Ana Sayfa Blog İnşaat Mühendisliği Kontenjanlarının 2020 Yılındaki Durumu

İnşaat Mühendisliği Kontenjanlarının 2020 Yılındaki Durumu

Uzun yıllardır inşaat mühendisliği ve diğer mühendislik bölümlerinin kontenjanlarının hızlı bir şekilde artmasından yakındık. Öyle ki 2000-2008 yılları arasında Anadoluda herhangi bir üniversitenin inşaat mühendisliği bölümü tercih sıralaması en düşük 60.000 civarlarındaydı. Son yıllarda ise bu sıralama 250.000’leri geçmiş durumda.

Sıralamaların bu kadar düşük kalmasına ve bu sene inşaat mühendisliği bölümü kontenjanının YÖK tarafından yaklaşık %33 azaltılmasına rağmen; 2020 yılındaki inşaat mühendisliği bölümlerinin %38’i boş kalmış durumda. Yani YÖK’ün İnşaat Mühendisliği kontenjanlarını 12070’den 8271’e düşürmesi pek bir anlam ifade etmedi. Bölüm tercihinde doğal seleksiyon yaşandı ve inşaat mühendisliği kontenjanları %33 azaltılmasına rağmen boş kalmaya devam etti.

Tolgahan Özkan Bey’in inşaat mühendisliği kontenjanları ile ilgili aşağıdaki gönderisi, aslında diğer mühendislik dallarını tercih eden adayların da ileride yaşaması muhtemel iş bulma sorunları ve ilgili alanlarda nitelikli eleman yetiştirilmesi konusunda gelecekte yeni mezunlar açısından nasıl bir durum ortaya çıkacağını az çok belli etmekte.

İş bulma kaygısı her yeni mezun bireyin belirli bir dönem yaşadığı sıkıntılardan biriydi. Ancak bu belirli bir dönem, çok sayıda yeni mezunu bulunan inşaat mühendisliği gibi bölümlerde artık belirsiz bir dönem olmakta. Bu sebeple mezunlar mecburiyetten başka alanlarda çalışmaya; herhangi bir uzmanlık gerektirmeyen, sıradan işlerde çalışmak zorunda kalmakta.

İş bulma konusunda kaygıların bir nebze de olsa üstesinden gelmek içinse mühendis adaylarının henüz öğrencilik hayatlarında kendilerini iyi yetiştirmesi gerekmekte. Elbette dil, teknik bilgi, çeşitli statik programlara hakimlik, bir alt mühendislik alanında uzmanlaşmış olmak (geoteknik, hidrolik vb.) gibi faktörler, mühendis adayın diğer mezunlardan bir adım önde olmasını sağlayacaktır.

Kontenjanların boş kalması sorunu ve çok sayıda mezun verme konusunda yapılması gerekenler ile ilgili çözüm önerilerinizi/görüşlerinizi bu yazının altında bulunan yorum alanında belirtmeyi unutmayın.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Eylül 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 36.99 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
İnş.Müh.Mustafa AKSU
İnş.Müh.Mustafa AKSUhttps://www.sanalsantiye.com
Sanal Şantiye'nin kurucusu - İnşaat Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Bir Mühendis Gözüyle Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii, Osmanlı dönemi mimarisini yansıtan en ihtişamlı mühendislik yapılarından biridir. Biz de bu yazımızda Mimar Sinan’ın “kalfalık eserim” diye bahsettiği bu muhteşem yapıyı...

İnşaat işçilerinden ilginç kum taşıma yöntemi

Ankara'da bir apartmanın çatı katına kum çıkartmakta zorlanan inşaat işçileri, çareyi makaraya sardıkları halatı otomobille çekmekte buldu.4 katlı apartmanın çatısına kum çıkartmakta zorluk çeken...

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor Türkiye’de yapılan anketlerde yatırımlarınızı hangi alana yaparsınız sorusu sorulduğunda ilk cevaplar hep gayrimenkul alırım üzerine olmaktadır. Bu anketlerde şunu bize...

Düşey Doğrultudaki Yapı Düzensizlikleri

Yapı düzensizlikleri, yaşadığımız son depremlerde hasarlara sebep olan en temel sebeplerden biridir. Biz de bu yazımızda bu düzensizliklerden düşey doğrultuda yer alanları incelemeye çalışacağız.Mimari...

SON YORUMLAR