Ana Sayfa Blog İç Mimari - Retro Tarz

İç Mimari – Retro Tarz

- Reklam-

Merhaba arkadaşlar bu senenin modası olacak olan ama birçok kişinin yıllardır tarzı olan “retro tarz” iç mimari tasarımdan bahsedeceğim.

Retro tarz iç mimari, zıt renklerin birbirine olan uyumudur. Zıt kavramları sevmeyen biri bile ilk başta sevmese de sonra vazgeçemez, tıpkı benim gibi. Retro aslında her yerde giyimde, aksesuarda, evimizde bunları saymakla bitiremeyiz. Evimizi tasarlıyoruz ve dikkat etmemiz gereken çok fazla detay varken aslında kendimize sormamız gereken ilk soru ‘zıt renkleri boğmadan nasıl dekor haline getirebilirim?’ bu sorunu cevabını bu yazımda açıklamaya çalışacağım.

MODERN RETRO MU YOKSA RETRO TARZ MI?

İlk başta hangi tür retro tarzına sahip olmak istiyorsunuz, modern retro mu yoksa klasik retro mu? Benim tercihim ve hatta tavsiye ettiğim modern retro bunların fotoğraflarını size göstereyim siz de karar verin.

- Reklam-

RETRO

MODERN RETRO

MODERN RETRO

Tercihiniz kararlaştığına göre sırasıyla incelemelerimizi yapalım.

Modern retroda özellikle canlı renkler kullanılır ve mobilyalarımızda yeni üretimdir.

Kullanılan mavi renk duvar, turuncu yastıklar ve karo desenli yer döşemeleri.

Bu fotoğraflarda birer örnekti ve bence retro diye aşırı renk zıtlıklığı yapmamalıyız.

KLASİK RETRO TARZI

Tamamen eski tarz yeni üretim mobilyalar. Bence bu tam retro oluyor yani ‘eski ruhunu hala içinde taşıyanlara cuk oturmuş.’

Şimdi retro örneklerimize bakalım.

Karar verdiniz mi hangi retro tarzı sevdiğinize?

RETRO TARZLARA AİT AKSESUARLAR

Tablolar veya çerçeve içinde resimler ve fotoğraflar hakkında fikirlere bakalım. Benim fikrimce tavsiye edebileceğim tonlar pastel, soft ama şeker görünüm veren aksesuarlar olurdu.

Zaten bu tabloyu bilmeyen yoktur.

Ama benim için asıl sevdiğim tarz böyle tablolar yapraklı bitkili

RETRO TARZ TABLOLAR

RETRO TARZ TABLOLAR

RETRO TARZ TABLOLAR

RETRO TARZLARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DETAY NEDİR?

Arkadaşlar zaten bahsettiğimiz gibi retro tarz karışıklık ve zıt renklerin birbirine uyumu demiştik. Peki bu karışıklık beynimizi yorar mı? Yoruyorsa bu hangi yanlıştan doğmuş olabilir? Hemen açıklamaya çalışayım, bizim iç mimarlıkta kullandığımız odak noktası diye bir kavram vardır. Siz bu odak noktasını ya aksesuarlara vereceksiniz ya da mobilyalara. Karışık olmasını istediğiniz odak kumaşın deseni mi yoksa tabloların fazlalılığı mı? Bu bir örnekti illa tabloları fazla tutmaya gerek yok belki tablonun fotoğrafını karışık seçeceksiniz belkide diğer aksesuarlar fazla olacaktır.

Mesela siz koltuk kumaşına hareket vererek bir odak noktası oluşturmak istediniz. Eğer tüm koltuklarda aynı kumaşı kullanmak istiyorsanız diğer dekorasyonları sade tutmanızı öneriyorum çünkü retro desenli kumaşlar oldukça hareketli olacaktır. Ama sadece bir koltukta kullanıp aksesuarları biraz abartabilirsiniz. Sadece odak noktanızı belli edip işe öyle koyulmanız gerek.

VİNTAGE VE RETRO TARZ FARKI NEDİR?

Vintage gerçekten eski olan ürünlerle yapılan tarz ama retro eskiye benzeyen ürünlerle yapılan tarzdır. Ayrıca önemli olan bir detay daha vintage belirli bir dönemi (1930-60) kapsarken retro tüm tarihi alır. Zaten vintage ürünler 1930-40-50-60 yıllarından kalmadır ve bu yıl kendini belli eden önümüzdeki kışta gerçekten moda olacak bir rüzgar olmaya hazırlanıyor.

Evet arkadaşlar bu yazımında sonuna geldim. Hepinize çok teşekkür ederim bana zaman ayırdığınız için. Bir daha ki yazı da görüşmek üzere…

İç mimar Gül SARIKAYA

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

İran’daki deprem Van’da can kaybına yol açtı

İran’da meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem Van’da 3’ü çocuk 9 kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı. Başkale ilçesine bağlı Kaşkol, Güvendik ve Gelenler mahallelerinde hasar meydana...