Ana Sayfa Blog İnşaat Mühendislerinin Özel Sektörde Yaşadığı Sıkıntılar !

İnşaat Mühendislerinin Özel Sektörde Yaşadığı Sıkıntılar !

İnşaat Mühendislerinin Özel Sektörde Yaşadığı Sıkıntılar:

İnşaat Mühendisliğinin her meslek gibi kendi zorlukları da vardır. Ama bu zorluklar çalıştığı alanda farklı kesimden insanların olması ve bu insanların sayısının fazla olması zorluğunu daha da artırmaktadır. Tabi bu koşullar altında oluşacak sıkıntı çeşitliliğin ne kadar fazla olacağını tahmin etmişsinizdir.

  • İnsanlarla Uğraşmak :

Müteahhitler para verdi diye bize kendi sorumluluğumuz altında olmayan konularda bile azarlamaya, istediğini söylemeye hakkı var sanıyorlar.

İnşaat işçileri ile yeterli saygınlığı kazanamadıysanız sizin ne söylediğinizin bir önemi kalmıyor aklına ne esiyorsa onu yapıyor sonra zaman geçince hatalar tek tek ortaya çıkıyor ve bütün sıkıntılar sadece sizin başınıza kalıyor.

  • Maddi Sorunlar :

İş bulmak için birbirimizle yarışmak zorunda kalıyoruz ama bu yarışmada tecrübe ve bilgi dışında en etkili kriter daha az miktar maaş almak oluyor.

Bu yüzden İnşaat mühendisleri hakkettiği miktarı almıyor ama bazen buna bile razı olabiliyoruz çünkü maaşı bile hiç alamadığınız zamanlar oluyor bide evli ve çocuğunuz olduğunu düşünün ne kadar kötü bir durum olur değil mi ?

  • İnşaat Mühendisi Sayısı :

Git gide artan inşaat mühendisi sayısı bizi daha da zor durumlara sokuyor bide bu inşaat mühendislerin çoğunun yeterli donanımda olmadığını düşünün üstüne yavaşlayan iş piyasalarını düşünün , sonucu sizin yorumunuza bırakıyorum.

  • Müteahhit İle Çalışan İnşaat İşçileri Arasında Olan Anlaşmazlıklar :

Çalışan işçilerin müteahhit ile bir türlü anlaşamadıkları para mevzusu işçilerin küfür etmekten işini yapmasını engelliyor.  İşçilerin işini kaliteli ve zamanında yapmaması en çok biz inşaat mühendislerini etkiliyor.

Yaşayacağımız sıkıntıyı çekmemek için kendimizi her saniye işi takip etmek zorunda hissediyoruz ama böyle bir takip yapma imkanı da olmadığı için sorunlar art arda geliyor.

  • Statik Proje ve Mimarı Proje Uyumsuzluğu :

Neredeyse her şantiyede yaşanan statik proje ile mimari projenin uyumsuzluğu milli alışkanlık haline dönüştü. Bu uyumsuzluk ise her ne hikmetse genellikle uygulama yapılma aşamasında fark edilir buda inşaat mühendisi için bir dert demektir.

  • Hakedişi Almak İçin Oluşan Hız Sorunu :

Müteahhitler hakediş tarihi yaklaşınca 1 ayda yapılamayan 1 katı 1 haftada yapmaya çalışıyorlar. Buda hem işçiler hem de mühendisler için içinden çıkılmaz bir baş ağrısına dönüşüyor.

  • Eğitim Yetersizliği :

Gerek çalışan işçilerin gerek sahada sorumlu olan birimlerin gerek müteahhitlerin yeterli eğitim düzeyinde olmamaları işimizi daha da zorlaştırıyor.

  • Çalıştığımız İş Koşulları ve Şantiye İmkanı Yetersizliği :

Burada ana sorun iş güvenliğidir çünkü hem mühendis olarak hem bir insan olarak şantiyede olabilecek bir can kaybı ve yaralanma bizi hem ruhsal hem de hukuki yönden zor durumlara sokacaktır.

Ama genelde şantiyelerde bir can kaybı yaşandıktan sonra bunun farkına varılıyor tabi iş işten geçmiş oluyor.

Not: Burada anlatıklarım geneli için söylenmiş söylemlerdir.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Türkiye Avrupa’da en fazla AVM arzı sunan ülke olacak

Avrupa Alışveriş Merkezleri Geliştirme Raporu'nun 2019 yılı ilk yarı sonuçları açıklandı. Rapora göre, Türkiye AVM geliştirme faaliyetlerinin ve yatırımlarının gerçekleşen seçimler sonrasında ivmelenmesi ve...