“İnşaatçı” terimi, yapı işiyle uğraşan herkesi ve yapı işlerini yöneten teknik elemanları kapsar. Yani mimar, mühendis de inşaatçıdır, demir ustası, kalıpçı, boyacı, tuğla satıcısı, yalıtımcı da inşaatçıdır.

İnşaatçılar’ın büyük bir çoğunluğu maalesef güvenilmezdir ve inşaatçılara karşı, inşaatçı olmayanların çok dikkatli olması gerekir. İnşaatçıların bu kadar güvenilmez olmasının sebebi, eğitim düzeyinin oldukça düşük olmasıdır. İşsiz kalan herkesin ilk aklına gelen şey eline bir keser alıp inşaat sektörüne dalmaktır. Zaten iki sene demircilik, kalıpçılık yapan kisiyi de üçüncü sene müteahhit olarak karşınızda görürsünüz.

Eğitim düzeyi düşük kişilerin çoğunlukta olduğu bir sektörde de güvenden bahsetmek, iş ahlakından bahsetmek, etik kurallardan bahsetmek mümkün değildir. Bir kısım inşaatçılar sektöre, direkt vurgun yaparak kısa yoldan zengin olmak için girmekle beraber, ilk etapta dürüst olmasına rağmen, iş bilmemelerinden dolayı inşaatçılıkta başarılı olamayıp, gayriahlaki yollara başvuranlarda mevcuttur. Zamanla bu sektörün esas oyuncularından olan teknik elemanlar da (mimar, mühendis vb) maalesef sisteme ayak uydurmuştur.

Peki vatandaş neden inşaatçılara güvenmemektedir?

İnşaatçılara olan güvensizliğin sebebi, bir daireyi birden fazla kişilere satan müteahhitlerdir; inşaatçılara olan güvensizliğin sebebi, parasını aldığı halde binayı tamamlamayan müteahhitlerdir; inşaatçılara olan güvensizliğin sebebi, bir haftalık fayans işini, bir gün babam öldü, bir gün annem öldü, bir gün kardeşim kaza geçirdi yalanlarıyla bir ay da bitiremeyen fayans ustalarıdır; inşaatçılara olan güvensizliğin sebebi, kaliteli malzeme diye, bir ise yaramayan malzemeyi satan ve kullanan kişilerdir; inşaatçılara olan güvensizliğin sebebi, iki günde projenizi teslim ederim deyip, aylarca telefona dahi çıkmayan mimarlardır, mühendislerdir, inşaatçılara olan güvensizliğin sebebi, çalıştırdığı emekçinin hakkını zamanında vermeyen, sigortasını tam yapmayan firmalardır.

Kısaca, inşaatçıların üzerinde bulunan bu ” güvenilmez ” etiketi hak edilmiş bir etikettir.

Gelelim vatandaş inşaatçılara karşı nasıl tedbir alabilir, kendini nasıl koruyabilir konusuna. Bunun sonuç getirici tek bir yolu vardır: Vatandaş inşaatçıya hiç bir zaman tam ödeme yapmamalıdır. İnşaatçı hep alacaklı durumda olmalı ve iş tamamlanınca hesap kesilmelidir.

İleri ki yıllarda inşallah devlet tarafından gerekli yaptırımlarla, eğitimler, yasal düzenlemeler yapılır ve inşaatçılara üzerindeki bu kötü etiket kalkar. Bu tur düzenlemeleri yavaş yavaş görüyoruz, ama şimdilik yeterli değil…

 

Ahmet ÇELİKKOLLU

İnşaat Mühendisi

ESKİŞEHİR

0541 9730151

2 YORUM

  1. Sayın meslektaşım, malesef haklı olduğunuz hususlar var ise de, mühendis ve mimarlar hakkındaki yorumunuz biraz acımasız olmuş. Size tonla müvekkilini satan avukat, birbirinin hastasını ameliyat eden doktor gösterebilirim. Toplumda ahlak dejenerasyona uğramışsa, bundan tüm meslekler nasibini alır.. Sevgi ve saygılarımla..

  2. Oncelikle degerli yorumunuz için tesekkür ediyorum. Dogru… Toplumda bir kokuşmuşluk var, tüm disiplin calısanları da bunun esas aktörlerinden, malesef…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here