Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum inşaat ve şehircilik adına önemli yasal düzenlemeler hazırladıklarını belirterek, “Artık önüne gelen inşaat yapamayacak, müteahhit olamayacak. Firmaları mali yeterliliği ve tecrübesi doğrultusunda sınıflandıracağız” dedi. Kurum, bu yolla vatandaşın korunacağını ve konutzede yaratılmasının önüne geçileceğini söyledi.

İnşaat sektörüne pansuman olacak kısa vadeli destek yerine kalıcı düzenleme planladıklarını dile getiren Bakan Kurum, “İnşaat sektörünün Türk ekonomisine sağladığı yüzde 20-25’lik desteği kimse inkâr edemez. Sektör her zaman dinamik olmalı. İlgili bakanlıklarla neler yapılır noktasında çalışıyoruz” dedi.

Herkes İnşaatçı Olamayacak!

Bakan Kurum inşaat sektöründe köklü bir düzenlemeye de gideceklerini açıkladı. Sektörün sağlıklı büyümesi için yeni bir çalışma başlatacaklarını söyleyen Bakan Kurum, “Tüm sorunların çözümü için işin kaynağına ineceğiz. Artık önüne gelen inşaatçı olamayacak. Finansman yapısı ve tecrübesi yeterli olmayan firmalar çok fazla. Bunlar yarı yolda kalınca vatandaş da mağdur oluyor. Biz yapacağımız düzenleme ile hem vatandaşın sorun yaşanmasının önüne geçeceğiz hem de inşaat sektöründe sağlıklı büyümenin yolunu açacağız” dedi.

Ana Hedefimiz Sosyal Konut

Ülke genelinde alt ve orta gelirli vatandaşın ev sahibi olması için çalıştıklarını söyleyen Bakan Kurum, büyük ölçekli sosyal konut projeleri planladıklarını belirttti. Bu projelere kaynak oluşturmak için tescil dışı alanları ekonomiye kazandıracaklarını dile getiren Kurum, “100 günlük eylem planında 30 bin sosyal konut dedik ama hedefimiz bunun çok çok üzerinde” dedi.

Firmaların Mali Gücü Değerlendirilicek

Firmaların mali ve iş bitirme gücüne göre sınıflandırılacağını söyleyen Bakan Kurum, “Bir firma ruhsata başvurunca bakacağız. ‘Bu işin üstesinden gelir mi, gelemez mi?’ diye. Ona göre süreci yöneteceğiz. 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası ve 3194 sayılı İmar Kanunu’nda gerekli düzenlemeler devreye girecek” diye konuştu. Bakan Kurum, şehircilik anlamında da önemli adımlar atacaklarının sinyalini verdi. Şehirlerin ihtiyaçları, altyapısı ve nüfusuna göre bir analiz yapılacağını belirten Kurum, “Bakacağız o bölgede neye ihtiyaç var, ne gerekli ne gereksiz. Bir AVM varsa hemen yanına bir tane yapılmayacak. Şehirlerde sanayi bölgeleri nerelerde olmalı diye Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile çalışıyoruz” diye konuştu.

Oyunda Kurallar Değişmeyecek

Yerli ve yabancı yatırımcıyı koruyacak düzenlemeler de yapacaklarını dile getiren Bakan Kurum, müktesep hak için çalıştıklarını söyledi. Kurum, “Bir yatırımcı çalışmaya başlamış yarı yolda imar değişiyor. Bu birçok kesimin ortak sorunu. Biz bu konuda da önemli bir adım atacağız” diye konuştu.

Sokak Sokak Teftiş Ediyoruz

13 milyon konutun kayıt altına alınması için yapılan İmar Barışı düzenlemesine yoğun talep olduğunu da dile getiren Kurum, bunun kötü niyetli kullanıldığına da dikkat çekti. Kurum, “Ekiplerimiz sokak sokak teftişte. Kimi vatandaş İmar Barışı’nı kullanıp kaçak inşaat yapıyor. Biz buna izin vermeyiz. Tespit edilenler yıkılacak” diye konuştu.

Sektöre Yeni Düzenleme Geliyor

İnşaat sektörü temsilcileri geçtiğimiz günlerde hem Bakan Murat Kurum hem de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı ziyaret ederek destek istemişti. KDV, tapu harcı ve faiz indirimi ana başlıklar olmuştu. Bakan Kurum, sektörün hareketlenmesi için yeni düzenlemeler yapılacağını da söyledi.

Kaynak: A.A.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here