Ana Sayfa Blog İnşaat Mühendisliği Okurken Ne Umdunuz Ne Buldunuz?

İnşaat Mühendisliği Okurken Ne Umdunuz Ne Buldunuz?

Yazımı inşaat mühendisliği bölümünü kazanıp üçüncü sınıfa geçmek üzereyken yeni başlayacak arkadaşlara referans olmak için yazıyorum. Öncelikle beklentiler ve karşılaşılan her şey çok farklı. Birinci sınıfı bitirdiğinizde neredeyse mühendislikle alakalı özellikle inşaat mühendisliği ile ilgili neredeyse hiçbir şey öğrenemiyorsunuz. Verilen teori derslerle uygulamaları birleştirmekte zorlanıyosunuz ve ne yazık ki size yardımcı olacak hiç kimseniz olmuyor.

İkinci sınıfı bitirdiğimde elimde formüller ve bir kısım teori bilgilerden başka hiçbir şey yine olmadı. Üniversitelerde bize öğretilenlerle gerçek hayattaki uygulamalı bilgiler ne yazık ki çok farklı. Üniversiteden eve dönerken hep etrafimdaki inşaatları inceliyorum ve ben bir inşaat mühendisiyim diyemiyorum ne yazık ki kendime. Çünkü bunu sahiplenecek kadar bilgilendirilmiyorsunuz.

Öğrendiğimiz sayısal bilgiler hafızamızda yer edinirken etrafta olup bitenleri kaçırıyoruz. Binaya bodoslama dalsanız ne yaptıklarıyla alakalı en ufak fikriniz olmuyor. Öğrendiklerimiz de kulaktan dolma, kitaplardan okuduğumuz ya da videolarını izlediğimiz şeylerden ibaret. Sizi inşaat mühendisliğinden soğutmak istemem ama üçüncü sınıfa geçerken hâlâ bitirdiğimde uygulamadaki tüm bilgileri öğreneceğimden kuşkuluyum. Dört yıllık mezun olup calışmaya başladıktan en az beş yıl sonra neden gerçek bir inşaat mühendisi olduğumuzu şimdi daha iyi anlıyorum ve ilanlarda ” Beş yıllık inşaat mühendisi” aradıklarını da. Çünkü beş yılda ancak uygulamayı öğrenip teori ile harmanlayabiliyorsunuz. Keşke bölümü okurken uygulama ve teori aynı anda öğretilse de bizim de hayatımızdan diğer mesleklerde olduğu gibi beş yıl çalınmasa ve biz mezun olduğumuz zaman, kendimize gerçek anlamıyla inşaat mühendisi sıfatını yakıştırabilsek aidiyetle bunu taşıyabilsek. Ve ülkemiz her anlamda gelişebilse özellikle eğitim anlamında. Çünkü geleceğimizi iyi eğitimli insanlara bıraktıkça gelişmiş bir ülke olacağız ve domino taşları gibi her şey mümkünleşip ilerleyecek.

Atatürk’ün dediği muasır medeniyetler seviyesine ulaşacağız. Yalnız ve yalnız iyi bir eğitimle mümkünleşecek her şey.

Avatar
Neslihan Özay
İnşaat mühendisliği öğrencisi

2 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

BIM Convention Of Eskişehir 2019

Mimarlar Odası Eskişehir Şubesi olarak Prota Altar A.Ş. ana sponsorluğunda ve diğer paydaşlarımızla organize ettiğimiz "ESKİŞEHİR BIM KONGRESİ 2019" 16 Kasım 2019 Cumartesi günü...