Ana Sayfa Mimari İç Mimarlık Nedir? İç Mimari - Dekorasyon Fikirleri

İç Mimarlık Nedir? İç Mimari – Dekorasyon Fikirleri

İç mimarlık dünya üzerinde ‘iç mekan’ sınırları içinde tüm tasarımları yapan meslek dalıdır.

Sizlere denenmiş dekorasyon fikirleri vermek istiyorum size ama ilk önce iç mimar ne iş yapar ilk önce bu soruya cevap verelim. İç mimarlar halkın aklında iki koltuğun yerini değiştirmekten ibaretti, taa ki günümüze kadar.

Peki iç mekan tasarımı bir lüks müdür yoksa ihtiyaç mı? Elbette ki ihtiyaç size en ufak örnek vermek istiyorum. Eğer bir inşaat firması iç mimar ile çalışmazsa ve planı çizen mimar ilgisizse  çok araştırma yapmadan parsel üzerine binanın projesini çıkarıp oturacaktır sonra karşı binanın duvarına bitişik balkonları, pencerelerinden içeri görünen diğer bina evleri olacaktır. Yani iç mimari çok elzem bir konudur. Bir yerde ahlak sınırlarımıza kadar koruyucu görev üstlenir.

Ben projeler tasarlarken balkonda istediği gibi oturabilen aileler olmasını düşünerek başlıyorum işe. Bir örnek daha verecek olursak evimde (kira) avizelerin takıldığı duyların elektrik tesisatı gelişi güzel yapılmış ve hizalanmamış. İç mimar doğal gaz, su, elektrik tesisatından tutun duvarların yalıtımına kadar her şeyi inceler. Genel olarak bakacak olursak sizin rahat etmeniz için her şeyin ergonomi ve anatomi standartlarına göre olmasına özen gösterir. Yani lüks değil gereksinimdir.

 Denenmiş dekorasyon fikirleri

1. Balkon kapıları, mutfak pencereleri yani çok fazla açıp kapatmamız gereken ve aynı zamanda içeri hava girmesini istediğimiz pencere ve kapılarda ‘ip perde’ kullanımı sizi çok rahatlatacaktır. Balkon kapınızı açtığınızda ipin arasından kapınızı çıkarıp geri kalan kısımla kapınızı yine örtüp içerinin görünmesini engelliyorsunuz. Normal perdelerde bunu yapmaya kalktığınızda çadır gibi bir şey ortaya çıkıyor ve çirkin bir görüntü oluşuyor.(Yaldızlı ip perde seçerseniz dün ışığıyla buluştuğunda çok güzel olacaktır.)

DENENMİŞ DEKORASYON FİKİRLERİ
İP PERDE

2. Giyinme odanıza veya kirli sepetinin yanına kesinlikle oda kokusu koymalısınız. Giyinme odası genellikle havalandırmasız oluyor ve elbiseler kokmaya başlıyor lakin dediğimi yaparsanız kötü kokuyu gideriyor.

3. Yeni evlendiyseniz evinize çok büyük yemek masası ve fazlaca sandalye almak istemiyorsanız eğer 4 tane sandalye ve bir tane bench alın.

Benchler 4 kişi oturabilecek şekilde olur.

DENENMİŞ DEKORASYON FİKİRLERİ
BENCH

4. Evinizde şişme yatağınız ve çok kullanmadığınız bir odanız varsa şişme yatağı şişirip en uygun bir köşeye (ben kendi evimde pencere önüne tercih ettim) yatağı koyup üstüne çarşaf serip ve yorgan koyup yastıklarla birlikte yatarak çalışmayı sevenler için çok güzel bir alan oluşturabilirsiniz. Sadece çalışmak için değil sevdiklerinizle film izleyebilirsiniz. Evimde çalışma odamda denediğim dekorasyon fikrini sizlerle paylaşmak istedim. Evimin en rahat yeri oldu.

DENENMİŞ DEKORASYON FİKİRLERİ
ŞİŞME YATAK HOBİ ALANI

5. HoleRoll, Ukraynalı bir tasarım şirketidir. Tasarım denilebilecek bir stor perde üretmişler. Perdeyi gündüz kapattığınızda bir şehir oryaya çıkıyor. Aslında güzel gibi görünse de bence çokta sağlıklı değil çünkü bu şehir siluetini görmek için gündüz perdeyi kapatmak gerekiyor bu da güneş ışığının  eve girmesini engelliyor.

ŞEHİR STOR PERDE

6. Günümüz tasarımlarını etkileyen yeni bir tasarım modası gelmekte ‘sürgülü sistemler’ 

Bu sistemler eskiden gardıroplarda kullanılırken şimdi mutfaklarda gizli alan açmaya kadar geldi. Özellikle küçük elektrikli aletlerini koyabiliyoruz.

Tezgahla üst dolap arası eskiden duvar olurdu oralara fayanslar döşenirdi hatta hatırlar mısınız o fayanslarda çiçek desenleri vardı birer lüks demekti o çiçek desenli fayanslar. Sonra seramik duyduk herkes seramiğe geçti ve o çiçek desenli fayanslarımız gitti yerine moda dediğimiz şey geldi. Ama hayatta öyle değil mi yenisi çıkınca eskiyi hemen unutup hor görüyoruz. Örneğin zamanında çağ açacak gibi hayrandık 3310 model telefona. Peki ne oldu 3310’a ve Nokia’ya ikisi de gelişen teknolojiye ayak uyduramadı ve yok oldu gitti.  Yani değişim hayatımızın her yerinde mutfağımızın fayansında bile… Ve şimdi de seramikler gitti sürgülü sistemler geldi saklama alanları oluştu.

Günümüzün en kullanışlı dekorasyon fikri olduğuna inanıyorum. Etraftaki görüntü kirliliğini ortadan kaldıracak bir tasarım.

7. Eğer imkanınız varsa balkonunuz da ya evinizin müsait bir yerine salıncak sarkıtın.

Önümüz de yaz olduğuna göre balkonlarımızın bu yaz ki efendisi bırakın onlar olsun. Benim favorim Hindistan cevizi gibi olanlar. Bir önemli detay eğer tavanınız betonarme değilse ya da asma tavan vb. tavansa sakın sakıt salıncak kullanmayın ayaklı salıncak tercih edin. Size sarkıt ve ayaklı salıncak örneklerini paylaşıyorum.

AYAKLI SALINCAK

- Advertisement -

SARKIT SALINCAK

8. Ayna kullanımına gelecek olursak benim favorim bronz aynalar. biraz dramatik sevenler için birebir aksesuar diyorum. Peki aynaları nerelerde kullanmalıyız ?  Kapı girişlerinde eğer duvarsa boydan müsait yer varsa evden çıkmadan önce kendinizi tam görebileceğiniz bir ayna olması çok güzel olacaktır. Salonlarda ise genellikle konsol üstüne kullanılıyor pek hoşuma gitmese de bazen güzel birleşimler çıkabiliyor.

Son zamanların ve 2018’de bir ara kendini gösterip kaybolan tv arkasına koyulan ayna bence hoş görünse de misafiriniz geldiğinde onun etekle rahat oturamamasına neden olursunuz.

Peki neden bronz ayna seviyorum? Normal aynalar çok dikkat çekici ve bir zaman sonra oturduğunuz alanda sürekli dikkatinizi dağıtan obje olması baş ağrısı ve huzursuzluk yapar. Bronz aynalar ise daha perdeli durduğunu için dikkatinizi çok çekmeyecektir. Bronz ayna ve normal ayna ayrımını yapmanız için size örneklerle göstermek istiyorum.

BRONZ AYNA

NORMAL AYNA

Bizzat kendim denediğim dekorasyon fikirlerini sizlerle paylaşıp daha çok öğreneceğiz. Sosyal medya da çok fazla dekorasyon fikirleri görüyoruz bazen bunlar evimize çok detaylı oturmuyor ve çok gülünç oluyor. Evlerinize yaşam enerjisi katmak için birçok konuyu sizlerle paylaşacağım. İlk önce deneyip olumlu olumsuz fikirlerimizi sizlerle paylaşacağım.

- Advertisement -

İç mimari de merak ettiğiniz ve bilgi almak istediğiniz her türlü konu için sosyal medyadan bana ulaşıp ya da yazıya yorum yaparak benimle paylaşırsanız doğrudan etkileşim olması bizi, sizlerin severek okuyacağı bir dergi yapar.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Asmolen Döşeme Sistemlerin Deprem Davranışları

Bu yazımızda, son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan asmolen döşeme sistemlerin deprem karşısındaki davranışını inceleyeceğiz. Yazıya başlamadan önce asmolen döşemeyi kısaca hatırlayalım. Asmolen Döşeme Birbirine paralel dişlerin...

5 katlı binanın iki balkonu çöktü, facianın eşiğinden dönüldü

5 katlı binanın iki balkonu çöktü, facianın eşiğinden dönüldü Küçükçekmece'de binanın balkonunun çökme anı kamerada Küçükçekmece’de cadde üzerindeki 5 katlı bir binanın 3. ve 2. katındaki...

1915 Çanakkale Köprüsü’nde itme-sürme metodu uygulandı

1915 Çanakkale Köprüsü’nde itme-sürme metodu uygulandı 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında itme-sürme tekniği kullanıldı. Avrupa’da 1960’lı yılların başında kullanılmaya başlanan itme-sürme yöntemi Türkiye’de de genellikle köprü...

İnşaat sektörü uygun arsa bulmakta zorluklar yaşıyor

İnşaat sektörü uygun arsa bulmakta zorluklar yaşıyor Konya Müteahhitler Birliği Derneği (KOMÜT) Başkanı Adem Bulut, yeni konut üretimi için müteahhitlerin arsa bulma konusunda büyük...

SON YORUMLAR