Ana Sayfa İnşaat Mühendisliği Hidrolik Hidroloji ve Su Mühendisliğinin İnşaat Sektöründeki Önemi

Hidroloji ve Su Mühendisliğinin İnşaat Sektöründeki Önemi

Mezopotamya’dan Eski Mısır’a, Hindistan’dan Güney Amerika’ya kadar pek çok kültür ve uygarlık, öncesinde verimli toprak arayışı ile su kaynakları kenarında kurulmuştur. Su; bir anlamda önemli bir beşeri  ihtiyacı karşılamasından dolayı medeniyetin kurucusu iken, beşerin yaşantısına olan etkisi ile de bu medeniyetin taşıyıcısı olmaktadır. Yusuf Has Hacip’in “Ev almak istersen komşuna sor, yer almak için ise suyunu sor” sözü ile de suyun insan hayatındaki önemini bir kez daha anlıyoruz.

     Su beşeri hayatta bu kadar büyük bir önem arz ederken beraberinde getirdiklerini de teorik ve pratik olarak bir düzende tutmamız gerekiyor. Bu düzen; su yollarından tutun barajlara, kemer köprülerden atık su tesislerine kadar bir çok yapıyı içerisinde barındırırken, yanlış kullanım ve su kaynaklarına yapılan hatalı müdahaleler neticesinde oluşabilecek sel, heyelan gibi çeşitli doğal afetleri de diri tutuyor.

Hidroloji ve Su Mühendisliği

     Hitit döneminde yapılan Uzunyayla’daki Karakuyu, Van’ın güneyinde Engil Çayı pınarlarından derlenen 2-3m^3 suyu o dönemdeki başkent Tuşpa’ya ileten 56 km uzunluğundaki Şamran sulama kanalı örnekleri bizlere su mühendisliği tarihinin esasında milat öncesi dönemlere kadar uzandığını gösteriyor. Bahsi geçen bu yapıların bir takım onarım ile günümüzde dahi kullanılıyor olması ise yapımının zorluğu ile beraber uzun ömürlü bir şekilde tasarlanma gerekliliğini de önümüze koyuyor. Su mühendisliğinin önemi burada bir kez daha kendini hatırlatır iken gelişen teknoloji ile beraber artan nüfus ve su ihtiyacı da bu mühendisliğinin önemine önem katıyor.

Hidroloji hakkında DSİ Hidroloji Şube Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu 36 slayttan oluşan küçük bir powerpoint sunumunu indirmek için tıklayınız.

     İnsanların ihtiyacı doğrultusunda tasarımlar yapıp, yapılan tasarımlar ile ihtiyacı gidermek, bu ihtiyacın uzun ömürlü bir biçimde karşılanabilmesi ve dahi bu tasarımlar yapılırken doğal düzene zarar verilmeden yapılabilmesi su mühendisinin sorumluluklarının başında geliyor.

     Global dengeler göz önüne alındığında gerek beklenen “su kıtlığı” gerek ise aranan “enerji” ihtiyaçlarının karşılanmasında su bir cevher niteliği taşıyor. Bu cevheri işleyecek olan ise hidrolik ve geoteknik bilgisi  ile ihtiyaç ve zemin seçimini, statik bilgisi ile de yapı tasarımını ve inşaasını yapacak olan Su Yapıları alanında kendisini geliştirmiş inşaat mühendisleridir.

 

Suyun değeri, kuyu kuruyunca anIaşıIır. Thomas FuIIer

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

 

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 25 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


 

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Çin’de Danimarka Pavyonu

Danimarka Pavyonu Pavyon deyince aklınıza başka bir şey gelmesin, Danimarka'nın World Expo China'da sergilediği Danimarka Pavyonu performans alanından bahsedeceğiz. Çin’in Şangay şehrinde gerçekleşen World Expo 2010’da...

Emirsultan Camii depreme dayanamaz

  Emirsultan Camii depreme dayanamaz   Emirsultan Camii'nin ana kubbesindeki 8 ayrı çatlak restorasyonu durdurdu İki Ramazandır açılmayan Emirsultan Camii'nde restorasyon çalışması sil baştan yapılacak  Restorasyon çalışması...

İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi

İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi | İş sağlığı ve güvenliği dünyada, çalışan işçilerin sağlıklarının korunması ve çalışma devamlılıklarının...

Sanal Şantiye Kariyer Kategorisi

Sanal Şantiye Kariyer Kategorisi Nedir? İnşaat sektörü ile ilgili iş ilanlarının paylaşıldığı kategoridir. İlan nasıl eklenir? [email protected] e-posta adresine gönderebilirsiniz. Yasal Uyarı Sanalsantiye.com Kariyer kategorisinde yer alan ilanlar, Özel...

SON YORUMLAR