Gezen Küçük Evler: Küçük Ölçekli Mimaride Esneklik ve Hareketlilik

0
266

Gezen küçük evler. Hareket kabiliyetini sağlayan araçlarla donatılmış bu evleri bu yazımızda sizlerle beraber incelemeye çalışacağız.

Tekerleğin nerede ve ne zaman icat edildiği tam olarak belli değil, ancak tekerleğin tarihi üzerine bir kitabın yazarı olan Amerikalı antropolog David Anthony’ye göre, Avrasya ve Orta Doğu’da MÖ 3400’den kalma tekerlekli araçlara ait bir dizi arkeolojik kanıt var. Tekerlek, icadından bu yana, insanların özellikle de etrafta dolaşmak olmak üzere birçok faaliyeti ele alma biçiminde devrim yarattı.

Çoğunlukla sağlam ve kalıcı yapılarla mekanların kaplanmasıyla yakından alakalı bir alan olan mimaride, tekerlekler ilk bakışta biraz alakasız görünebilir. Bununla birlikte, bir konutun birçok işlevini minimal alanlarda yoğunlaştıran küçük ölçekli evlerin artan popülaritesi nedeniyle, mimari için yeni bir olasılık ortaya çıkıyor: hareket.

Küçük evler, tekerlekler üzerinde tasarlandıklarında, karavanlar veya eğlence araçları konseptine benzer, ancak aralarındaki temel fark, birincil işlevleridir. Karavanlar, bir evin olanaklarına sahip araçlar iken tekerlekli evler, hareket kabiliyetini sağlayan araçlarla donatılmış evlerdir.

Bu küçük ölçekli evler genellikle kırsal veya banliyö bölgelerinde yer aldığından, temeller yerine kullanılan tekerlekler, farklı bağlamlara uyum sağlamak için bir avantaj haline geliyor. Bu uyarlanabilirlik, çevresel etkilerin azalmasına neden oluyor (özellikle de sondaj veya hafriyat işine gerek olmadığı için) ve evin önemli ölçüde kendi kendine yetmesini sağlıyor.

Gezen küçük evler ile ilgili aşağıdaki dört proje, evlerde temel yerine tekerlek kullanımının sağladığı esneklik, işlevsellik ve hareketlilikten yararlanıyor. Haydi bir göz atalım:

Tricycle House and Tricycle Garden / People’s Architecture Office (PAO) + People’s Industrial Design Office (PIDO)

Tricycle House and Tricycle Garden, 2012 ‘Get It Louder’ Sergisi’nin temasını ele alarak tasarlandı. Toprak sahibi olamama durumu, Çin’de birçok batılı ülkeden farklı olan standart bir durumdur. Tricycle House, insanlar ve işgal ettikleri arazi arasındaki geçici ilişkinin ve kamusal doğanın kucaklandığı bir gelecek öneriyor. Tricycle House aynı zamanda bir inşaat yöntemi olarak katlanmış plastik ile yapılan bir deney niteliği taşıyor. Bir CNC tezgah kullanılarak evin her bir parçası kesiliyor ve düz bir şekilde çentikleniyor ve daha sonra katlanarak şekle sokuluyor.

An Australian Tiny Home / CABN

CABN, insanların tüketim ve online yaşamların baskısı altında bir dünyadan kopmalarına yardımcı olacak bir proje tasarlamak için kuruldu.Proje sonucunda Güney Avustralya’nın en çarpıcı manzaralarının bazılarında yer alan, tamamen şebekeden bağımsız, sürdürülebilir ve çevre dostu küçük evler ortaya çıkıyor.

Rolling Huts / Olson Kundig

Rolling Huts, tasarımlarında az teknolojili olarak değerlendirilebilir ancak halen kamp yapmanın birkaç adım ilerisi. Arazi sahibi, arazinin doğal haline dönmesini sağlamak amacıyla, eskiden bir karavan kamp alanı olan alanı satın almış. Tekerlekler, yapıları çayırın yukarısına kaldırıyor ve doğaya ve çevredeki dağların manzarasına engelsiz bir görünüm sağlıyor.

Vacation House / Hristina Hristova

Genç bir ailenin sınırlı bütçesi ve deniz kenarında daha az istilacı bir şekilde yaşam alanı inşa etme arzusu, 9 metrekarelik inziva yerini tekerlekli inşa etmeyi seçmelerinin nedenleriydi. Ayrıca yollarda serbestçe gidebilen bir aracın boyutlarına meydan okuyan kısıtlamalar da bu minik evin büyüklüğünü belirlemede bir kriter oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here