Ana Sayfa Güncel İmar Barışı Kapsamından Faydalanan Kişi Sayısı 10,5 Milyon Oldu

İmar Barışı Kapsamından Faydalanan Kişi Sayısı 10,5 Milyon Oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Murat Kurum imar barışı kapsamında önemli bir veri elde edileceğini ve yapı stokuna bağlı tespitlerin yapılacağını dile getirdi. Kurum, imar barışından Türk vatandaşlarının 10,5 milyonu bu kapsamdan yararlandığını söyledi.

İmar barışı konusunu ele alan Kurum, ‘’ Bu konudan önemli ölçüde veri elde edeceğiz. Yapı stokuna bağlı olarak tespitler yapacağız. Şu anda ülkemizde korunmakta olan 55 bin kilometrekare alanımız mevcuttur. Biz bu alanı 2023 yılına kadar 2,5 kat arttırmayı hedefliyoruz. OECD verilerine göre bu oranı yüzde 17’ye kadar çıkarmayı düşünüyoruz’’ dedi.

‘’2023 yılına kadar 6,7 milyon bağımsız bölüm dönüştürülmesi gerekiyor’’

Kentsel dönüşüm kapsamında ele alınacak konutlara ilişkin Murat Kurum, ‘’2023 yılına kadar tespitlerimize göre kentsel dönüşüm kapsamında ele alınması gereken 6,7 Milyon bağımsız riskli gördüğümüz bölüm vardır. Bu alanların yaklaşık 1,5 milyonu ise daha fazla riskli kısım diyebiliriz. QR kodlu sistem ile şuana kadar 200 bin tapu işlemi yapıldı. 19 bin inşaat alanından alınan 561 bin çipli beton numunesi ile denetimin gerçekleşmesi sağlandı.’’ diye konuştu.

İmar barışı kapsamından yaralanan 10,5 milyon vatandaşın olduğunu ve 13,5 milyon vatandaşı da ilgilendirdiğini söyleyen Kurum, ‘’ 10,5 milyon vatandaşın çoğu doğalgaz, elektrik, su gibi sorunları bulunuyor. Konutların tapuları olmadığından dolayı mülkiyeti ipotek gösteremiyorlar. Biz bunların hepsinin önünü açtık. 31 Aralık 2017 tarihine kadar yapılmış olan konutların İmar barışı süreci bu durumda olumlu gidiyor.’’ ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Apartman Altı Fırınlar Deprem Esnasında Risk Oluşturuyor

Binaların altında bulunan fırınlar, yüksek ısı nedeniyle betonun kolay kırılır hale getirip (gevrek davranması), olabilecek depremde faciaya davetiye çıkarıyor. 2014 yılında yapılan düzenlemeyle fırınların...

Depremi ve Dünü Unuttuk