Ana Sayfa Blog Engelliye Engel, Dik Engelli Rampası

Engelliye Engel, Dik Engelli Rampası

Engelliye Engel, Dik Engelli Rampası

Biz inşaat mühendisleri, mühendisliğin temel hedeflerinden biri olan çözüm üreterek,insanların hayatlarını kolaylaştırmak konusunu ciddi anlamda içselleştirmeliyiz, aksi takdirde çözüm üretmek  yerine daha fazla soruna yol açabiliriz, engelli rampasının yanlış teşkili de bu sorunlardan en yaygın olanıdır.

Engelli rampası öncelikli olarak fiziksel engelli insanların sosyal yaşamla bağlantı kurmasını sağlamak için tasarlanır ve bazı kriterlere sahiptir. Bu kriterler  özel bir yönetmelikle de standartlaştırılmıştır. Fakat bu noktada iş, uygulayıcılara yani biz inşaat mühendislerine düşmektedir. Bu anlamda basit gibi gözüken bir engelli rampası tasarımını yaparken üzerine düşünmeliyiz.

Şöyle ki; projede bize sunulan ve yapılması istenen imalatları somutlaştırırken işlevli olup olmadığına dikkat etmeliyiz. Yapılırken kontrol mekanizmamızı da üst düzeyde tutmalıyız, yoksa özgürce seyahat etmeleri bu rampalarla ancak mümkün olan bu insanların hayatlarını daha da zor bir hale getirmiş oluruz. Bu açıdan gereğinden fazla dik bir engelli rampası işlevsel olmadığı için fiziksel engele sahip kişilerin toplumda daha az yer edinebilmelerine sebep olur. Bu konuyla alakalı serzenişini, aşağıdaki video da belirten İMO İstanbul Şube Başkanı bu yanlış uygulamalar hakkında ‘Adet yerini bulsun diye, yapılıyor’ şeklinde haber kanalına konuştu.

 

O halde, doğru teşkil edilmiş bir engelli rampasının özellikleri nelerdir?

Engelli rampasının eğimi en fazla %8 olmalıdır

Genişliği bina içlerinde en az 90 cm ,bina dışlarında en az 100 cm olmalıdır.

 

Sonuç olarak, bir tasarım oluşturduğumuzda ve uyguladığımızda yaşadığımız çevrede bazı engellere sahip insanlara karşı empati kurarak gerekiyor. Sorumluluk hissederek meslek onuruna yakışır nitelikte yapı ve sistemler inşa etmektir. Ve bu sayede fiziksel engele sahip bu insanların  toplumda daha fazla yer edinebilmelerini sağlamak biz teknik elemanların öncelikleri arasında olamalıdır. Ancak bu şekilde çözümlerimiz anlamlı bir amaca hizmet etmiş olacaktır.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Çermikkale Barajı 139 bin 420 dekar tarım alanını sulayacak

Diyarbakır Çermikkale Barajı’nın tamamlanmasının ardından 139 bin 420 dekar alanı sulayacağı bildirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır’a yapılan...