Ana Sayfa Blog En Zengin Mühendisler

En Zengin Mühendisler

En zengin mühendisler kimler hiç merak ettiniz mi? Dünya’nın en zenginleri listesinde yer alan mühendisleri sizin için bu yazımızda derledik.

10.Thomas Kwok(İnşaat Mühendisi)

Londra Üniversitesi’nde inşaat mühendisliği eğitimi alan Kwok, aynı üniversitede MBA eğitimi de almıştır. Şu an ise Sun Hung Kai Properties şirketinin yöneticiliğini yapmaktadır. Kardeşleri Walter ve Raymond Kwok ile birlikte işleri yürütmektedir.

Forbes‘ın 2018 milyarder listesindeki Thomas Kwok ‘un serveti 16.5 milyar ABD Doları olarak tahmin ediliyor . 

Forbes, “Bir bütün olarak Kwok ailesi, 40,4 milyar dolarlık net değere sahip servet ile Asya’nın üçüncü en zengin ailesi.”

9.Mukesh Ambani(Kimya Mühendisi)

Mukesh Ambani, Bombay Üniversitesi’nde kimya mühendisliği eğitimi almış olup petrokimya firması Reliance Industriesnın yönetim kurulu başkanıdır. 2011 yılında 27 milyar dolar ile Asya’nın en zengin dünyanın ise 19. en zengin kişisidir. Ambani ve iki küçük kardeşi babaları Dhirubhai Ambaninin kurduğu Reliance‘ın yönetimini devralmıştır.

Net serveti: 40,4 milyar USD (2018)

8.Bernard Arnault

Fransız işadamı Bernard Arnault, Louis Vuitton ve Moet Hennessey‘ye sahip çok uluslu lüks malların birleşmesi olan LVMH’nin CEO‘sudur. Forbes‘e göre serveti 45.5 milyar dolara civarındadır. Teknik olarak Bay Arnault‘un serveti tamamen mühendislikle ilgili değildir, Fransa‘daki Ecole Polytechnique’den Mühendislik diplomasına sahiptir. Tanımı gereği mühendis olmasına rağmen, gerçekte ticaret tarafından bir iş adamıdır.

 

 

7.Michael Bloomberg(Elektrik Mühendisi)

Michael Bloomberg üniversitede elektrik mühendisliği eğitimi aldıktan sonra Bloomberg finansmana yöneldi ve 1981‘de Bloomberg L.P adlı kendi şirketini kurdu. Bloomberg, küresel bir finansal yazılım, veri ve medya kuruluşu ve burada şirketin % 88 hissesini elinde bulunduruyor. Ayrıca 2002‘den 2013‘e kadar New York belediye başkanlığı yapıyordu.

Net serveti: 46 milyar USD (2018)

6.Sergey Brin(Bilgisayar Mühendisi)

Sergey Brin, Rus Yahudisi bir ailenin çocuğudur. Stanford Üniversitesi‘nde doktora yaparken, arkadaşı Larry Page ile birlikte Google arama motorunu oluşturdu ve Google şirketini kurdu. Hâlen Teknoloji başkanı ve yönetim kurulu üyesi olan Sergey BrinForbes‘a göre 20,3 milyar dolarla , dünyanın en zengin 100 insanından biridir (13. sırada (2012)). Bill Gates, Larry Page ve Facebook‘un kurucusu Mark Zuckerberg ile birlikte sadece kendi çabasıyla milyarder olan 4 kişiden biridir.

5 yaşında iken ailesiyle Rusya’dan Amerika Birleşik Devletlerine göç etmiştir. Maryland Üniversitesinde matematik ve bilgisayar mühendisliği okumuş, yüksek lisans ve doktorasını Stanford Üniversitesi‘nden almıştır. Lise ve üniversite yıllarında jimnastikle uğraşmıştır

Net serveti: 48,7 milyar USD (2018)

5.David Koch(Kimya Mühendisi)

Koch Industries‘in diğer kardeşi David Koch, şirketin % 42‘sine sahip ve Genel Müdür Yardımcısıdır. Kimya Mühendisliği eğitimi almıştır. David tanınmış bir hayırseverdir ve Lincoln Merkezi ve Memorial-Sloan Kettering Kanser Merkezi için büyük bir bağışçıdır. Ayrıca 1980‘de Liberter Partisinin başkan yardımcısı adayı olmuştur.

- Advertisement -

Net serveti: 49,8 milyar USD (2018)

4.Charles Koch(Makine Ve Kimya Mühendisi)

Charles Koch MIT‘den Kimya ve Makina Mühendisliği bölümlerinden iki yüksek lisans derecesi aldı ve kardeşi ile birlikte, halen CEO görevinde bulunduğu kimyasal ve petrol rafineri şirketi Koch Industries‘i kurdu. Bu konglomera, boru hatları, kimyasallar, Dixie fincanları, Brawny kağıt havluları ve Stainmaster halılarından yaklaşık 100 milyar dolarlık satışa sahiptir. Babası Fred Koch, 1940 yılında ağır petrolü benzine kadar rafine etme yöntemini geliştirmeyi başaran orijinal şirketi Rock Island Oil & Refining Company‘yi kurdu.

Net serveti: 49,8 milyar USD (2018)

3.Larry Page(Bilgisayar Mühendisi)

Lawrence Page, bilinen adıyla Larry Page, İnternet arama motoru Google‘ın temel algoritmalarının geliştiricisi ve Sergey Brin ile birlikte Google şirketinin kurucusudur. Şu an Alphabet Inc. şirketinin yönetim kurulu başkanı konumundadır .Google’ın CEO’su ve kurucu ortağıdır.

Michigan Üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümü mezunudur ve Stanford’da yüksek lisansını bitirmiş, doktorasını yapmaktadır.

- Advertisement -

Net serveti: 49,9 milyar USD (2018)

2.Carlos Slim(İnşaat Mühendisi)

Telekomünikasyon sektöründe Telmex ve América Móvil firmalarıyla bulunan Meksikalı iş adamı.

2007 senesinde, dünyanın en zengin insanı olmuştur. Amerikan Forbes dergisinin en zenginler listesinde, 74 milyar dolarlık servetiyle 2010 ve 2011 yıllarında da birinciliği elde etmiştir.

Meksika’da ki Nacional Autonoma de Mexixo üniversitesindeki inşaat mühendisliği programını derece ile tamamlamıştır.

Net serveti: 57,9 milyar USD (2018)

1.Jeff Bezos(Elektrik Ve Bilgisayar Mühendisi)

Amazon.com‘un kurucusu olan Amerikan girişimci ve iş adamı. e-ticaretin gelişmesine büyük katkı sağladı. Amazon.com onun yönetiminde dünyanın en büyük ve örnek alınan internet satışı şirketi oldu. Bu öncü hareketi nedeniyle Time Dergisi tarafından 1999‘da Yılın Kişisi seçildi. Amazon.com haricinde havacılık ve uzay araştırma şirketi Blue Origin‘in de kurucusu ve sahibi olan Bezos ,2013 yılında The Washington Post gazetesini satın aldı.

27 Temmuz 2017‘de, toplam serveti 90 milyar $‘ı geçince yaşayan en zengin insan unvanını aldı. Serveti, 24 kasımda ilk kez 100 milyar doları aştı. Forbes, 6 Mart 2018’de, 112 milyar dolarlık servetiyle Bezos’u dünyanın en zengin insanı olarak belirledi. Temmuz 2018‘de net serveti 150 milyar dolara yükseldikten sonra “modern tarihin en zengin insanı” olarak belirlendi.

NOT: Buradaki sıralamada baz aldığımız nokta kişilerin mühendislik eğitimini tamamlamış olmasıdır. 
Kaynak:Forbes,Wikipedia

En Popüler Mühendislik Dalları

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Muhammet Talha Salman
Muhammet Talha Salman
Editör / Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğrencisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Antik kanal yeniden inşa edilecek 6 medeniyete birden yolculuk yapılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü İzmir Bergama’da bulunan 2400 yıllık Pergamon (Bergama) Antik Kenti ’nin kalbi Selinos Antik Kanalı’nı...

Ahşap Çatılar, Yapılarda Neden Tercih Edilmektedir?

Çatılar, yapı sistemlerinin en üst kısmında yer alan elemanlardır. Bu elemanlarda kullanılan yapı malzemesi de genellikle ahşaptır. Biz de bu yazımızda ahşap malzemesinin kullanılma...

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Aksaray'da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Olay, Taşpazar Mahallesi Ebulfeyz...

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı Türkiye’nin ilk insansız hızlı metrosu olan ve 120/km saat hız ile seyir edilebilecek İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın inşaat...

SON YORUMLAR