18 Ocak 2020
Ana Sayfa Güncel İnşaat Sektörüne Can Suyu: Emlak Bankası

İnşaat Sektörüne Can Suyu: Emlak Bankası

Son yıllarda yaşanan ekonomik gelişmelere bağlı olarak birçok veri endeksinde düşüş yaşanan inşaat sektöründe yeni umut Emlak Bankası oldu. Türkiye Emlak Katılım Bankası olarak tekrardan kurulma aşamalarını tamamlayan kurumun, kısa sürede önemli hizmetler gerçekleştireceği vurgulandı. Kentsel dönüşüm projelerinin devam etmesi noktasında kredilerin alınması ve süreçlerin hızlandırılmasında Türkiye Emlak Katılım Bankası belirleyici rol oynayacak gibi duruyor. Ayrıca inşaat sektörü ile sanayiye verilecek desteğin can suyu niteliği taşıması da bekleniyor.

- Reklam-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ısrarla arzu edilen Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş, BDDK incelemelerinden geçerek faaliyet iznini almayı başardı. Mart ayıyla birlikte Bankacılık hizmetleri gerçekleştirecek olan Türkiye Emlak Katılım Bankası, ülkenin altıncı katılım bankası olma özelliğini de taşıyor.

Emlak Bankası İşleyişi

Son olarak 2001 yılında yaşanan krizle bankacılık yapma yetkisi elinden alınan Emlak Bankası, uzun yıllar konut projelerindeki en büyük destekçi konumundaydı. Hali hazırda yine aynı çerçevede hizmetlerin verileceği bizzat Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklandı. Faaliyet izniyle ilgili bir sorun olmadığı belirtilirken kentsel dönüşüm süreçlerinde maddi desteklerin tamamı Türkiye Emlak Katılım Bankası aracılığıyla alınabilecek. Bununla birlikte ithal ikame malların üretilmesi konusunda da projelerin olduğu gelen bilgiler arasında. Zorlu dönemlerden geçen inşaat sektörü için son derece büyük önem taşıdığı bilinirken turizm özelinde de Türkiye Emlak Katılım Bankası değerlendirilebilecek.

İlk Açıklamayı Konutder Yaptı

Emlak Bankası’nın yeni adıyla tekrar faal olması hususunda ilk değerlendirme ise KONUTDER Başkanı Altan Elmas’tan geldi. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği olarak sürecin takipçisi oldukları belirtilen Elmas, “Sadece inşaat sektörüne hizmet sunacak uzman bir bankanın varlığının denge unsuru olacağını” da dile getirdi.

- Advertisement -

Katılım Bankası olarak kurulması ise çok daha hızlı bir şekilde konutların alınabilir-satılabilir olabilmesini sağlayacak. Türkiye Emlak Katılım Bankası, finansman desteği açısından da tüm şirketlerin ve projelerin can suyu olmaya hazırlanırken devam eden projelerin kısa zaman diliminde bitirilmesi de mümkün hale gelecek. Sektördeki fiyatlamanın artması ve konut stoğunun yükselmesinden dolayı yaşanan problemlerin banka desteğiyle yıl içinde bitirilmesi de ön görülüyor.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here