Ana Sayfa Güncel İmar Planı Kapsamına Alınan 12 Tarihi Eser

İmar Planı Kapsamına Alınan 12 Tarihi Eser

- Reklam-

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Meclisi ’nde imar planı kapsamında alınan karar oy çoğunluğu ile yürürlüğe girdi. İstanbul’daki Beyoğlu, Üsküdar ve Fatih semtlerinde bulanan, yok olmaya mahkum bırakılan 12 adet tarihi eser yeniden hayata kazandırılmaları için belediye meclisin imar planı içine dahil edildi.

Bu kapsamda Fatih semtinde bulunan Haydarpaşa, Eme Kadın, Elvan Çelebi, Kepenekçi İshak, Deniz Abdal, Voynuk camileri, Katip Muslihittin ile Attar Halil Mescidleri, Aydınoğlı Tekkesi, Defterdar Efendi Medresesi ve Mescidi. Beyoğlu semtinde bulunan Hatuniye Külliyesi’dir. Üsküdar’da ise yer alan Fıstıklı Mescidi’nin ve diğer eserlere yönelik restorasyon çalışmalarının yapılması kararı alındı.

 

Koruma Amaçlı İmar Planı

İstanbul Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu (II ve IV Numaralı) kararının belirtmiş olduğu rapor açıklandı. Bu rapora göre; taşınmaz kültür varlığının korunması gerekirken, nedeni belli olmayan sebeplerden dolayı yok olan ve tarihsel açıdan da kültürel mirası oluşturan, varlıkların yaşatılması amaçlanmıştır. Beyoğlu, Üsküdar ve Fatih semtlerinde bulunan tarihi eser kapsamına alınan eserlerin, tescil kararları ile işlemlere alınması gerekmektedir. Bu kapsamda ilgili eserlere ait Koruma Amaçlı İmar Planı’nda değişiklik yapılmalıdır.

- Reklam-

Belediye meclisinden çıkan karar sonucu imar planı, oy çoğunluğu sağlanarak kabul edildi. Yapılan oylamada söz konusu 3 semtteki 12 adet tescilli tarihi eser yeniden hayata kazandırılması hedeflendi.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Son Zamanların Salgını Koronavirüs ve İnşaat Sektörüne Olası Etkileri

Son zamanlarda gündemi takip ediyorsanız Çin'in çok tehlikeli bir salgınla (virüs) baş etmeye çalıştığını biliyorsunuzdur. Şimdi gelin tüm dünyayı alarma geçiren bu virüsü biraz...