Ana Sayfa Blog İnşaat Mühendisliği Alt Mühendislikleri

İnşaat Mühendisliği Alt Mühendislikleri

İnşaat mühendisliği tüm dünya genelinde yüz binlerce kişi tarafından yapılan bir meslek. Bu meslek ülkemizde de çok fazla rağbet görüyor ve bu yazıyı okuyanların çoğuda büyük ihtimalle bu meslekten olacak. Biz bu yazımızda; inşaat mühendisliği alt mühendislikleri başlığı altında bu dalları inceleyeceğiz. Ama önce İnşaat Mühendisliği hakkında biraz konuşalım.

İnşaat Mühendisliği Nedir?

ilk olarak İngilizce anlamından bahsedelim. İnşaat Mühendisliğinin İngilizcesi civil engineering olarak bilinir. Bu, anlam olarak uygarlık, medeniyet mühendisi anlamına gelir, ki bu da aslında bu meslek için çok net bir özettir; İnşaat Mühendisleri medeniyetleri oluştururlar. Bir topluluğun uygarlık olarak adlandırılabilmesi için İnşaat Mühendisleri şarttır.

İnşaat mühendisliği, malzeme ve tekniği en iyi şekilde bir araya getiren, yapıların plan, proje, yapım ve denetlenmesiyle uğraşan temel mühendislik dalıdır.  İnşaat mühendisleri her türlü bina, baraj, havaalanı, köprü, yol, su kemerleri, liman, kanalizasyon, su şebekesi, tünel, demiryolu, hızlı tren projeleri, metro vb. hizmet ve endüstri yapılarının planlanması, projelendirilmesi, yapımı ve denetimi konuları ile ilgili eğitim ve araştırma yapar. Devamı için tıklayın. 

İnşaat mühendisi olmak için ise üniversitelerin dört yıllık inşaat mühendisliği ana bilim dalından mezun olunmalıdır. Bu bölümü tamamlayıp mezun olanlar özel sektörler veya kamu kuruluşlarının yanı sıra kendi iş yerlerini de açabilirler.

İnşaat mühendisliği hakkında konuştuğumuza göre şimdi alt mühendislikleri hakkında konuşabiliriz.

İnşaat Mühendisliği Alt Mühendislikleri 

Başlıktan da göreceğiniz gibi İnşaat mühendisliği sadece bir mühendisilik değildir. İçerisinde çok sayıda mühendislik barındıran geniş çaplı bir meslek grubudur. Gelin şimdi bunlara bir göz atalım.

Çevre mühendisliği

İnşaat Mühendisliği Alt Mühendislikleri Nelerdir? sanalsantiye.com

Her ne kadar artık çevre mühendisliği ayrı bir bilim dalı olsa da, inşaat mühendisliğinin en geniş alt mühendisliği olarak kabul görmekteydi.  Çevre mühendisliği, doğal kaynakların kullanımı ve insan sağlığına uygun çevre koşullarının yaratılması ile ilgili mühendislik dalıdır. Diğer mühendislik dallarından farklı olarak, doğanın kaynaklarını tüketmeyi değil, doğaya sahip olduklarını geri vermeye çalışan bir mühendislik dalıdır.

- Reklam-

Geoteknik mühendisliği de bir inşaat mühendisliği alt mühendisliğidir. Geoteknik, bilimsel metotlar ve mühendislik prensipleri kullanılarak zemin tabakasının ve malzemelerin özelliklerinin elde edilmesi, tahmin edilmesi ve bu bilgilerin mühendislik problemlerinde kullanılması uygulamasıdır.

Malzeme bilimi ve mühendisliği

İnşaat Mühendisliği Alt Mühendislikleri Nelerdir? sanalsantiye.com

İnşaat mühendisliği okumuş ve okumakta olan her kişi malzeme biliminin öneminin farkındadır. İnşaat mühendisliğinin olmazsa olmazlarından olan, beton ve asfalt karışımı gibi seramik, alüminyum ve çelik gibi Metal, polimetilmetakrilat (PMMA) ve karbonfiber gibi polimer ve ayrıca kompozit malzemelerin çalışıldığı disiplinlerarası bir bilim dalıdır.

Malzeme mühendisliği aynı zamanda boya ve kaplama gibi koruma ve önleme işleriyle de ilgilenir. Alaşımlama (daha güçlü bir metal elde etmek için iki tip metali birleştirme işlemi), malzeme mühendisliğin bir başka araştırma alanıdır.

Yapı mühendisliği

İnşaat Mühendisliği Alt Mühendislikleri Nelerdir? sanalsantiye.com

İnşaat mühendisliği kavramı çoğu zaman yapı mühendisliği ile karıştırılmaktadır. Halbuki sizin de yukarıda okuduğunuz gibi İnşaat mühendisliği bunun çok daha fazlasıdır.

Yapı mühendisliği, ulaşım ve alan geliştirme konularında, hidrolik, çevresel, yapısal ve geoteknik olarak tasarım, planlama ve yürütme konularını ele almaktadır.

Yapı firmaları inşaat mühendisliği dallarının diğer konularındaki firmalardan daha fazla ekonomik risk alır. Bununla birlikte birçok yapısal mühendis de, sözleşme hazırlama ve gözden geçirme, lojistik operasyonların değerlendirilmesi, gerekli malzeme fiyatlarının yakından incelenmesi gibi işlerde rol almaya başlamışlardır. Bu sayede yapısal mühendislik dalı diğer bilimlerle daha ilişkili bir hal almaya başlamıştır.

Deprem mühendisliği

İnşaat Mühendisliği Alt Mühendislikleri Nelerdir? sanalsantiye.com

Ülkemizde gelişmesine en çok ihtiyaç duyulan alt mühendislik dalıdır diyebiliriz. Zira bulunduğumuz coğrafya itibari ile bir deprem ülkesinde yaşıyoruz.

Deprem mühendisliği değişik yapıların tehlikeli depremlere dayanma kabiliyetlerini ve yapılarındaki zayıf noktaları inceleyen bir mühendislik çeşididir. Jeofizik bilimiyle paralel çalışmalar yürütür. Yapı mühendisliğinin bir alt koludur ve kendi alanında yapı mühendisliğinden daha kapsamlı incelemeler yapar.

Ulaştırma mühendisliği

 Ulaşım günlük hayatın en büyük sorunu haline gelebiliyor. Ulaştırma da hemen hemen aynıdır. Bu mühendislik dalı da bu işle, yani ulaştırmayla ilgilenir. Ulaştırma mühendisi, insanların yanı sıra mal ve hizmetlerin başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar aktarılması için gerekli olan her türlü çalışmaları yürüten meslek çalışanıdır.
Projelendirme, tasarım ve bakım onarım gibi farklı kategorilerde çalışmalarını yürütür. Ulaştırma mühendisi, işletme, yönetim ve lojistiği de kapsayan geniş bir iş alanında çalışır. Her türlü ulaşım altyapısının planlamasını yapan ulaştırma mühendisi, yol bakım ve onarımları alanında da çalışır.

Hidrolik mühendisliği

wikimedia commons

Bu mühendislik dalını okuyanların çoğunun aklına su geleceği aşikar. Zira bu mühendislik dalı tamamen suyla ilgilidir. Su (hidrolik) mühendisi, su yollarının ve su yapılarının inşaatı ile ilgilenir. Savakların, barajların, su borularının, kanalların, galerilerin statik ve dinamik analizlerini yapar. Liman yapılarının dalga analizleri ve dalga kıran tasarımlarını yapar. Git gide azalan su miktarı ile bu bölüme verilen önem artmaktadır.

Kıyı mühendisliği

Kıyı mühendisliği kıyı alanları yönetimi ile ilgilidir. Bazı durumlarda deniz savunma ve kıyı koruma terimleri sırasıyla, sel ve erozyona karşı savunma anlamında kullanılır.

Trafik mühendisliği

Bu mühendislik dalı adeta üç mühendislik dalının harmanlanmasıyla oluşturulmuştur. Ulaştırma, hidrolik ve geoteknik mühendisliği hesaplarının başlangıcını teşkil eder. Bir yol, kavşak veya üst geçit projelerine yıllık geçen araç sayısı gibi bilgilere ihtiyaç duyulur. Ulaştırma amaçlı yapılarda sanat (su kanalları, hendekler vb.) yapılarında yani hidrolik mühendisliğine giren kısımlarda da trafik ve nüfus bilgilerine ihtiyaç duyulur.

Yıkım Mühendisliği

Bir şeyi yapmak nasıl mühendislik becerisi istiyorsa yıkmakta aynı zamanda mühendislik becerisi ister. Yıkım söz konusu olduğunda çok ince hesaplar yapılır çünkü insan hayatı söz konusudur.

Yıkım mühendisliği: Kullanım ömrünü tamamlamış, hasar görmüş veya çeşitli nedenlerden ötürü yıkılması kararlaştırılan yapıların güvenli bir şekilde yıkılması için gerekli hesaplamaların yapılması ve operasyonların yönetilmesi bu alt grupta değerlendirilebilir.

Bir yapıyı inşaa etmek kadar olduğu yere yıkmakta profesyonel bir yaklaşım gerektirir. Bu konuda uzmanlaşmış inşaat mühendisleri yapının en güvenli şekilde yıkılması için gerekli metodunu,yıkım sürecini ve çevreye vereceği olası etkileri çeşitli bilgisayar programları ve tecrübeleriyle hesaplarlar. Hazırlanan yıkım süreci yine bu konuda uzmanlaşmış mühendisler tarafından titizlikle uygulanır.

Her türlü yorum ve eleştirilerinize açık bir içeriktir. 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Nisan 2020) -

SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al
Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al
Mehmet Toprak
Mehmet Toprakhttps://wikikultur.com
Editör / İnşaat Mühendisliği Öğrencisi

2 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Müteahhitler mücbir sebep savunması yapabilecekler

0
Salgınla beraber bir çok sektörde olduğu gibi inşaat sektörü de derinden etkilendi. Zaten krizde olan sektörde ihale alan kuruluşlar kara kara düşünmeye başladılar. Bu...