Gate of Europe / Madrid, İspanya
Yükseklik:114m.
Kat Sayısı:25 + 3 Kat bodrum
Yapımı 1989’da başlanmış olup 1996’da tamamlanmıştır.  14,3 derece eğimle yapılan bu ikiz yapılar dünyadaki ilk eğimli gökdelen ünvanına sahiptir. Bu açı nedeniyle her iki bina da merkezinden 30m. kayıyor. Ayrıca her iki kulenin çatısında, 4 ton’a kadar dayanıklı acil durum helikopter pisti bulunuyor.

Kulelerin eğimli olması nedeniyle, devrilmeyi önlemek için temellerde 15.000 ton’luk denge ağırlıkları kullanılmış.Gate of Europe(Puerta de Europa)’nın Amerikalı inşaat mühendisi Leslie E. Robertson, ayrıca Shangai Dünya Finans Merkezi ve Bank of China Tower gibi projelerde de bulunmuş.  Bu ilginç kuleler Madrid’in en önemli bulvarlarından birisini oluşturuyor.

Puerta-de-Europa-Towers-4 Puerta-de-Europa-Towers-12 Puerta-de-Europa-Towers-11 Puerta-de-Europa-Towers-10 Puerta-de-Europa-Towers-9 Puerta-de-Europa-Towers-8 Puerta-de-Europa-Towers-5 Puerta-de-Europa-Towers-6 Puerta-de-Europa-Towers-7 Puerta-de-Europa-Towers-3 Kio Towers-Gate of Europe Puerta-de-Europa-Towers-2 Kio Towers-Gate of Europe Kio Towers-Gate of Europe Kio Towers-Gate of Europe Kio Towers-Gate of Europe Kio Towers-Gate of Europe Kio Towers-Gate of Europe Kio Towers-Gate of Europe

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here