Ana Sayfa Blog Dünyanın En Büyük Ahşap Binası: The Mjos Tower

Dünyanın En Büyük Ahşap Binası: The Mjos Tower

[adrotate banner="3"]

Dünyanın en uzun ahşap binası olarak kabul edilen yapı The Mjos Tower, 4.4 metre daha yukarı çıkarak tasarlandığından daha yüksek seviyeye ulaştı.

The Mjos Tower projesinin tanıtımında,  tamamen geri dönüştürülebilir malzemelerden yapıldığı açıklanırken, ahşap yapının şehirlerde görmeye alışık olduğumuz beton yapılara oranla karbon emisyonunu düşürdüğü belirtildi.

İnşaatı 4 Eylül’de biten ahşap bina, Norveç’in 10 km kuzeyindeki Brumunddal’daki nehrin hemen kenarında inşa edildi. “Mjøstårnet” adı verilen ahşap bina yaklaşık 11.300 m2’lik alana sahip olacak. İçerisinde otel, ofisler, restoranlar ve ortak alanlar bulunacak. Buna ek olarak yaklaşık 4.700 m2’lik yüzme salonu olacak. Lamine ahşap kirişlerle yapılan 18 katlı binanın inşası için 12 bin ağaç kullanıldı. Bina Norveçli ahşap imalat uzmanı olan Moelven tarafından geliştirildi.

Yatırımcılardan Arthur Buchardt, projeyi hayata geçirirken Paris’te imzalanan uluslararası çevre anlaşmasından etkilendiklerini ifade etti. “Ahşap yapılar dünyanın biraz daha rahat nefes almasını sağlayabilir.” açıklamasında bulunan yatırımcı, binanın ahşap olmasına rağmen koruyucu dış yüzey sayesinde ateşe dayanıklı olduğunun altını çizdi.

Şirketin müdürü Rune Abrahamsen, Yüklenici HENT ve yapı mühendisi Sweco’ya danıştıktan sonra yüksekliğin 81’den 85.4 metreye çıkarmak için binaya 4.4 metrelik bir pergola eklemeyi kararlaştırdı. Abrahamsen bu konu hakkında ise şunu söyledi “Binanın üstündeki rüzgârlar, binanın temeli tarafından kontrol altında tutuluyor. Kirişlerin kenarlarını yuvarlayarak inşaatı 85.4 metreye çıkardık. Bu prensip bayrak çubuklarından bilinmektedir.” The Mjos Tower (Mjøstårnet), tesisatı ve ince işleri bittikten sonra Mart 2019 itibariyle kullanıma açılacak.

Projenin Dünyada Başka Örnekleri de Var

Dünyanın en uzun ahşap binasını inşa etme yarışı son birkaç yılda hızla arttı. Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan 84 metre yüksekliğindeki HoHo Tower %76’sının ahşaptan yapılması, Nijerya’da 87 metre yüksekliğinde yapılması planlanan The Abebe Court Tower örneklerden sadece birkaçı. Aynı zamanda Paris’te 120 metrelik ahşap Baobab Tower projesi valilikten gerekli izinlerin çıkmaması sonucu iptal edilmişti. Ahşap binalar konusunda en iddialı ülke ise Japonya oldu. Dünyanın en yüksek ahşap binası için hazırlıklara başlayan Sumitomo Forestry, tam 70 kattan oluşan yüksekliği 350 metre olan bir bina yapmak istiyor. Mühendislik açısından oldukça zorlu bir süreci beraberinden getiren inşaatın 2041 yılında tamamlanması öngörülüyor.

 

Kaynak: https://www.thestructuralengineer.info, https://tr.euronews.com

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Furkan Polat
Furkan Polat
Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Malatya’daki deprem Elazığ’da hissedildi

Malatya’da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki deprem Elazığ’da da şiddetli hissedildi.Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, merkez üsttü Malatya’nın...

Asmolen Döşeme Sistemlerin Deprem Davranışları

Bu yazımızda, son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan asmolen döşeme sistemlerin deprem karşısındaki davranışını inceleyeceğiz. Yazıya başlamadan önce asmolen döşemeyi kısaca hatırlayalım. Asmolen Döşeme Birbirine paralel dişlerin...

5 katlı binanın iki balkonu çöktü, facianın eşiğinden dönüldü

5 katlı binanın iki balkonu çöktü, facianın eşiğinden dönüldü Küçükçekmece'de binanın balkonunun çökme anı kamerada Küçükçekmece’de cadde üzerindeki 5 katlı bir binanın 3. ve 2. katındaki...

1915 Çanakkale Köprüsü’nde itme-sürme metodu uygulandı

1915 Çanakkale Köprüsü’nde itme-sürme metodu uygulandı 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında itme-sürme tekniği kullanıldı. Avrupa’da 1960’lı yılların başında kullanılmaya başlanan itme-sürme yöntemi Türkiye’de de genellikle köprü...

SON YORUMLAR