Ana Sayfa Blog İnşaat Mühendislerinin Özel Sektörde Yaşadığı Sıkıntılar !

İnşaat Mühendislerinin Özel Sektörde Yaşadığı Sıkıntılar !

İnşaat Mühendislerinin Özel Sektörde Yaşadığı Sıkıntılar:

İnşaat Mühendisliğinin her meslek gibi kendi zorlukları da vardır. Ama bu zorluklar çalıştığı alanda farklı kesimden insanların olması ve bu insanların sayısının fazla olması zorluğunu daha da artırmaktadır. Tabi bu koşullar altında oluşacak sıkıntı çeşitliliğin ne kadar fazla olacağını tahmin etmişsinizdir.

  • İnsanlarla Uğraşmak :

Müteahhitler para verdi diye bize kendi sorumluluğumuz altında olmayan konularda bile azarlamaya, istediğini söylemeye hakkı var sanıyorlar.

İnşaat işçileri ile yeterli saygınlığı kazanamadıysanız sizin ne söylediğinizin bir önemi kalmıyor aklına ne esiyorsa onu yapıyor sonra zaman geçince hatalar tek tek ortaya çıkıyor ve bütün sıkıntılar sadece sizin başınıza kalıyor.

  • Maddi Sorunlar :

İş bulmak için birbirimizle yarışmak zorunda kalıyoruz ama bu yarışmada tecrübe ve bilgi dışında en etkili kriter daha az miktar maaş almak oluyor.

Bu yüzden İnşaat mühendisleri hakkettiği miktarı almıyor ama bazen buna bile razı olabiliyoruz çünkü maaşı bile hiç alamadığınız zamanlar oluyor bide evli ve çocuğunuz olduğunu düşünün ne kadar kötü bir durum olur değil mi ?

  • İnşaat Mühendisi Sayısı :

Git gide artan inşaat mühendisi sayısı bizi daha da zor durumlara sokuyor bide bu inşaat mühendislerin çoğunun yeterli donanımda olmadığını düşünün üstüne yavaşlayan iş piyasalarını düşünün , sonucu sizin yorumunuza bırakıyorum.

  • Müteahhit İle Çalışan İnşaat İşçileri Arasında Olan Anlaşmazlıklar :

Çalışan işçilerin müteahhit ile bir türlü anlaşamadıkları para mevzusu işçilerin küfür etmekten işini yapmasını engelliyor.  İşçilerin işini kaliteli ve zamanında yapmaması en çok biz inşaat mühendislerini etkiliyor.

Yaşayacağımız sıkıntıyı çekmemek için kendimizi her saniye işi takip etmek zorunda hissediyoruz ama böyle bir takip yapma imkanı da olmadığı için sorunlar art arda geliyor.

  • Statik Proje ve Mimarı Proje Uyumsuzluğu :

Neredeyse her şantiyede yaşanan statik proje ile mimari projenin uyumsuzluğu milli alışkanlık haline dönüştü. Bu uyumsuzluk ise her ne hikmetse genellikle uygulama yapılma aşamasında fark edilir buda inşaat mühendisi için bir dert demektir.

  • Hakedişi Almak İçin Oluşan Hız Sorunu :

Müteahhitler hakediş tarihi yaklaşınca 1 ayda yapılamayan 1 katı 1 haftada yapmaya çalışıyorlar. Buda hem işçiler hem de mühendisler için içinden çıkılmaz bir baş ağrısına dönüşüyor.

  • Eğitim Yetersizliği :

Gerek çalışan işçilerin gerek sahada sorumlu olan birimlerin gerek müteahhitlerin yeterli eğitim düzeyinde olmamaları işimizi daha da zorlaştırıyor.

  • Çalıştığımız İş Koşulları ve Şantiye İmkanı Yetersizliği :

Burada ana sorun iş güvenliğidir çünkü hem mühendis olarak hem bir insan olarak şantiyede olabilecek bir can kaybı ve yaralanma bizi hem ruhsal hem de hukuki yönden zor durumlara sokacaktır.

Ama genelde şantiyelerde bir can kaybı yaşandıktan sonra bunun farkına varılıyor tabi iş işten geçmiş oluyor.

Not: Burada anlatıklarım geneli için söylenmiş söylemlerdir.

 

 

 

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Endüstriyel İzolasyon

Endüstriyel İzolasyon Ortamların belirli etkenlerden ve zararlı maddelerden arındırılması, daha istenilen duruma getirilmesi anlamına gelen izolasyon, evlerde isteğe bağlı olsa da, endüstriyel işletmelerde endüstriyel izolasyon...

İBB’den deprem raporu! İşte en riskli 9 ilçe

İBB'den deprem raporu! İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve 39 ilçedeki olası deprem kayıpları ile hasarlarını ortaya koyan "İstanbul Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi...

Çöken merdivenin altında kalan işçi yaralandı

Aydın'ın Efeler ilçesindeki bir inşaatta çöken merdivenin altında kalan işçi yaralandı.Olay, Fatih Mahallesi 1101 sokakta yapımı süren bir inşaatta meydana geldi. Edinilen bilgiye göre,...

 Çukurova Bölgesel Havalimanı havadan görüntülendi

 Çukurova Bölgesel Havalimanı havadan görüntülendi - Mersin'in Tarsus ilçesinde inşa edilen ve tamamlandığında 30 milyon yolcu kapasitesi ile Türkiye'nin ikinci büyük havalimanı olacak Çukurova Bölgesel...

SON YORUMLAR