Ana Sayfa Blog Mühendislik Harikaları Dünyanın Yeni Simgesi: Krallık Kulesi (1000+ m)

Dünyanın Yeni Simgesi: Krallık Kulesi (1000+ m)

- Reklam-

Bilindiği üzere dünyanın en yüksek yapısı ünvanını 2010 Ocak ayından itibaren 828 metre yüksekliğiyle(anten yüksekliği dahil) mühendislik harikası olan Burj Khalifa(Burç Halife) üstlenmektedir. Yaklaşık 5,5 yıl sürede (Ocak 2010-Eylül 2014) yapılan bu ikonik gökdelenin yaklaşık maliyeti 1,5 milyar dolar olarak tahmin edilmektedir. Başlı başına rekorlarla ve ilklerle dolu olan bu proje dünyanın en hızlı asansörü, en yüksekte bulunan camisi ve dünyada betonarme üzerine çelik konstrüksiyonla devam edilen ilk proje olma gibi birçok ilke ve rakora imza atmıştır. Ancak yine Arap Yarımadası’nda inşa edilmekte olan yeni bir gökdelen olan Krallık Kulesi Burç Halife’yi tahtından edecek gibi görünüyor.

Cidde Riyad’dan sonra Suudi Arabistan’ın en büyük ikinci şehiridir. Tarihi ve kültürel  özellikleriyle öne çıkan bu şehir bundan 2500 yıl önce bir balıkçı köyü olarak kurulmuştur. Ancak Cidde’yi başka bir boyuta taşımak ve ismini daha bilinir yapmak isteyen iş adamları ve Suudi Arabistanlı yöneticiler kolları sıvamış durumdalar. Suudili yöneticilerin medyaya yaptıkları açıklamaya göre Jeddah Economic Company ve Saudi Arabia’s Alinma Investment adlı şirketler arasında içerisinde dünyanın en yüksek gökdeleninin yapımı olan Krallık Kulesi’ni de içeren Cidde’yi tekrar yapılandırma projesi için 2,2 milyar dolarlık finansal anlaşma imzalanmıştır.

Adıyla ve Yüksekliğiyle Gökdelenler Arasında Krallığı Alacak:Krallık Kulesi (Kıngdom Tower)

Dünyanın en yüksek binası olma yolunda hızla ilerleyen Krallık Kulesi,  2014’te inşasına başlanıldı ve halen devam etmektedir. Şu anda 80. katı tamamlanan bu devasa yapı şimdiden Cidde’nin en yüksek yapısı ünvanını almış durumda. Kompleks bir planla inşa edilen Krallık Kulesi, 5,3 milyon m2 alan içerisinde evler, ofisler, oteller ve turistler için gezi alanları gibi birçok yaşam alanına ev sahipliği yapacak. Bunların yanında dünyanın en yüksek terası da projede yer alan başka bir detay. Teras yerden 664 metre yükseklikte 500 m2’lik çıkıntı bir platform üzerinde konumlandırılacak. 252 kattan oluşacak yapı 31.750 adet cam panelle kaplanacak. Toplam uzunluğunun 1000 metrenin üzerinde olacağı bilinen yapının kesin yüksekliği yapıldıktan sonra belli olacak. Yapımının 2020 yılında bitirilmesi beklenen projenin adının çok çabuk ünleneceğinden şüphe yok.

- Reklam-

https://www.youtube.com/watch?v=uBCiYScjeFc

Projeyi yakından takip etmek isterseniz aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

İnstagram: @jeddahtower

Web: www.jec.sa

İlginiz için teşekkürler. Sağlıcakla Kalın.

 

Kaynak: https://edition.cnn.com/style/article/jeddah-tower-saudi-arabia-new/index.html

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
Önceki İçerikKöylere Beton Yol!
Sonraki İçerikZemin Etüdü Nedir?
İnş.Müh.Metin Candan
İnş.Müh.Metin Candan
İnşaat Mühendisi

2 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

TOKİ’den Hasar Gören Eskişehir Stadı ile İlgili Açıklama!

TOKİ Yeni Eskişehir Atatürk Stadyumu'nun hasarlı kısımlar için yaptığı açıklama "inceleme sonucunda kısmi hasarların birkaç gün içinde netleşeceğini ve hasarın ivedilikle giderileceğini" belirtti. DHA'da yer...