Ana Sayfa Blog En Popüler Mühendislik Dalları

En Popüler Mühendislik Dalları

En popüler mühendislik dalları hangileridir ?

En popüler mühendislik dalları hangileridir, Ne iş yaparlar? Mühendislik bilimin en değerli parçalarından. Dünya’da ve ülkemizin olmazsa olmazı. Doğa bilimlerinin yaşama uyarlanması ve insanların en iyi şartlarda yaşam sürmesi için işleyen bir sistem. Bir çok dalı ve kolu olan mühendisliğin en popüler olanlarına sizin için kısaca bir göz atalım.

İşte En Popüler Mühendislik Dalları

İnşaat Mühendisliği

Ülkemizde en çok tercih edilen mühendislik dallarından bir tanesi olan inşaat mühendisliği özellikle son birkaç yılda inşaat sektöründeki gelişmeler gözlendiğinde sektöre duyulan ihtiyaç net bir şekilde anlaşılmaktadır. Ülkemizin içinden geçmiş olduğu son dönemdeki ekonomik sıkıntıları gözününe almazsak, büyük inşaat firmaları çok sayıda inşaat mühendisi işe almaktadır.

Makine Mühendisliği

Türkiye’ de ve Dünya’ da en geniş çalışma imkanı olan mühendislik dallarından olan Makine Mühendisliği her zaman en popüler meslek alanlarından biri olarak değerlendirilmiştir.
Kalorifer tesisatından nükleer santrale, bisikletten spor otomobiline, çamaşır makinesinden petro-kimya tesislerine kadar her konu Makine Mühendisliğinin ilgi alanına girer.

Elektrik Mühendisliği

Elektrik enerjisi üretme, iletme, dağıtma sistemleri ile her türlü elektronik alet ve iletişim sistemlerinin projelerinin yapılması, geliştirilmesi, kullanılması konularında çalışan kişi elektrik mühendisi olarak tanımlanır.
Son yıllardaki bölüme olan talebe baktığımızda ciddi bir artış olduğunu görmekteyiz.

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar sistemlerinin yapısı, tasarımı, geliştirilmesi ve sistemlerin kullanılması, ihtiyaç halinde gerekli yazılımların geliştirilmesi, donanım ve yazılım problemlerinin çözülmesini sağlayan kişiler Bilgisayar Mühendisi olarak adlandırılır.
Bilişim sektöründe yaşanan gelişmeler, Bilgisayar Mühendislerine duyulan ihtiyacı arttırması bölüm mezunu öğrencilere iş imkanları konusunda önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Gıda Mühendisliği

Gıda ham maddelerinin besin değerini kaybetmeden standartlara uygun olarak verimli bir şekilde işlenmesini, korunmasını ve depolanmasını planlayan, uygulamasını yürüten ve yeni sistemleri geliştiren kişi Gıda Mühendisi olarak adlandırılır.
Gıda sektörü hiçbir zaman önemini kaybetmeyeceğinden dolayı bölüm mezunları için iş imkanları her zaman yüksek olacaktır.

Endüstri Mühendisliği

Ürün veya hizmet üreten kuruluşların verimliliğini yükseltmek maksadıyla insan, makine ve malzemenin etkili bir şekilde kullanılması için yöntem ve tekniklerin geliştirilmesi ve uygulanması ile ilgili konularda eğitim ve araştırma yapan kişi Endüstri Mühendisi olarak adlandırılır.
Endüstri mühendisliği gittikçe önemi artan bir mühendislik dalıdır.

Çevre Mühendisliği

Doğal kaynakların kullanımı ve insan sağlığına uygun çevre koşullarının yaratılması ile ilgili mühendislik dalıdır. Diğer mühendislik dallarından farklı olarak, doğanın kaynaklarını tüketmeyi değil, doğaya sahip olduklarını geri vermeye çalışan bir mühendislik dalıdır. Mühendislik fakültelerinin ilgili bölümünden mezun olan çevre mühendisi; doğal kaynakların en verimli şekilde kullanılması, doğal çevrenin korunması ve insan sağlığına uygun biçimde geliştirilmesi konularında çalışmalar yapan kişidir.

 

Kaynakça: CNN Türk

Sanal Şantiye‘deki diğer yazılarım

Mühendislik Nedir? Dalları Nelerdir?

- Advertisement -

 

Kerpiç Nedir? Romatizmaya Etkisi Var Mıdır?

Pisa Kulesi’ni Geride Bırakan Minare

Tuğla & Gazbeton (Ytong)

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Eylül 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 36.99 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Muhammet Talha Salman
Muhammet Talha Salman
Editör / Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğrencisi

4 YORUM

  1. Fırat üniversitesi çevre mühendisliği öğrencisiyim. Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan çevre konusunun bu kadar göz ardı edilmesi çok ama çok acı. Ben de ( bu popüler mühendislik dallarının) makine , insaat , bilgisayar , gıda ve elektrik mühendisliklerinin çevreye verdikleri zararı en aza indirgeyip mümkünse yok etmek için elimden geleni yapmak için sabırsızlanıyorum.

    • Haklısınız gözümüzden kaçmış, değerli yorum ve görüşleriniz bizim içim kıymetlidir bundan ötürü yazımız yeniden güncellenmiştir. Meslek hayatınızda siz ve sizin gibi değerli çevre mühendisi arkadaşlara başarılar dilerim.

  2. Fırat Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği öğrencisiyim günümüz ve geleceğimiz için özellikle yenilenebilir enerjinin farkına herkesin varması dileğiyle

  3. Her yil 12 bin tane insaat muh ogrencisi aliniyor bu öğrencilerden her yıl 9-10 bini mezun oluyor. Şu an türkiyede yaklasik 150 bin insaat mühendisi var. Popüler olsa ne olacak 1000 -1500 tl’ye yeni mezun mühendisleri alıyorlar müteahhitlerin elinde oyuncak oluyorlar. Vay bu sistemin haline

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Bir Mühendis Gözüyle Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii, Osmanlı dönemi mimarisini yansıtan en ihtişamlı mühendislik yapılarından biridir. Biz de bu yazımızda Mimar Sinan’ın “kalfalık eserim” diye bahsettiği bu muhteşem yapıyı...

İnşaat işçilerinden ilginç kum taşıma yöntemi

Ankara'da bir apartmanın çatı katına kum çıkartmakta zorlanan inşaat işçileri, çareyi makaraya sardıkları halatı otomobille çekmekte buldu.4 katlı apartmanın çatısına kum çıkartmakta zorluk çeken...

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor Türkiye’de yapılan anketlerde yatırımlarınızı hangi alana yaparsınız sorusu sorulduğunda ilk cevaplar hep gayrimenkul alırım üzerine olmaktadır. Bu anketlerde şunu bize...

Düşey Doğrultudaki Yapı Düzensizlikleri

Yapı düzensizlikleri, yaşadığımız son depremlerde hasarlara sebep olan en temel sebeplerden biridir. Biz de bu yazımızda bu düzensizliklerden düşey doğrultuda yer alanları incelemeye çalışacağız.Mimari...

SON YORUMLAR