Ana Sayfa Blog İnşaat Sektöründe Teknoloji Çağı : BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) Nedir?

İnşaat Sektöründe Teknoloji Çağı : BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) Nedir?

BIM (Building Information Modeling: Yapı Bilgi Modellemesi) En temel tanımı ile; birbirinden farklı mimari projelerin tasarımında, inşasında ve sürdürülmesinde görev üstlenenlerin ortak olarak yararlanabileceği 3 boyutlu bir bilgi paylaşım sürecidir. 

Buraya dikkat çekecek olursak BIM; bir tesisin 3D modelinden ibaret bir yazılım ( AutoCAD Revit SolidWorks ) değildir.  BIM ‘i bir yapıya ait bilgi ambarı olarak düşünün ve bu ambardan yapı hakkında istediğimiz bilgiyi istediğimiz zaman nasıl bulacağımızı anlatan bir bilgi yönetim sistemi olarak düşünün. İşverenlerden mühendislere, müteahhitlerden mimarlara projede görev yapan farklı aşama ve katmanlardaki herkes projenin süreciyle ilgili güncel bilgilere ve detaylara bu sistem sayesinde kolayca ulaşabilmektedir.

Özelliklerini saymakla bitmeyecek BIM Sistemi’ne ekleyecek olursak sürekli gelişmekte olan bir sistem olup, çeşitli platformlarla birlikte kullanılarak akıl almaz şeyler yapılabilir. Mesela, sensörlerle donatılmış bir bina BIM ile anlık takip ediliyorsa herhangi bir odadaki ani sıcaklık artışı en yakın itfaiye birliğine haber verilir.

İngiltere başta olmak üzere şartnamelerde bahsedilmesi zorunlu kılınan BIM’in Türkiye’de kullanım oranı her geçen gün katlanarak artmaktadır. Bir mimari projenin plan ve tasarım aşamasından, yapım ve sonlandırılma kısmına kadar tüm adımlarda aktif olarak kullanılabilen BIM, inşa ekiplerinin birbirleri ile iletişim halinde olmalarını ve farklı seviyeler arasında bilgi akışını sağlamaktadır.

BIM’in Avantajları Nelerdir?

  • Projenin ilerleyen dönemlerinde oluşabilecek problemleri henüz tasarım aşamasındayken oluşmadan tespit etmeyi sağlar.
  • Projede çalışan tüm birimlerinde senkronize şekilde çalışmasına ve proje sürecinin bir bütün şeklinde ilerlemesine imkan tanır.
  • Maliyet hesaplama aşamasında hata paylarını minimuma indirir ve proje süresince kontrollü nakit akışını devam ettirir.
  • İşlerin tekrarlanmasını engelleyerek zaman kaybından ve ekstra masraftan kurtarır.
  • Projenin tüm detaylarını mimari modelleme ve mimari görselleştirme yoluyla görünür kılarak tüm birimlerin motivasyonunu, verimliliğini ve üretkenliğini arttırır.
  • Projedeki dataları, daha sonraki aşamalarda da kullanılabilmesi için saklar.
  • Projeye dair verilebilecek kararların ortaya çıkmasını ve sonuçlanmasını kolaylaştırır.
  • Belirsizlikleri ortadan kaldırarak tüm taraflar için şeffaf ve net bir iş akışına imkan tanır.
  • Oluşabilecek atıkların en aza indirilmesi konusunda destek olur ve böylece çevreye duyarlı projelerin artışını hızlandırır.
  • Devlet sözleşmelerine kusursuz ve sorunsuz şekilde uyulmasını sağlar ve BIM 2’e geçiş olanağı sunar.

SÜLEYMAN DOĞAN

Süleyman Doğan
Süleyman Doğan
Nişantaşı Üniversitesi İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ Celal Bayar Üniversitesi İNŞAAT TEKNOLOJİSİ

2 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Neden yüzümüz kızarır?

Uzman Klinik Psikolog Merve Kırna, “Ya yanlış, eksik bir şey söylersem ve gene yüzüm kızarırsa” cümlesinin kişinin eğitim, iş, sosyal, hayatında sıkıntılara neden olabilmekte...