Ana Sayfa Mimari Dünyanın En İlginç Heykelleri

Dünyanın En İlginç Heykelleri

Gittiğiniz bütün güzel şehirleri düşünün, şehirlerin en önemli öğelerinden birisi de şüphesiz heykelleridir. Öyle ki bazı heykeller o kadar ilgi görürler ki şehrin sembolü haline gelebilirler. Örneğin Özgürlük Heykeli veya Kurtarıcı İsa Heykeli bulundukları şehirlerin sembolleri haline gelmiştir.

Bu yazımızda sizlerle dünya üzerinde bulunan heykeller arasından “alışılmış heykel” çizgisini aşan en ilginç heykellerden bazılarını göstermek istiyoruz.

Hippo (Su Aygırı), Taipei/Tayvan

Kaynak

Taipei Hayvanat Bahçesi’nin içinde bulunan bu su aygırları, ülkenin en çok ilgi gören detaylarından birisi, bu su aygırı heykelleri, yerin altından çıkıyormuş gibi görünüyor. Fotoğraf çekmek için ziyaretçi akınına uğrayan bu sevimli bronz su aygırları görülmeye değer.

Man Hanging Out (Dışarı Asılı Adam), Prag/Çek Cumhuriyeti

Kaynak

İlk baktığınızda “Bu adam napıyor böyle!” diyip polisi aramak için telefonunuza sarılabileceğiniz bu adam aslında bir heykel. İnsanı paniğe sürükleyen bu heykel 1996 yılında David Černý’nin imzasıyla yapılmış.

Expansion (Genişleme), New York, USA

Kaynak

Paige Bradley imzasını taşıyan “Genişleme” isimli eser New York’u süslüyor. İçerisindeki ışık nedeniyle görenleri adeta büyülüyor.

Charles La Trobe, Melbourne/Avustralya

Kaynak

Bu heykel aslında her şeyiyle sıradan ufak bir ayrıntı dışında, ters olması… Charles La Trobe’a ait olan heykel kendi adını taşıyan üniversitede yer alıyor. Charles La Trobe’un kendi tasarımı olan heykelin yapılış amacı öğrencilere daima farklı bakış açılarıyla bakmaları gerektiğini anlatmak.

Les Voyageurs (Gezginler), Marsilya/Fransa

Kaynak

Gezginlerin, mültecilerin ve göçmenlerin hikayelerini anlatan bu heykel bize herkesin eksik ve kusurlu olabileceğini ancak bu kusurların bizi benzersiz kıldığını österiyor. Heykeltraş Bruno Catalano Marsilya’da bu heykel gibi bir kaç heykel daha bırakmıştır. Bu heykeller insanın gittiği yerlerde bi parçasını bıraktığını temsil ediyor.

Black Ghost (Kara Hayalet), Klaipėda, Lithuania

Kaynak

Litvanya’nın Klaipeda şehrinde bir köprünün yanına yapılan heykel tıpkı filmlerde anlatılan deniz hayaletlerini andırıyor. Şehrin ziyaretçilerine kısa sürelide olsa korku dolu anlar yaşatıyor.

 

Cipok a Duna-parton (Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar) Anıtı,Budapeşte,Macaristan

Kaynak

Budapeşte Parlemento Binası’nın hemen karşısında bulunan bu anıt 2. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Yahudiler için yapılmış. Can Togay tarafından tasarlanıp Gyula Pauer tarafınfan heykelleştirilen anıt, burada ayakkabiları çıkartılarak kurşuna dizilen genç, yaşlı, kadın, erkek ve bebek ayakkabıları ile bu insanların ölümlerini sembolize ediyor.

Meçhul Bir Yolcu Heykeli, Wrocław, Polonya

Kaynak

Polonya’nın Wrocław şehrinde bulunan bu heykel görenleri hayrete düşürüyor. Yerin altından bilinmeyen bir yerden gelip nereye gittiklerini de bilmediğimiz bu “Meçhul” yolcular gerçektende ilgi çekici görünüyor.

Nehrin insanları, Singapur

Kaynak

Chong Fah Cheong tarafından yapılmış olan bu heykel nehrin kıyısında suya atlayan çocukların neşesini, şehrin kargaşası içinde kaybolmuş olan diğer insanlara göstererek onları mutlu ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Bu üniversiteyi tercih eden akademisyenler yaşadı

Sivas’ta kurulan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesini Tercih Eden Akademisyenlere en az 2 bin TL olmak üzere ekstra ücret ödenecek. Sivas’ta kurulan ve savunma sanayi...