Ana Sayfa Güncel İnşaat Şirketleri Kapanmaya Devam Ediyor

İnşaat Şirketleri Kapanmaya Devam Ediyor

2018 sonrasında büyük ölçekli sıkıntıların başladığı inşaat sektöründe bir yılda 4 bin 579 inşaat şirketleri kepenklerini indirdi. TOBB tarafından kamuoyu ile paylaşılan verilerde hiç de iç açıcı olmayan durumlar gözler önüne serildi.

İnşaat Şirketleri Kapanmada Lider Oldu

2010 yılının ocak ayından beri toplamda 60 bin civarında firmanın kapatıldığı belirten raporlarda inşaat şirketleri bu alanda lider durumda bulunuyor. En çok şirket kapanışının gerçekleştirildiği sektör olurken bu sayının artmasından endişe ediliyor. Ekonomide yaşanan sıkıntılarının net bir şekilde görüldüğü sektörde kan kayının çok daha fazla hale gelebileceği de iddialar arasında. Özellikle altyapı anlamında büyük yatırımlar gerçekleştirilen şirketlerin ödemelerde dahi zorlandığı bilinen bir gerçek. Haziran 2018 ile Haziran 2019 arasında toplamda 4 bin 579 inşaat şirketinin faaliyetlerini sonlandırdığı görülüyor. Bunlardan 207 tanesi anonim şirket sınıfında büyük işletme olurken 959 tanesi limited inşaat şirketiydi. Ayrıca 3 bin 413 tanesi şahıs firması olmak üzere sayının toplamda 5 bine yaklaştığı da biliniyor. 2019 yılının ocak ayından sonra artışların çok daha fazla olduğu da verilere yansımış durumda.

İnşaat Şirketleri Kapanmaya Devam Ediyor

Ekonomik Gerekçelerle Şirket İflasları Yayılıyor

Döviz kurlarının ani hareketi ve faizlerin yükselmesi ise başlıca sebep olarak gösteriliyor. Bununla birlikte nakit açığının ortaya çıkmasıyla çeşitli kentlerdeki inşaat projeleri de yapım aşamasında kalmış durumda. İnşaat şirketleri eksiklikleri gideremediği gibi devam etmediği içinde kazançlarını arttıramıyor. Buna bağlı olarak ise satışların düşmesiyle gayrimenkul ticareti yapan firmaların da kapanmaya başladığı TOBB raporlarında ortaya çıkan bir başka durum.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Mahalle yolundaki çökme tünel inşaatını durdurdu

Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Budak köyünün Dikmeler Mahallesi yolunda çökme meydana geldi. Suyu kesilen sondaj kuyusunun çökmesi sonucu gerçekleştiği tahmin edilen olay üzerine Kürtün...