Ana Sayfa Blog Mühendislik Harikaları Golden Gate Köprüsü (Altın Kapı)

Golden Gate Köprüsü (Altın Kapı)

Dünya genelinde en çok fotoğraflanan köprü olarak bilinen, Hollywood filmlerinde sıkça rastladığımız ve adeta Amerika’nın ikonlarından biri haline gelmiş olan mühendislik harikası Golden Gate Köprüsü’nün geçmişine ve temel niceliklerine göz atalım.

Golden Gate Köprüsü ve Tarihçesi

San Francisco’ da bulunan Golden Gate Köprüsü Napa ve Sonomo Valley‘i birleştirir.
Daha önceleri feribotlarla sağlanan ulaşım, 1872 yılında bir köprü yapılması fikri tartışılsada köprünün yapılacağı yerin olumsuz hava koşularına ve sudaki akıntının fazla olmasından dolayı bu fikir 1920 ‘li yıllara kadar bir nevi askıya alındı. Artan yaya ve taşıt trafiğini artık feribot seferleri kaldırmıyordu. Köprü yapılması artık kaçınılmaz bir hal almıştı.

Golden Gate Köprüsü Yapılıyor !

Köprünün yapımına 5 Ocak 1933 ‘te başlandı. Yaklaşık olarak 4,5 yıl süren inşaat 19 Nisan 1937 ‘de tamamlandı. Köprünün yapımı sırasında, dönemin teknik olarak bir çok zorluğunun üstesinden gelinmiş ve çok sayıda rekora imza atılmıştır. Bunlardan bazıları ;en yüksek ayak 227 m, en uzun asma köprü 2332 m, en kalın halat 92 cm ve en büyük sualtı temelleri alanlarındadır. Temelleri önemli kılan boğazın çok güçlü akıntılarına karşı dayanıklı olmasıdır. İlgi çekici başka bir yanı ise köprünün yapıldığı yıllarda ciddi anlamda işsizlik ve açlığın fazla olduğu bir dönemde köprünün 35 000 000 dolara yapılmasıydı. Köprü toplam 887 000 ton ağırlığındadır. Sonuncusu som altın olmak üzere toplam 600 000 perçinkulelerin ve kirişlerin putrellerini bir arada tutmaktadır. Köprü, 1964‘te New York‘taki Verrazona-Narrows Köprüsü‘nün yapımına kadar, dünyanın en uzun asma köprüsü olma unvanına sahipti.

1.0

Şu anda, dünyadaki en uzun yedinci asma köprüdür. Taşıt trafiği için altı şerit vardır. İnşaatı süresince köprünün altında gerili olan güvenlik ağı, pek çok işçinin hayatını kurtarmış olsa da inşaatın bitim aşamasında, ağın düşen bir inşaat iskelesini tutamaması, iskeleyle beraber düşen 11 işçinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

 

Golden Gate İsminin Kökeni

1.1

Köprü, adını San Francisco Körfezi‘ne açılan 1,6 km genişliğindeki boğazdan almıştır. Bu adı, 1846 yılında Kaliforniya‘daki altına saldırı zamanında, Kaptan John C. Fremontun verdiği bilinmektedir. Kaptanın İstanbul‘daki Chrysoceras ya da Golden Horn (Altın Boynuz) diye adlandırılan Haliç‘i hatırlattığı için böyle adlandırıldığı söylenir.

1.2

Köprü Trafiği

Günlük olarak 100.000 araç köprüyü kullanır ve bu sayı yılda %10 civarında artar. Şehre dönüş bedeli, dingil başına 2,50 dolardır. Golden Gate Köprüsü, San Francisco-Oakland Bay Köprüsü‘nün tersine paslanmaz metalden yapılmadığı için korumanın masraflı oluşuna rağmen, on yıllardır kâr etmektedir.

(Henner Zeller Hzeller) 

Köprünün Boyası (Uluslararası Turuncu)

İlk planlamada gri renge boyanması düşünülürken, Amerikan donanması, gemilerden kolay görünebilmesi için köprünün siyah ve sarı çizgili boyanmasını istiyordu. Bitim aşamasında mimar Edwin Morrow köprüyü kırmızı paslanmazdan koruyucu astar boya ile görünce kararını verdi. Deniz ve gökyüzünden ayrılıp, sahildeki doğayla uyumlu olacağını düşündüğü sıcak turuncu rengi seçti. Bu renk, karayollarında ikaz işaretlerinde de kullanılır ve uluslararası turuncu olarak adlandırılır.

Boyanın düzenli olarak yenilenmesi, köprünün bakımındaki başlıca çalışmadır. Boya, çelik aksamı paslanmalara karşı korur. Köprünün düzenli aralıklarla tümünün boyandığına dair yanlış bir inanış bulunmaktadır. Gerçekte ise köprü, ilk boyandığında kurşun bileşimli astar boya ve paslanmaz koruyucuyla kaplanmış ve ilk 27 yıl gereken yerlerin tamiri dışında tekrar boyanmamıştır. 1965‘te paslanma o kadar ilerler ki, boyanın tümünün kazınıp, plastik asıllı inorganik çinko-silikat astar boya ile boyanıp, üzerine de vinil asıllı örtücü cila atılması için bir program başlatılır. 1990 yılında, örtücü cila, zamanın standartlarına uygun akrilik bir emülsiyon ile değiştirilir. Bu yeniden boyama programı 1995‘te sonlandırılır. Günümüzde, 38 kişilik bir boyacı kadrosu boyanın aşınan yerlerini onarmak üzere çalışmaktadır.

1.3

Köprünün Teknik Özellikleri

Tasarım Joseph Strauss, Irving Morrow ve Charles Ellis

Türü : Asma ve Çatkılı Köprü

Malzeme : Çelik

Uzunluk : 2332 m

Genişlik : 27,4 m

Yükseklik : 227,4 m

Ortalama Günlük Trafik :118 bin araç

Ayaklar Arasındaki Uzaklık :1,28 km

Başlangıç Tarihi : 5 Ocak 1933

Bitiş Tarihi : 19 Nisan 1937

Açılış Tarihi : 27 Mayıs 1937

Köprüden Bazı Görüntüler

 

1.4

1.5

- Advertisement -

Eğer köprü hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki belgeseli izleyebilirsiniz.

 

 

Kaynakça:

1^Gudde, Erwin G. California Place Names (2004) University of California Press, London, England.

2^Annual Average Daily Truck Traffic on the Russia State Highway System, 2006, s.169

Fotoğraf(1.1)https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ottoman_Istanbul_-_ru.svg

- Advertisement -

Fotoğraf(1.2)https://istanbulclues.com/istanbul-golden-horn-map/

Fotoğraf(1.0) Web Urbanist

Fotoğraf (1.4)http://www.themostperfectview.com/san-francisco-hotel-views/

Fotoğraf (1.3) National Geographic

Fotoğraf (1.5) https://www.roadtraffic-technology.com

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Muhammet Talha Salman
Muhammet Talha Salman
Editör / Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğrencisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Aksaray'da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Olay, Taşpazar Mahallesi Ebulfeyz...

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı Türkiye’nin ilk insansız hızlı metrosu olan ve 120/km saat hız ile seyir edilebilecek İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın inşaat...

Endüstriyel İzolasyon

Endüstriyel İzolasyon Ortamların belirli etkenlerden ve zararlı maddelerden arındırılması, daha istenilen duruma getirilmesi anlamına gelen izolasyon, evlerde isteğe bağlı olsa da, endüstriyel işletmelerde endüstriyel izolasyon...

İBB’den deprem raporu! İşte en riskli 9 ilçe

İBB'den deprem raporu! İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve 39 ilçedeki olası deprem kayıpları ile hasarlarını ortaya koyan "İstanbul Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi...

SON YORUMLAR