Ana Sayfa İnşaat Medya Mühendislik Harikaları Dünya Üzerindeki Mühendislik Harikaları

Dünya Üzerindeki Mühendislik Harikaları

Dünya üzerinde pek çok mühendislik harikaları var. Peki siz bunların kaçından haberdarsınız? Gelin birlikte Dünya üzerindeki en önemli beş mühendislik harikasına birlikte bakalım.

 

1. Üç Boğaz Barajı

Üç Boğaz Barajı
Çin’de bulunan mühendislik harikaları biri olan hidroelektrik santrali, yılda 22 bin 500 MW lık elektrik üretimi ile dünyanın en büyük hidroelektrik santralidir. Çin’in Hubei eyaleti, Sandouping kasabası yakınlarında bulunan, Yangtze Nehri üzerine kurulmuş dev bir hidroelektrik barajıdır. Tesisin bir başka fonksiyonu nehirin devam eden bölümlerinde oluşabilecek selleri önlemektir. Buna rağmen, baraj önemli arkeolojik alanları sel basmasına ve 1,3 milyon insanın ikamet ettikleri yerleri değiştirmesine neden oldu.

2. World Islands

World Islands
Dubai‘de dünya haritasının kopyası olarak, yapay adaların bütününden oluşturulmuş bir takımadadır. Birleşik Arap Emirlikleri’nde Dubai kıyılarından yaklaşık 4 kilometre uzakta inşaa edilmiştir. Her adanin genişliği 14 bin ile 42 bin metrekare arasındadır. Yapımında 321 milyon metreküp kum ve 386 bin ton kaya kullanılmıştır.

3. Dubai Kanalı

Dubai Kanalı
2012 de bitirilmesi planlanmış ancak finansal sebeplerden dolayı yapımı hala devam etmektedir. Kanal yapımı,  11 Milyar dolara mal olacak ve kanalın çevresine inşaa edilecek şehir için ise 50 milyar dolar tahsil edilecek. Planlara göre Dubai kanali 150 metre genişliğinde ve 6 metre derinliğinde küçük gemiler ile yatlar için uygun olacak.

4. Marmaray

Marmaray
Avrupa kıtası ile Asya kıtasını birbirine bağlayan ülkemizin mühendislik harikası Marmaray projesi, 29 Ekim 2013 yılında kullanıma sunulmuştur.

5. Uluslararası Uzay İstasyonu

Uluslararası Uzay İstasyonu
Dünyanın yörüngesinde bulunan bu mühendislik harikası istasyon, temel olarak; ikamet edilebilen bir bölüm, bilim modülleri, harici destekler ve güç üreten güneş panellerinden oluşuyor. İstasyona sürekli yeni modüller eklenerek hala geliştirilmektedir. Dünyanın yörüngesinde bulunan insan yapımı en büyük başyapıt olan istasyon; Uluslararası Uzay İstasyonu, Amerikan Özgürlük İstasyonu ve Sovyet/Rusya Mir İstasyonu gibi iki eski uzay istasyonunun birleşmesinden meydana geliyor. İstasyon sürekli yeni modüller eklenerek büyümeye devam ediyor ve hatta bazen çıplak gözle bile görülebiliyor.
Avatar
Neslihan Özay
İnşaat mühendisliği öğrencisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

BIM Convention Of Eskişehir 2019

Mimarlar Odası Eskişehir Şubesi olarak Prota Altar A.Ş. ana sponsorluğunda ve diğer paydaşlarımızla organize ettiğimiz "ESKİŞEHİR BIM KONGRESİ 2019" 16 Kasım 2019 Cumartesi günü...