Ana Sayfa Blog En Çok Bilinen 7 Farklı Baraj Çeşidi

En Çok Bilinen 7 Farklı Baraj Çeşidi

Baraj, su akışını kısıtlayan veya durduran; su baskınlarını engelleme, sulama, enerji üretimi, endüstriyel ürün üretimi ve daha bir çok amaçla kullanılan yapılardır. Kullanım amacına veya yapıldığı yere göre farklı çeşitlerde barajlar inşa edilebilir. Bu yazımızda sizlere En Çok Bilinen 7 Farklı Baraj Çeşidinden bahsettik, gelin beraber bu baraj çeşitlerine göz atalım.

Kullanım amaçlarına göre barajlar şu şekilde sıralanabilir;

 1. Cevher tutma
 2. Atık toplama
 3. İçme suyu
 4. Enerji üretimi (HES)
 5. Su baskınlarından korunma
 6. Sulama

Barajlar bu amaçlardan biri veya biden fazlası için yapılabilir. Örneğin aynı baraj hem sulama, hem balıkçılık, hem de enerji üretimi için kullanılabilir. Kullanım amaçları kadar barajın yapıldığı yere uygun olması için uygun baraj çeşidini seçilmesi de son derece önemlidir.

En Çok Bilinen 7 Farklı Baraj Çeşidi

Beton Barajlar

1-) Ağırlık Barajları

Ağırlık barajları suyun kaldırma ve döndürme kuvvetine kendi ağırlığıyla karşı koyan su yapılarıdır. Bu barajlar geçmişte taşla, günümüzde ise beton kullanılarak yapılmaktadır. Eksenleri doğru veya menba tarafına hafifçe kavislidir. Yapının temelinin sağlam olması son derece önemlidir. Baraj yapılacak vadi “V” şeklinde hafif eğimli ise en ekonomik baraj tipi ağırlık barajı olacaktır.

Aydın Kemer Barajı
Aydın Kemer Barajı

2-) Payandalı Ağırlık Barajları

Payandalı ağırlık barajlarında normal ağırlık barajından farklı olarak su basıncını temele ileten payandalar bulunur. Payandalar boş tek veya iki duvar şeklinde olur. Ağırlık barajlarına oranla payandalı barajların yapımında daha az beton harcanır. Yamaçları az eğimli geniş kanyon veya “V” şeklindeki vadilerde dip savak baraj içerisinde kalacak şekilde kullanılması en ekonomik olan barajlardır.

Elmalı Barajı
Elmalı Barajı

3-) Kemer Barajlar

Kemer barajlar kavisli tek bir beton duvardan oluşur. Su basıncını kemer etkisiyle yamaçlara iletmeyi amaçlar. Kemer etkisinin tam verimli olması için yamaçların sabit ve sağlam olması gerekmektedir.

Karakaya barajı
Karakaya Barajı

Dolgu Barajlar

Toprak ve kayaları birlikte kollanılması ile yapılan su tutma yapılarıdır. Bu tip barajlar genelde geniş vadilerde yapılır. Toprak barajlar genellikle geçirimsiz olan kayaçlar, heterojen zeminler ve geniş vadiler üzerinde yapılmaktadır. Daha çok sulama ve elektrik enerjisi üretimi amacıyla inşa edilirler. Bu barajların yapımında fazlaca kullanılacak malzemelerin temin edilmesinin kolay olması için baraj yapılacak yere yakın malzeme kaynakları bulunması gereklidir.

1-) Kaya Ve Toprak Dolgu Barajlar

Kaya ve toprak dolgu barajlarının çekirdek kısmı kil veya betondan yapılır. En kesitleri yamuk şeklindedir. Enerji üretimi, sulama ve daha bir çok amaç için kullanılabilirler. Ülkemizde bu tip barajlar sıklıkla inşa edilmektedir.

Atatürk Barajı
Atatürk Barajı

2-) Memba Şevi Geçirimsiz Kaplamalı Kaya Dolgu Barajlar

Ön yüzü betonarme, asfalt ya da jeomebran gibi malzemelerle kaplanarak geçirimsizliği sağlanan kaya dolgu barajlarıdır. Bu tip barajlarda da çekirdek kil veya betondan yapılır. Kaya kullanılarak oluşturulan barajın geçirimsizliği kesin olarak engellenemiyorsa, iklim koşulları inşaat süresi, ekonomik koşullar göz önünde bulundurularak menba yüzeyi geçirimsiz bir malzeme ile kaplanır. Ülkemizde Gümüşhane’de inşa edilen Kürtün Barajı ve Antalya’da bulunan Dim Barajı bu tip barajların ülkemizde ki ilk örneklerindendir.

Kürtün Barajı
Kürtün Barajı

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Eğer beğendiyseniz yazıyı arkadaşlarınızla paylaşabilir ve aşağıda bulunan yorum kısmından bizlere düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.ussdams.org

http://www.imo.org.tr/

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

 

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 25 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


 

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

3 YORUM

 1. Son kısımda bir yanlışlık yapılmış. Kürtün Barajı Trabzon’da değil Gümüşhane’dedir.

  Baraj Kürtün ilçesinin ismini almıştır.

  Düzeltebilirseniz sevinirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Çimento Esaslı Su Yalıtım Sistemlerine Genel Bakış

Çimento Esaslı Su Yalıtım Sistemlerine Genel Bakış Çimento Esaslı Su Yalıtım Malzemesi Nedir? Çimento, kum, organik ve inorganik kimyasallar, silika bazlı malzemeler ve bazı katkılar içeren...

Baraj inşaatında iş makinesiyle suya düşen işçi kayboldu

Baraj inşaatında iş makinesiyle suya düşen işçi kayboldu - Muş’ta yapımı devam eden Alparslan-2 Barajı’nda iş makinesi ile suya düşen bir işçi kayboldu. Olay, Muş-Varto yolunun...

Çin’de Danimarka Pavyonu

Danimarka Pavyonu Pavyon deyince aklınıza başka bir şey gelmesin, Danimarka'nın World Expo China'da sergilediği Danimarka Pavyonu performans alanından bahsedeceğiz.Çin’in Şangay şehrinde gerçekleşen World Expo 2010’da...

Emirsultan Camii depreme dayanamaz

  Emirsultan Camii depreme dayanamaz  Emirsultan Camii'nin ana kubbesindeki 8 ayrı çatlak restorasyonu durdurdu İki Ramazandır açılmayan Emirsultan Camii'nde restorasyon çalışması sil baştan yapılacak  Restorasyon çalışması...

SON YORUMLAR