İnşaat Mühendisliği Yazılımları 2030’da Nasıl Olacak?

0

Baştan belirteyim 2030 farazi bir yaklaşım. 2025 olur, 2035 olur.

 

İnsaat mühendisleri yoğun olarak bina türü yapıların tasarımında yazılım kullanmaktadır. Bu yazılımlar sayesinde kısa zamanda fazla alternatifler denenebilmekte, hesaplanması mümkün olmayan (el ile mümkün olmayan) denklemler çözülmekte dolayısıyla kompleks yapılar bile kısa zamanda dizayn edilebilmekte.

 

1990’lı yılların ortalarındaki yazılımları hatırlıyorum. Cerceve cerceve yazilima yukleri, kesitleri giriyorsunuz, yazilima cozduruyorsunuz, oradan kolon yuklerini buluyorsunuz, not ediyorsunuz sonra kolon yuklerini girip kolon hesabini yaptiriyorsunuz, deprem kuvvetini ayrica buluyorsunuz, sonra bu yatay kuvvetleri ayri bir dosyada cercevelere tekrar giriyorsunuz tekrar sadece yatay kuvvetlere gore hesap yapiyorsunuz, bir takim tesirler  cikiyor superpoze yapip bir seyleri birlestiriyorsunuz ve dizayn yapmaya calisiyorsunuz. Uzun ve mesekkatli bir surec.

 

Bugunku yazilimlarda bu is oldukca kolaylasti. Bilgisayarda cizim yapar gibi bir takim cizgilerle kolon kiris idealize edip yukleme yaptiktan sonra siz cayinizi icene dek proje cizime hazir hale geliyor.  2018 deki durum da bu.

Ancak gunumuzde de kesitleri siz tayin ediyorsunuz, malzeme kalitelerini siz  tayin ediyorsunuz.Tasiyici sistemi siz tayin ediyorsunuz. Bu idealmidir, ekonomikmidir bilmiyorsunuz. Gunumuzdeki yazilimlarin yaptigi sizin tayin ettiklerinizin, dış kuvvetlere karsi yeterli olup olmadiginin tespitinden ibaret. Yani bir ideal cozum yada ekonomik cozum kontrolu yok.2030 lu yillarda ise muhtemelen yazilima mimari projeyi gireceksiniz ya da yaklasik olarak cizgisel tasiyici sistemi gireceksiniz, malzeme kalitesinden tutun kolon, kiris, doseme boyutlarina kadar yazilim kendisi halledecek ve optimum cozumlere ulasacak.Gidisat bu yönde. Yazi’nin basinda 2030 dedim ama belkide bu gunler daha da yakın…

 

Ahmet ÇELİKKOLLU

İnşaat Mühendisi

ESKİŞEHİR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here