Ana Sayfa Blog Dünya'nın En İyi İnşaat Mühendisliği Bölümleri

Dünya’nın En İyi İnşaat Mühendisliği Bölümleri

Daha önce hiç merak ettiniz mi? Dünya’nın en iyi inşaat mühendisliği bölümü hangi ülkelerde veya hangi üniversitelerde? Bu yazımızda ABD’li medya kuruluşu US NEWS’in raporunda yer alan en iyi 10 inşaat mühendisliği bölümünün olduğu üniversiteleri açıklayacağız. Peki bu liste neye  göre hazırlandı? En iyi inşaat bölümleri belirlenirken şirket, kayıt sayıları, kabul oranı ve mezun olduktan sonraki iş bulma süresi gibi bir çok kriter baz alındığı belirtilmiştir.

İşte Dünya’nın en iyi inşaat mühendisliği bölümleri;

10 – ETH Zurich (Swiss Federal Institute of Technology)

Belirlenen kriterler ile burs olanakları ve basarili programlarıyla bilinen ETH Üniversitesi listenin 10. sırasında bulunuyor.

9 – California Institute of Technology (Caltech)

California Institute of Technology (Caltech), ABD’nin Kaliforniya eyaletinde, Los Angeles şehrinin Pasadena mahallesinde bulunur. Caltech kısa adı ile bilinen, bilim ve teknoloji dallarına ağırlık vermiş bir teknik üniversitedir.
Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ayrıca ABD Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA)’ya ait Jet Propulsion Laboratory’nin yönetimi ve işletiminden de sorumludur.

Öğrenci sayısı yaklaşık 2100 olan küçük bir okul olmasına rağmen Nobel ödülleri, öğretim üyelerinin yaptığı yayınlara verilen referanslar ve çeşitli üniversite sıralamaları gibi ölçütlerle Dünya’nın ilk on üniversitesi arasında yer alıyor ve MIT’den sonra Dünya’nın en iyi ikinci teknik üniversitesi olarak bilinir.

8 – The University Of Tokyo

1877 yılında kurulan ve Japonya’nın ilk ulusal üniversitesi olan Tokyo Üniversitesi, bünyesinde toplam 4.500 fakülte bulunduruyor. Tokyo Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü ile listenin 8. sırasında yer alıyor.

7. Natioanal University Of Singapore (NUS)

Singapur’da 3 farklı kampüsü bulunan Singapur Ulusal Üniversitesi 28.000 öğrenciye eğitim veriyor. Son yıllarda farklı ülkelerdeki öğrencilerin dikkatini çeken Singapur Üniversitesi listenin 7. sırasında yer alıyor.

6 – University Of Oxford

Oxford Üniversitesi, İngiltere’nin Oxford kentinde bulunan bir üniversitedir.

12. yüzyılda kurulan üniversite, Anglo-sakson dünyanın en eski üniversitesidir.
Günümüzde de dünyanın en saygın eğitim kurumlarındandır. Oxford Üniversitesi, yaklaşık 130 ülkeden 18.000’den fazla öğrenciye eğitim vermektedir.

Oxford Üniversitesi, kendi kendini yöneten 39 kolejin bir çeşit federal sistem içerisinde bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Bunlara ek olarak, Hristiyan derneklerce kurulmuş yedi adet özel kolej de üniversiteye dahildir. Otuz adet koleji hem lisans hem de lisansüstü seviyesinde öğrenci kabul etmektedir. Yedi koleji ise sadece lisansüstü öğrenci kabul ederken, bir koleji ise yalnızca akademisyenlere yöneliktir. Geriye kalan bir kolej ise yarı zamanlı eğitim alanında uzmanlaşmıştır.

5 – Imperial College of London

Imperial College of London (tam adıyla The Imperial College of Science, Technology and Medicine) bilim, mühendislik, sağlık ve iş alanında eğitim veren bir İngiliz üniversitesidir.

Imperial University, Times-QS işbirliği ile yayınlanan Dünya’nın En İyi Üniversiteleri listesinde geçtiğimiz yıllarda 5 ve 7. sırada yer almıştır. Üniversite, 2010 yılında Shangai Jiao Tong Dünya Üniversiteleri sıralamasında da 26. sırada yer almıştı. İnşaat mühendisliği alanında ise üniversite dünya sıralamasında 5. sırada bulunmakta.

4 – University of California, Berkeley (UCB)

- Advertisement -

Geçtiğimiz son 4 senede 2. sırada bulunan University Of California geçtiğimiz yıl ise 3. sırada yer almaktaydı. Üniversite mimari yapısı ve geniş kampüsüyle dikkat çekiyor.

3 – University Of Cambridge

Cambridge Üniversitesinde kolej sistemi uygulanmaktadır. Bu sisteme göre üniversitede okumak isteyen her öğrenci veya her akademisyen bir kolejden kabul edilmek zorundadır.

Kolejler üyelerine uygun şartlarda barınma ve yiyecek imkanları ile beraber sosyal ortam sunmaktadırlar. Üniversiteyi oluşturan ve kendi aralarında akademik ve spor gibi konularda sıkı bir rekabet bulunan 31 özerk kolej vardır. Üniversite yurt dışında Movers, Flyers, KET, PET gibi sınavlar da yapmaktadır. Cambridge Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü ile Dünya sıralamasında 3. sırada yer almaktadır.

2 – Stanford University

1981’de kurulan Stanford Üniversitesi’nin diğer adı Leland Stanford Jr. Üniversitesi’dir. Aynı zamanda dünyanın en büyük üçüncü üniversite bütçesine sahiptir. Geçmiş yıllarda QS listesinde 3. sırada bulunan Stanford Üniversitesi son değerlendirmede ise 2. sırada yer almakta.

Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde bulunmaktadır. Stanford Üniversitesi Dünya’nın en iyi okullarından biri olarak gösterilmekte ve inşaat mühendisliği eğitimi ile 2. sırada yer almaktadır.

1 – Massachusetts Institute of Technology (MIT)

- Advertisement -

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü veya kısaca MIT, Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletindeki Boston şehrinin Cambridge mahallesinde yerleşik ve özellikle bilim, mühendislik ve ekonomi konularındaki başarılarıyla tanınan bir teknik üniversitedir.
Teknoloji ve mühendislik konularında Dünya’nın en iyi teknik üniversitesi olarak tanınmaktadır. Su ana kadar MIT’nin öğretim ve araştırma üyeleri, öğrenci ve mezunları arasında Nobel Ödülü kazananların sayısı 72’ye ulaşmıştır ve bu ödüllerin 15’i son beş yıl içinde kazanılmıştır.

Cambridge Üniversitesi özellikle ünlü bilim adamlarını yetiştirmesiyle ünlüdür. Isaac Newton, Charles Darwin, William Harvey, Paul Dirac, J. J. Thomson, Ernest Rutherford, Jane Goodall, James Clerk Maxwell, Francis Crick, Alan Turing, Stephen Hawking bunlardan bazılarıdır.

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Ahşap Çatılar, Yapılarda Neden Tercih Edilmektedir?

Çatılar, yapı sistemlerinin en üst kısmında yer alan elemanlardır. Bu elemanlarda kullanılan yapı malzemesi de genellikle ahşaptır. Biz de bu yazımızda ahşap malzemesinin kullanılma...

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Aksaray'da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Olay, Taşpazar Mahallesi Ebulfeyz...

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı Türkiye’nin ilk insansız hızlı metrosu olan ve 120/km saat hız ile seyir edilebilecek İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın inşaat...

Endüstriyel İzolasyon

Endüstriyel İzolasyon Ortamların belirli etkenlerden ve zararlı maddelerden arındırılması, daha istenilen duruma getirilmesi anlamına gelen izolasyon, evlerde isteğe bağlı olsa da, endüstriyel işletmelerde endüstriyel izolasyon...

SON YORUMLAR