Ana Sayfa Genel Dünyanın İlk Elektrikli Yol Sistemi Kuruluyor

Dünyanın İlk Elektrikli Yol Sistemi Kuruluyor

İsveç Ulaşım İdaresi (STA), hem elektrikli bir kamyonu hem de otobüsü tam hareket halindeyken şarj edebilecek teknolojiyi kullanmaya hazırlanıyor. İsrail merkezli şirket olan Electreon tarafından geliştirilen kablosuz araç şarj teknolojisi, İsveçlileri öyle heyecanlandırmış olmalı ki bu teknolojinin yollarda kullanılması için çalışmalara başlandı. Electreon’nun kamu-özel girişimi olan Smart Road Gotland (İçersinde bir çok firma barındıran konsorsiyum) bu teknolojiyle dünyada bir ilki başaracak.

İsrail – Belt Yanai merkezli Electreon, yol yüzeyinin altında 8 cm kalınlığında bakır bobin kurarak dinamik kablosuz güç aktarımı sağlayacak. Sistem üzerinde yalnızca uygun elektrikli araçlar geçtiğinde devreye girecektir. Böylece sürücüler araçlarını sürerken sürekli bir elektrik akışı sağlanarak araçların şarj ihtiyacı karşılanacak.

Peki ya nerede yapılacak?

Proje, Visby Havalimanı ve Gotland adasındaki şehir merkezi arasında inşa edilecek yolun bir parçasında bulunacak. Şöyle ki bu yol 4.1 km iken bu yolun 1.6 kilometresi elektrikli yoldan oluşacak. Büyük ölçekli İsveç Otoyol Projelerinde de kullanılması için profesyonel sürücüler tarafından çeşitli mevsim koşullarında test edilecek. Proje yaklaşık 12.5 milyon dolara mal olacak ve yaklaşık 10 milyon doları devlet finansmanından sağlanacak.

İsveç Ulaştırma İdaresi Program Müdürü Jan Pettersson, “İsveç Ulaştırma İdaresi olarak, elektrikli yolların yoğun taşımacılıktan kaynaklanan CO2 emisyonlarını azaltmada önemli bir katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Şubat ayında Electron, en az bir kilometrelik elektrikli karayolu üzerinde otobüs işletmesinin ekonomik uygulanabilirliğini test etmek için Tel-Aviv’de bir tür pilot proje başlatmış Dan Otobüs Şirketi ise bu teknoloji için 2.2 milyon dolarlık yatırım yapmıştı.

Özetlemek gerekirse teknoloji şunları içermekte:

  • Dinamik Kablosuz Güç Aktarımı
  • Trafik şeridinin merkezinde yolun altına yerleştirilecek bobin sistemi
  • Enerjiyi yolun altyapısına aktaran bir yer altı sistemi ve güç istasyonları
  • Araç şasisinin altına yerleştirilmiş bir alıcı

Peki projenin faydaları nedir?

  • Şarj süresi yok, yola devam ederken şarj edilmiş olacak.
  • Minimum pil boyutu kullanılmış olacak böylece araç daha hafif olacak ve yolcular için daha fazla alan sağlanmış olacak.
  • Batarya değiştirme sıklığı bu sayede azaltılmış olacak.
  • Elektrikli araçlar sayesinde kirlilik ve karbon emisyonu azaltılmış olacak.
  • Şehir içinde şarj istasyonlarına ihtiyaç kalmayacak.
  • Araçlar daha hafif olacağından daha az fren kullanılacak ve buna bağlı olarak lastik yıpranması az olacak.

Kaynak

Furkan Polat
Furkan Polat
Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Küresel Barış Araştırmasına Göre Dünyanın En Tehlikeli 10 Ülkesi (2019)

Ekonomi ve Barış Enstitüsü, her yıl açıkladığı dünyanın en tehlikeli ülkeler raporunu bu yıl da yayınladı. Rapor, 2019’un en tehlikeli ülkelerini iç savaş, kuraklık,...