzeylerin boyanabilmesi için yanlızca görünür ışığı bloke edecek (Kimyasal buhar birikimi’ne gerek kalmadan) püskürtülebilir bir versiyon icat etti.

Binanın içi ise dışının tam tersi olarak beyaz renkte tasarlandı. “Corian” isimli malzemeden tasarlanan iç yüzey hidrofobik etkiye sahip, içeride yüzeyler boyunca dakikada 25.000 su damlası akan bir tesisat bulunuyor. Bina Kış Olimpiyatları’nın açılış töreninde ziyarete açıldı.

Binanın nasıl göründüğünü daha iyi anlayabilmeniz için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz:

Kaynak: https://www.sciencealert.com/vantablack-hyundai-pavilion-pyeongchang-winter-olympics-asif-khan

Daha fazla youtube videosu için Sanal Şantiye

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Son Zamanların Salgını Koronavirüs ve İnşaat Sektörüne Olası Etkileri

Son zamanlarda gündemi takip ediyorsanız Çin'in çok tehlikeli bir salgınla (virüs) baş etmeye çalıştığını biliyorsunuzdur. Şimdi gelin tüm dünyayı alarma geçiren bu virüsü biraz...