Ana Sayfa Blog Dünya'nın En Yüksek Köprüsü

Dünya’nın En Yüksek Köprüsü

Beipanjiang Duge Köprüsü

Bir çoğumuz için Çin ucuz ve kalitesiz ürünlerin üretildiği yada Dünya’nın en kalabalık ülkesi olarak hafızalarımızda yer ediyor. Aslında Çin oldukça başarılı işlere imza atan bir ülke konumuna geldi. Hatta kendinden dünyada söz ettirecek işlere de imza atıyor. Bu noktaya tabi ki kolay gelinmiyor. Ticaret için en önemli olgulardan biri ulaştırmadır. Çin bu alanda yaptığı yatırımlar ile hem ülke içinde hem de uluslararası bir çok ulaşım ağını geliştirdi. Bu gün size Çin’de Guizhou eyaletinde bulunan yapımı 2016 yılında tamamlanan Beipanjiang Duge Köprüsü‘nü sizler için işleyip önemini az da olsa anlatmaya çalışacağım.

Dünya’nın en yüksek köprüsü

Beipanjiang Duge Köprüsü şu an Dünya’nın en yüksek köprüsü unvanını elinde bulunduruyor. Köprünün yapımına 2013 yılında başlandı. Yüksek bir vadi üzerinde kurulan köprü Çin’in güneybatısında bulunuyor ve Yunnan ile Guizhou eyaletlerini birbirine bağlıyor. Bu bağlantı iki eyalet arası mesafeyi oldukça kısaltıyor. Gergin eğik askılı köprüler kategorisinde bulunan köprünün toplam maliyetinin ise 150 milyon dolar olduğu açıklandı. Beipanjiang Duge Köprüsü’nün toplam uzunluğu 1.341 metre ve en uzun açıklığı ise 720 metredir. Altında akan nehirden yüksekliği tam olarak 565 metredir. Bu yükseklik ise yaklaşık olarak 200 katlı bir binanın yüksekliğine eşdeğerdir. 29 Aralık 2016 yapımı tamamlanarak ulaşıma açılan Beipanjiang Duge Köprüsü açılışı ile birlikte Beipanjiang Duge Köprüsü Dünya’nın en yüksek köprüsü unvanını kazanmıştır.

 

 

 

Ulaştırma Medeniyettir!

Muhammed DEMİRKOLLU

İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Bolu’daki şato tipi evler 2021 yılında bitecek

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde yapımına devam edilen ve kamuoyunda sıkça şato tipi evlerle gündeme gelen Burj Al Babas projesini yapan firma hakkında verilen iflas kararının...