Ana Sayfa Mimari Dünyanın En İlginç Heykelleri

Dünyanın En İlginç Heykelleri

Gittiğiniz bütün güzel şehirleri düşünün, şehirlerin en önemli öğelerinden birisi de şüphesiz heykelleridir. Öyle ki bazı heykeller o kadar ilgi görürler ki şehrin sembolü haline gelebilirler. Örneğin Özgürlük Heykeli veya Kurtarıcı İsa Heykeli bulundukları şehirlerin sembolleri haline gelmiştir.

Bu yazımızda sizlerle dünya üzerinde bulunan heykeller arasından “alışılmış heykel” çizgisini aşan en ilginç heykellerden bazılarını göstermek istiyoruz.

Hippo (Su Aygırı), Taipei/Tayvan

Kaynak

Taipei Hayvanat Bahçesi’nin içinde bulunan bu su aygırları, ülkenin en çok ilgi gören detaylarından birisi, bu su aygırı heykelleri, yerin altından çıkıyormuş gibi görünüyor. Fotoğraf çekmek için ziyaretçi akınına uğrayan bu sevimli bronz su aygırları görülmeye değer.

Man Hanging Out (Dışarı Asılı Adam), Prag/Çek Cumhuriyeti

Kaynak

İlk baktığınızda “Bu adam napıyor böyle!” diyip polisi aramak için telefonunuza sarılabileceğiniz bu adam aslında bir heykel. İnsanı paniğe sürükleyen bu heykel 1996 yılında David Černý’nin imzasıyla yapılmış.

Expansion (Genişleme), New York, USA

Kaynak

Paige Bradley imzasını taşıyan “Genişleme” isimli eser New York’u süslüyor. İçerisindeki ışık nedeniyle görenleri adeta büyülüyor.

Charles La Trobe, Melbourne/Avustralya

Kaynak

Bu heykel aslında her şeyiyle sıradan ufak bir ayrıntı dışında, ters olması… Charles La Trobe’a ait olan heykel kendi adını taşıyan üniversitede yer alıyor. Charles La Trobe’un kendi tasarımı olan heykelin yapılış amacı öğrencilere daima farklı bakış açılarıyla bakmaları gerektiğini anlatmak.

Les Voyageurs (Gezginler), Marsilya/Fransa

Kaynak

Gezginlerin, mültecilerin ve göçmenlerin hikayelerini anlatan bu heykel bize herkesin eksik ve kusurlu olabileceğini ancak bu kusurların bizi benzersiz kıldığını österiyor. Heykeltraş Bruno Catalano Marsilya’da bu heykel gibi bir kaç heykel daha bırakmıştır. Bu heykeller insanın gittiği yerlerde bi parçasını bıraktığını temsil ediyor.

Black Ghost (Kara Hayalet), Klaipėda, Lithuania

- Advertisement -

Kaynak

Litvanya’nın Klaipeda şehrinde bir köprünün yanına yapılan heykel tıpkı filmlerde anlatılan deniz hayaletlerini andırıyor. Şehrin ziyaretçilerine kısa sürelide olsa korku dolu anlar yaşatıyor.

 

Cipok a Duna-parton (Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar) Anıtı,Budapeşte,Macaristan

Kaynak

Budapeşte Parlemento Binası’nın hemen karşısında bulunan bu anıt 2. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Yahudiler için yapılmış. Can Togay tarafından tasarlanıp Gyula Pauer tarafınfan heykelleştirilen anıt, burada ayakkabiları çıkartılarak kurşuna dizilen genç, yaşlı, kadın, erkek ve bebek ayakkabıları ile bu insanların ölümlerini sembolize ediyor.

Meçhul Bir Yolcu Heykeli, Wrocław, Polonya

- Advertisement -

Kaynak

Polonya’nın Wrocław şehrinde bulunan bu heykel görenleri hayrete düşürüyor. Yerin altından bilinmeyen bir yerden gelip nereye gittiklerini de bilmediğimiz bu “Meçhul” yolcular gerçektende ilgi çekici görünüyor.

Nehrin insanları, Singapur

Kaynak

Chong Fah Cheong tarafından yapılmış olan bu heykel nehrin kıyısında suya atlayan çocukların neşesini, şehrin kargaşası içinde kaybolmuş olan diğer insanlara göstererek onları mutlu ediyor.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Türkiye genelinde 52 HES’in toplu açılışı yapılacak

 Milli Enerji ve Maden Politikası çerçevesinde yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarını artıran Türkiye, pazar günü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından işletmeye alınan 52...

Son dakika: İşte Türkiye’deki bölge bölge koronavirüs vaka sayıları

Türkiye'deki bölge bölge koronavirüs vaka sayılarıSağlık Bakanlığı, 'Covid-19 Durum Raporu'nu yayımladı. Koronavirüs salgınıyla ilişkin çok sayıda detayın grafiklerle belirtildiği raporda, bölge bölge koronavirüs...

Sanal Şantiye’ye özel indirimli Eğitimler – Temmuz 2020

İnşaat mühendisliği, mimarlık ve teknikerlik gibi meslek gruplarına hitap eden, bu aya özel indirimli eğitimler aşağıdadır. Satın al butonuna tıklayarak indirimli fiyatlardan eğitimleri satın...

Akkuyu NGS birinci güç ünitesinin ikinci katmanının iç kaplama montajı tamamlandı

Akkuyu NGS birinci güç ünitesinin ikinci katmanının iç kaplama montajı tamamlandı Mersin’de inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) birinci güç ünitesi reaktör binasının...

SON YORUMLAR